płot - Forum Prawne

 

płot

Mam problem. Jestem w trakcie zakupu działki z domem. W lipcu jestem umowiona do notariusza . Problem polega na tym,że za domem mam 1 metr swojej działki , którą zagarnął sąsiad oczywiście pani od której ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
26-06-2007, 11:50  
candida
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie płot

Mam problem. Jestem w trakcie zakupu działki z domem. W lipcu jestem umowiona do notariusza . Problem polega na tym,że za domem mam 1 metr swojej działki , którą zagarnął sąsiad oczywiście pani od której kupuje dom powiedziała ze oni wiedza ze ten metr jest nasz, był geodeta i sa słupki graniczne. Bylismy tam tydzien temu . Sasiad ma nowy piękny płot NA MOJEJ DZIAŁCE. Chcemy isc ze sprzedającą i wyjasnic tą sprawe . Ale pomyslałam sobie ze lepiej, jak by to było wszystko na pismie . Bo co mi z tego jak oni powiedzą - oczywiście ze oddamy wam ten metr. My kupimy dom,a oni potem nie oddadza nam tego metra .Sprzedającą w tym wypadku juz nie bedzie to interesowało , bo ona juz sprzedała dom .Moze pomożecie mi napisac jakies pismo??
candida jest off-line  
27-06-2007, 23:56  
Mona
Moderator w spoczynku
 
Mona na Forum Prawnym
 
Posty: 559
Domyślnie

Powiem szczerze, że takie pismo będzie funta kłaków warte.

Temat przenoszę do cywilnego działu.
Mona jest off-line  
28-06-2007, 04:06  
Fazzieh
Moderator w spoczynku
 
Fazzieh na Forum Prawnym
 
Posty: 451
Domyślnie

A po co pisać pismo, skoro ten metr jest Twój?

W razie, gdyby płot nie został przeniesiony - wtedy sprawa cywilna i przepisy kodeksu cywilnego o obowiązku współdziałania przy rozgraniczaniu nieruchomości (art. 152 oraz 153 i 154 k.c.)

Pozdrawiam!
Fazzieh jest off-line  
28-06-2007, 09:20  
Mona
Moderator w spoczynku
 
Mona na Forum Prawnym
 
Posty: 559
Domyślnie

[cytat="Fazzieh"]A po co pisać pismo, skoro ten metr jest Twój?

[/cytat]

Hmm, żeby to było takie proste. Może dojść do przymusowego przeniesienia prawa własności tego gruntu na rzecz sąsiada w przypadkach:
Kodeks Cywilny:
[lex:hli8gnzu]Art. 151
Jeżeli przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że bez nie uzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczenia granicy albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Może on żądać albo stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze.
....
Art. 231
§ 1. Samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem.

§ 2. Właściciel gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od niego własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem.[/lex:hli8gnzu]

Jeśli ustalenie granicy prawnej (było rozgraniczenie??) nastąpiło po zbudowaniu płotu, sprawa wydania pasa gruntu może się komplikować (w/w przepisy, lub zasiedzenie).
W/g mnie po nabyciu działki należy wystąpić do sąsiada pismem o wydanie pasa gruntu. Jednak nie wydaje mi się, by rozwiązanie problemu nastąpiło bez sądowego postępowania.
Mona jest off-line  
Odpowiedz


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:30.