Uszkodzenie auta na drodze - problem z uzyskaniem odszkodowania - Forum Prawne

 

Uszkodzenie auta na drodze - problem z uzyskaniem odszkodowania

Dzień dobry, Mam nadzieję, że założyłem temat w odpowiednim dziale. Dnia 21.11.2018 uszkodziłem próg samochodu po wjechaniu w dziurę - wielki kawał nawierzchni po najechaniu kołem zadziałał jak dźwignia i zrobił mi dziurę w progu. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
08-04-2019, 08:49  
attodorri
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Uszkodzenie auta na drodze - problem z uzyskaniem odszkodowania

Dzień dobry,

Mam nadzieję, że założyłem temat w odpowiednim dziale.

Dnia 21.11.2018 uszkodziłem próg samochodu po wjechaniu w dziurę - wielki kawał nawierzchni po najechaniu kołem zadziałał jak dźwignia i zrobił mi dziurę w progu. Wezwałem na miejsce Policję, która zrobiła zdjęcia i sporządziła notatkę ze zdarzenia.

Wystąpiłem do Zarządu Dróg o odszkodowanie, pojawił się pan z Warty, wycenił szkody i zaproponował ugodę w wysokości 2 tysięcy złotych. Wyraziłem chęć zawarcia ugody na takich warunkach, jednak Warta odmówiła wypłaty odszkodowania, powołując się na fakt iż:

"[...]Zgodnie z informacjami zebranymi w toku prowadzonego postępowania likwidacyjnego omawiana szkoda powstała na obszarze prowadzonych robót, związanych z wbudowaniem przyłącza teletechnicznego.
Wykonawcą przejmującym w/w odcinek drogi jest firma XYZ z siedzibą [...].
Zgodnie z wydaną decyzją administracyjną zajmujący pas drogowy odpowiada za stan bezpieczeństwa w zajmowanym pasie drogowym i ponosi całkowitą odpowiedzialność cywilna wobec osób trzecich z tytułu szkód mogących zaistnieć w związku z prowadzonymi robotami.
Jednocześnie zajmujący pas drogowy w okresie 24 miesięcy od odbioru pasa drogowego zobowiązany jest usunąć ujawniają się wady techniczne spowodowane nieprawidłowym wykonaniem robot w wyznaczany przez Zarząd Dróg terminie. W związku z powyższym stwierdzamy, że zebrane informacje i dokumenty nie dają podstaw do przypisania ubezpieczającemu zawinionego naruszenia ciążącym na nim obowiązków.[...].

Od Zarządu Dróg otrzymałem pismo, z Zarządu do firmy XYZ aby firma XYZ naprawiła wyrządzona szkodę. Warto wspomnieć, że w piśmie Zarząd Dróg pomylił moje imię (czy celowo - nie wiem).

Próby polubownego dogadania się z firmą XYZ spełzły na niczym.

Co teraz? Wysłać jakieś przedsądowe wezwanie do zapłaty firmie XYZ? Jestem potem gotów iść do sądu, jeżeli będzie trzeba.

Moje wątpliwości wzbudza jednak fakt tłumaczenia się Zarządu Dróg i Warty. W chwili powstania szkody, żadnych robót nie prowadzo - działo się to z pewnością kilka miesięcy wcześniej (może nawet i rok). Więc nie wiem tak naprawdę, kto zajmował w chwili szkody pas ruchu.

Proszę o porady jak zadziałać. Pozdrawiam
attodorri jest off-line  
08-04-2019, 10:05  
Syphar
Stały bywalec
 
Posty: 13.562
Domyślnie RE: Uszkodzenie auta na drodze - problem z uzyskaniem odszkodowania

Cytat:
Wysłać jakieś przedsądowe wezwanie do zapłaty firmie XYZ?
Nie ma potrzeby, Zarząd Dróg już ich poinformował, z ostrożności procesowej jednak warto to zrobić - wyślij listem poleconym za potwierdzeniem odbioru na adres rejestrowy. Daj jakiś termin na zapłatę, na przykład 7 dni. I w razie braku wypłaty - pozew.

Cytat:
Moje wątpliwości wzbudza jednak fakt tłumaczenia się Zarządu Dróg i Warty.
Dlaczego? Nie były pisemne?

Cytat:
Więc nie wiem tak naprawdę, kto zajmował w chwili szkody pas ruchu.
Zarząd Dróg powinien to wiedzieć. A przynajmniej ma taki obowiązek. Jeśli poinformowali Cię o tym nieoficjalnie, to wystąp najpierw oficjalnie na piśmie o informację, żebyś miał dowód.
Syphar jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Problem z ubezpieczycielem! Uszkodzenie auta - 3 raz odmowa wypłaty odszkodowania... (odpowiedzi: 9) Witam, Opiszę swoją sytuacje z Inter Risk, może kogoś to zainteresuje bo to już jest szczyt chamstwa. Na wielu forach taka sama sprawa i walka...
§ Problem z uzyskaniem odszkodowania (odpowiedzi: 6) witam.mam problem jak w temacie.pod domem panowie wyworzacy smieci uszkodzili mi auto ale ne swoim autem tylko pojemnikiem na smieci.cale zdarzenie...
§ problem z uzyskaniem odszkodowania z OC (odpowiedzi: 2) Firma ubezpieczeniowa odmówiła wypłaty odszkodowania. Złożyliśmy odwołanie, Sąd, który zajmował się sprawą, przesłał do firmy odpis wyroku i od tego...
§ Problem z uzyskaniem wypłaty z odszkodowania OC za uszkodzenie koła - InterRisk (odpowiedzi: 1) Witam. Mój problem przedstawia się następująco: Dnia 21 maja 2010 roku wpadłem w wyrwę w jezdni poważnie uszkadzając oponę oraz felgę w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:17.