Odebranie schowka lokatorskiego. - Forum Prawne

 

Odebranie schowka lokatorskiego.

Dzień dobry, moi dziadkowie, mieszkający w mieszkaniu własnościowym na warszawskim Targówku, ponad 40 lat temu, dostali przydział dodatkowego schowka w piwnicy (ok 8mkw), na potrzeby przechowywania materiałów potrzebnych do wykonywanej pracy. Po zakończeniu pracy, w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
24-04-2019, 17:25  
tomash7
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Odebranie schowka lokatorskiego.

Dzień dobry,

moi dziadkowie, mieszkający w mieszkaniu własnościowym na warszawskim Targówku, ponad 40 lat temu, dostali przydział dodatkowego schowka w piwnicy (ok 8mkw), na potrzeby przechowywania materiałów potrzebnych do wykonywanej pracy. Po zakończeniu pracy, w roku 1985 dziadek złożył podanie o wynajem tego schowka - ponieważ mieszkanie moich dziadków jest bardzo małe, schowek służył im jako dodatkowa powierzchnia, trzymają tam m. in. stary komputer, sprzęt rehabilitacyjny itp.
Decyzja administracji osiedla była pozytywna i od 1985 roku, na podstawie otrzymywanej comiesięcznej informacji o wysokości opłat za lokal dziadkowie uiszczali każdego miesiąca opłatę za wynajem dodatkowej powierzchni, wyszczególnionej w zestawieniu jako: 'eksploatacja schowka'. Niestety ze względu na wiekowość sprawy (prawie 35 lat) dziadkowie nie mogą znaleźć żadnego dokumentu / umowy najmu.
Niedawno ktoś przykleił na drzwiach schowka kartkę, z wezwaniem do stawienia się użytkownika schowka w administracji osiedla.
Dziadek stawił się na wezwanie, zakomunikowano mu wówczas, że schowek użytkuje nielegalnie, i ma nakaz natychmiastowego uprzątnięcia i opuszczenia, inaczej eksmisja zostanie przeprowadzona siłą, na jego koszt.
Bez żadnego wypowiedzenia na piśmie, żadnego oficjalnego komunikatu - powiedziano mu jedynie, że nie było żadnej zgody na użytkowanie. W najnowszej przesłanej informacji o wysokości opłat (na maj 2019) nie ma już wyszczególnionej pozycji 'eksploatacja schowka'.

W międzyczasie dziadek dowiedział się, że schowek został 4 lata temu wpisany do księgi wieczystej jednemu z sąsiadów z tej samej klatki - podobno było ogłoszenie o takiej możliwości, ale jak to się faktycznie odbyło, można się domyślać.
Dziadek napisał pismo z prośbą o wyjaśnienie sytuacji do prezesa spółdzielni i do administracji, z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego akurat tym konkretnym sąsiadom ten schowek został 'dany' - otrzymał zbywczą odpowiedź, że w jego akcie notarialnym tego schowka po prostu nie ma i tyle.

Zakładam, że nikła jest szansa na odwrócenie tej sytuacji, natomiast bardzo zależy mi, aby sprawdzić, czy cały przebieg wydarzeń jest zgodny z prawem, oraz:

na jakiej podstawie zostało postawione oskarżenie, o nielegalne zajmowanie schowka, kiedy co miesiąc była uiszczana opłata, na podstawie wystawionego przez w/w spółdzielnię dokumentu?
dlaczego ta opłata była pobierana, skoro schowek wpisano komu innemu do księgo wieczystej?
na jakiej podstawie zapadła decyzja o przypisanie schowka konkretnym mieszkańcom?
czy można bez oficjalnego wypowiedzenia usunąć najemcę z dnia na dzień?

Mam nieodparte wrażenie, że ktoś załatwił sobie sprawę 'po znajomości', pomijając wszelkie obowiązujące procedury i bardzo zależy mi na tym, aby niezależnie od finału, nie pozostawiać sprawy bez echa.
Będę wdzięczny za każdy głos w sprawie, jeżeli jest cień szansy na sprawiedliwość to jestem w stanie też przeznaczyć na ten cel środki finansowe, aby ktoś, kto potencjalnie złamał przepisy, poniósł konsekwencje. Dziadkowi cała ta sprawa spędza sen z powiek i na pewno nerwy z tym związane znacznie 'ukrócą mu żywota', widzę jak bardzo przeżywa niesprawiedliwość i oskarżenie które go spotkały.
tomash7 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Budowa schowka na motocykl na wąskiej działce - czy możliwa i pod jakimi warunkami? (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, Szukam możliwości zabezpieczenia motocykla przed wpływem czynników atmosferycznych, jak również ochrony przed wzrokiem...
§ Kradzież złotego Łańcuszka ze schowka samochodu a brak zgody na wypłatę ubezpieczenia (odpowiedzi: 20) Witam będąc na wakacjach na jednej z Hiszpańskich wysp zostalem okradziony - z zamkniętego samochodu ze schowka samochodowego skradziono między...
§ Odebranie i zwot i pomowne odebranie prawa jazdy (odpowiedzi: 3) Witajcie ponownie, ciąg dalszy mojej sprawy - odebranie prawa jazdy po 0,21 promila. Niestety ostatnie post. sądu mnie dobiło, otóż po wczorajszej...
§ Pytanie do komornika Zajęcie ruchomosci i przeszukanie schowkó dłużnik ma tylko meldu (odpowiedzi: 5) Witam czy komornik może zająć ruchomosci w mieszkaniu w którym jest tylko w nim zameldowany??? chyba nigdy nie mieszkał nic nie jest jego w tym...
§ Zajęcie ruchomosci i przeszukanie schowkó dłużnik ma tylko meldunek (odpowiedzi: 6) Witam czy komornik może zająć ruchomosci w mieszkaniu w którym jest tylko w nim zameldowany??? chyba nigdy nie mieszkał nic nie jest jego w tym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:14.