Energetyka a lokatorzy z wyrokiem eksmisyjnym - Forum Prawne

 

Energetyka a lokatorzy z wyrokiem eksmisyjnym

Jestem właścicielem dużej działki z domem, gdzie jest więcej niż 1 lokal. Jeden z lokali zamieszkuje rodzina, która nie ma tytułu prawnego do lokalu oraz został wydany prawomocny wyrok eksmisyjny, gdzie dwójce głównych lokatorów przyznano ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
26-04-2019, 21:02  
Azalizh
Użytkownik
 
Posty: 59
Domyślnie Energetyka a lokatorzy z wyrokiem eksmisyjnym

Jestem właścicielem dużej działki z domem, gdzie jest więcej niż 1 lokal. Jeden z lokali zamieszkuje rodzina, która nie ma tytułu prawnego do lokalu oraz został wydany prawomocny wyrok eksmisyjny, gdzie dwójce głównych lokatorów przyznano prawo do lokalu socjalnego. Wszyscy lokatorzy mieliby gdzie mieszkać, ale na mojej nieruchomości nie muszą nic płacić (nie o tym post).

Lokatorzy są mocno uciążliwi i otruli moje psy na nieruchomości. Zwróciłem się do zakładu energetycznego jako osoba nie będąca stroną (umowa nie jest na mnie) by energetyka założyła przedpłatowy układ pomiarowo-rozliczeniowy lub w ogóle by zerwali umowę z uwagi na eksmisję (wywarcie presji psychologicznej).

Regulamin świadczenia usług dostawcy stanowi o tym, że zakład może założyć taki licznik, w momencie gdy zakład dowie się że strona nie ma tytułu prawnego do lokalu i nie została powiadomiona. Ponadto art. 6a pkt 2. Prawa energetycznego stanowi :
Przepis prawny:
„Przedsiębiorstwo energetyczne może zainstalować przedpłatowy układ pomiarowo-rozliczeniowy służący do rozliczeń za dostarczane (..) energię elektryczną jeżeli odbiorca: nie ma tytułu prawnego do nieruchomości, obiektu lub lokalu, do którego są dostarczane (..) energia elektryczna.”

Zakład odpisał mi odmownie oraz wskazał, że zakład energetyczny jest związany stosunkiem obligacyjnym z odbiorcą i żaden podmiot trzeci nie ma prawa ingerowania w stosunek prawny.

Wiem, że lokatorzy nie wyprowadzą się samowolnie z tej nieruchomości na pewno przez 10 lat, albo w ogóle.

Pytania:
  1. Czy mogę żądać odszkodowania od energetyki za użytkowanie mojej nieruchomości tj. dostarczanie prądu po mojej ziemi do lokatorów? Tworzyć służebność gruntową?
  2. Czy mogę zabronić wstępu pracownikom zakładu energetycznego (np. w celu dokonywania odczytu licznika)? Wiem, że do kontroli nielegalnego poboru na podstawie Prawa energetycznego mogą wejść.
Dziękuję za odpowiedzi
Azalizh jest off-line  
26-04-2019, 21:58  
b0fh
Stały bywalec
 
Posty: 719
Domyślnie RE: Energetyka a lokatorzy z wyrokiem eksmisyjnym

Po ostatnich zmianach mających uprzykrzyć życie tzw. czyścicielom kamienic takie "wywieranie presji" może zaprowadzić cię za kraty więziennej celi.
b0fh jest off-line  
02-05-2019, 06:57  
Azalizh
Użytkownik
 
Posty: 59
Domyślnie RE: Energetyka a lokatorzy z wyrokiem eksmisyjnym

Zdałem sobie sprawę, że w obecnym stanie prawnym, kraju niekontrolowanej sprawiedliwości społecznej – własność prywatna nie ma znaczenia. Swojego mieszkania już nie odzyskam.
Azalizh jest off-line  
02-05-2019, 07:54  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 22.074
Domyślnie RE: Energetyka a lokatorzy z wyrokiem eksmisyjnym

Idziesz w złym kierunku. Zamiast dążyć do "utrudniania" zamieszkiwania osób bez tytułu prawnego, pomyśl o sposobie wywarcia presji na Gminę w celu szybszego wskazania lokalu socjalnego. W tej kwestii może pomóc roszczenie o odszkodowanie.
Kanas jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prawo do lokalu po wyroku eksmisyjnym (odpowiedzi: 2) Witam. Jestem tu początkującym więc proszę wybaczyć jeżeli pomyliłem temat. Otóż sprawę mam dość skomplikowaną. Z moją byłą żoną dostaliśmy...
§ Agresywni lokatorzy z wyrokiem eksmisyjnym (odpowiedzi: 0) Witam, ponieważ jest to mój pierwszy post więc chciałbym przywitać wszystkich i prosić o dużo wyrozumiałości. Opisze w skrócie moją sytuację: ...
§ Energetyka (odpowiedzi: 0) Energetyka bez mojej zgody wtargnęła na moje pole i wkopała kabel na długości około 40metrów. Zawiadomiłem Policję i nic się nie dzieje. Czy mogę...
§ Dalszy tryb działania po wyroku eksmisyjnym (odpowiedzi: 14) Witam. Kilka dni temu Sąd orzekł eksmisję uciążliwego lokatora i jego konkubiny z prawem do lokalu socjalnego. Moje pytanie brzmi: Jakie kroki...
§ Odszkodowanie za mieszkanie w moim mieszkaniu osoby z wyrokiem eksmisyjnym. (odpowiedzi: 2) Witam, Otóż w kwietniu ubieglego roku sad orzekl o eksmisji mojej matki alkoholiczki z mieszkania, w ktorym ja jestem glownym najemca. Moja matka...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:06.