Identyczna nazwa firmy - Forum Prawne

 

Identyczna nazwa firmy

W miescie X od 5 lat istnieje firma "ABCDEF", swiadczaca okreslone uslugi na rynku regionalnym. W dniu dzisiejszym powstaje firma "ABC-DEF" (czyli identyczna nazwa, rozniaca sie jedynie myslnikiem), ktora swiadczy dokladnie te same uslugi, na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
27-06-2007, 14:10  
gollum
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Identyczna nazwa firmy

W miescie X od 5 lat istnieje firma "ABCDEF", swiadczaca okreslone uslugi na rynku regionalnym. W dniu dzisiejszym powstaje firma "ABC-DEF" (czyli identyczna nazwa, rozniaca sie jedynie myslnikiem), ktora swiadczy dokladnie te same uslugi, na dokladnie tym samym rynku regionalnym. W obu przypadkach sa to dzialalnosci jednoosobowe. Dodatkowo nowa firma "ABC-DEF" na swojej stronie internetowej w grafice na gorze strony umieszcza nazwe "ABCDEF" (bez myslnika - w danych kontaktowych myslnik jest), w naglowku strony <title> jest takze ABCDEF (a nie z myslnikiem).
Gdzie sie udac w zwiazku z ta sprawa (jako wlasciciel firmy "ABCDEF", czy cokolwiek mozna z tym zrobic? Nazwa "ABCDEF" nie jest zarejestrowana w UP. Mam podstawy podejrzewac, ze chodzi o podkupienie marki oraz zdobywanie klientow, wlasnie na podstawie niemalze identycznej nazwy firmy.
gollum jest off-line  
27-06-2007, 15:51  
clerisy
Użytkownik
 
Posty: 160
Domyślnie

takie postepowanie z dużym prawdopodobieństwem ma na celu wprowadzenie klintow w błąd stanowi to naruszenie art 23a §2 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

[cytat:1tqi0i7j]
Art. 23a. 1. Przez praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów rozumie się godzące w nie bezprawne działanie przedsiębiorcy. Nie jest zbiorowym interesem konsumentów suma indywidualnych interesów konsumentów.

2. Za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów uważa się w szczególności stosowanie postanowień wzorców umów, które zostały wpisane do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone, o którym mowa w art. 479[45] Kodeksu postępowania cywilnego, naruszanie obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji, nieuczciwą lub wprowadzającą w błąd reklamę i inne czyny nieuczciwej konkurencji godzące w zbiorowe interesy konsumentów.
[/cytat:1tqi0i7j]

rownież ustawa o zwalzcaniu nieuczciwej konkurencji podejmuje ten temat

[cytat:1tqi0i7j]
Art. 5. Czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości, przez używanie firmy, nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego, zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorstwa.
[/cytat:1tqi0i7j]

dodatkowo prawo własności przemyslowej - w zarkresie naruszenia praw do zarejestrowanego znaku towarowego.

rozsadnie najpierw jest wezwać do zaniechania naruszeń - jesli nie pomoże - wtedy do sadu, o zaniechanie naruszeń i jesli się uda dowodnic szkodę to też o odszkodowanie, a w przypadku możlwiości wykazania naruszenia dóbr osobistych - zadośćuczynienie.

to w skrócie.
clerisy jest off-line  
27-06-2007, 15:59  
clerisy
Użytkownik
 
Posty: 160
Domyślnie

i dodatkowo jeszcze z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji:

[cytat:33bzejzm]
Art. 18. 1. W razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji, przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony, może żądać:
1) zaniechania niedozwolonych działań,
2) usunięcia skutków niedozwolonych działań,
3) złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie,
4) naprawienia wyrządzonej szkody, na zasadach ogólnych,
5) wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, na zasadach ogólnych,
6) zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego - jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony.

2. Sąd, na wniosek uprawnionego, może orzec również o wyrobach, ich opakowaniach, materiałach reklamowych i innych przedmiotach bezpośrednio związanych z popełnieniem czynu nieuczciwej konkurencji. W szczególności sąd może orzec ich zniszczenie lub zaliczenie na poczet odszkodowania.

Art. 18a. Ciężar dowodu prawdziwości oznaczeń lub informacji umieszczanych na towarach albo ich opakowaniach lub wypowiedzi zawartych w reklamie spoczywa na osobie, której zarzuca się czyn nieuczciwej konkurencji związany z wprowadzeniem w błąd.
[/cytat:33bzejzm]
clerisy jest off-line  
27-06-2007, 16:01  
gollum
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

dzieki za odpowiedz a jakie sa szanse na ewentualne wygranie sprawy w sądzie? nie chciałbym, aby do tego doszło, ale moze sie okazac ze takie rozwiazanie bedzie koniecznie. sprawa jest oczywista i latwa do udowodnienia czy bedzie trzeba sie nameczyc, a wynik rozprawy i tak bedzie niepewny?
gollum jest off-line  
27-06-2007, 16:09  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie

Powróżyć mamy?
Sąd jest niezawisły i sam wyda wyrok. Jeżeli jest tak jak pan opisał to gdyby ktoś miał występować w tej sprawie wolałby być po pańskiej stronie niż się bronić.
Pasqud jest off-line  
27-06-2007, 16:17  
clerisy
Użytkownik
 
Posty: 160
Domyślnie

wynik rozprawy zawsze jest niepewny - jak to mawiala znana mi pani mecenas - zawsze jest 50% na 50% i im żyję dłużej, tym bardziej przyznaję jej rację...

nawet jeśli sprawa wydaje sie oczywista, trzeba zadbac o przestrzeganie wszystkich terminów, zgłoszenie wszystkich dowodow we właściwy sposob i we wlasciwym czasie itd.

jesli sam "pokrzywdzony" nie czuje sie na siłach może zawsze zwrócić sie o pomoc do profesjonalnego pełnomocnika
clerisy jest off-line  
27-06-2007, 16:26  
gollum
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

[cytat="Pasqud"]Powróżyć mamy?
Sąd jest niezawisły i sam wyda wyrok. Jeżeli jest tak jak pan opisał to gdyby ktoś miał występować w tej sprawie wolałby być po pańskiej stronie niż się bronić.[/cytat]

ok, dzieki

zobaczymy jak bedzie reakcja po wyslaniu do niego pisma... najwyzej pozniej bede sie zastanawial, co dalej...
gollum jest off-line  
27-06-2007, 16:28  
gollum
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

[cytat="clerisy"]jesli sam "pokrzywdzony" nie czuje sie na siłach może zawsze zwrócić sie o pomoc do profesjonalnego pełnomocnika[/cytat]

jak rozumiem, mozna sie pozniej domagac zwrotu kosztow od przegranego (oczywiscie w przypadku decyzji sądu na moja korzysc)?
gollum jest off-line  
27-06-2007, 16:52  
gollum
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie

Otrzymałem taką oto odpowiedź od prawnika, co prawda dość lakoniczną, ale jest to bezpłatna porada, więc wiele nie mogę wymagać. Grunt, że wiem na czym stoję.
W związku z tym zamierzam wystosować pismo z żądaniem zmiany nazwy firmy i zaprzestania prowadzenia działalności pod obecną nazwą (nazwa świadczonych usług też jest związana z nazwą firmy). Mam pytanie - jaki jest ustawowy czas na odpowiedź od przedsiębiorcy, oraz jaki jest czas, w którym powinien dopełnić formalności związanych ze zmianą nazwy firmy itd.?

Poniżej odpowiedź na zapytanie:
Zgodnie z Ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji art. 5 czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić w błąd klientów co do jego tożsamości, na przykład używanie firmy lub skrótu firmy innego przedsiębiorstwa.
Bez wątpienia w opisanej przez Pana sytuacji mamy doczynienia z takim przypadkiem.

W związku z powyższym ustawa daje Panu dwie możliwości działania:

1. W drodze postępowania cywilnego
Przedsiębiorca, którego interes został naruszony, lub chociażby tylko zagrożony, w związku z dokonanym czynem nieuczciwej konkurencji, może żądać od przedsiębiorcy dokonującego czynu nieuczciwej konkurencji:

* zaniechania niedozwolonych działań,
* usunięcia skutków tych działań,
* złożenia określonego oświadczenia,
* naprawienia wyrządzonej szkody,
* wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści,
* zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny - jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony.

2. W drodze postępowania karnego
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wprowadza odpowiedzialność karną z tytułu popełnienia niektórych z przewidzianych w tej ustawie czynów nieuczciwej konkurencji. Popełnienie jednego z opisanych w ustawie przestępstw (lub wykroczeń) zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności a nawet pozbawienia wolności (maksymalnie do 8 lat).

Ściganie przestępstw (lub wykroczeń) z Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji następuje na wniosek (żądanie) pokrzywdzonego.

W Pana przypadku można mówić o popełnieniu przestępstwa z art. 25 ww. ustawy " Kto, oznaczając lub wbrew obowiązkowi nie oznaczając towarów albo usług, wprowadza klientów w błąd co do pochodzenia, ilości, jakości, składników, sposobu wykonania, przydatności, możliwości zastosowania, naprawy, konserwacji lub innych istotnych cech towarów lub usług albo nie informuje o ryzyku, jakie wiąże się z korzystaniem z nich, i naraża w ten sposób klientów na szkodę, podlega karze aresztu albo grzywny."
gollum jest off-line  
27-06-2007, 17:22  
clerisy
Użytkownik
 
Posty: 160
Domyślnie

termin właściwie jest - termin przedawnienia roszczeń - trzyletni

[cytat:3c853br5]
Art. 20. Roszczenia z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji ulegają przedawnieniu z upływem lat trzech. Bieg przedawnienia rozpoczyna się oddzielnie co do każdego naruszenia. Przepis art. 442 Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio.
[/cytat:3c853br5]

czyli - biegnie (przedawnienie, oczywiście) od dnia kiedy poszkodowany dowiedzial się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia. W każdym razie przedawnia sie z upływem lat 10 od dnia kiedy nastapiło zdarzenie wywołujące szkodę.

mniej więcej... cytowanie §2 art 442 kc sobie daruje.
clerisy jest off-line  
27-06-2007, 21:07  
clerisy
Użytkownik
 
Posty: 160
Domyślnie

a koszty sąd zasądzi od przegrywającego... jesli wygrywajacy złoży o to wniosek. najlepej od razu w pozwie.... chocy taki:
wnosze o (...) zasądzenie kosztów według norm przepisanych

w przypadku przegranej oczywiscie przyjdzie zaplacic koszty poniesione przez druga strone, a remis spowoduje ze koszty zostana rozdzielone odpowiednio do wyniku sprawy...

moze tez zdarzyc sie ze zadoscuczynia pozwani roszczeniu szybko i wykaza ze nie bylo potrzeby wytoczenia powodztwa.. wtedy mozna poniesc koszty pomimo wygranej....
clerisy jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nazwa wydawnictwa a nazwa firmy-właściciela (odpowiedzi: 2) Drodzy Państwo Czy firma mająca uprawnienia wydawnicze (wydawca magazynu) może zacząć wydawać książki pod inną nazwą ? Wiadomo że w regulaminie,...
§ nazwa konta allegro i klepu a nazwa firmy (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie rozszerzylem moja dzialanosc aby modz srzedawac w internecie, moja firma nazywa sie Uslugi i posrednictwo uslugowe Jan Kowalski. ...
§ Nazwa firmy, nazwa sklepu. (odpowiedzi: 1) Pracuję w sklepie z meblami i urządzeniami sanitarnymi o nazwie "XY" (dwa wyrazy), ale firma właściciela nazywa się inaczej, powiedzmy "Firma Jan...
§ Nazwa firmy a zastrzeżona nazwa firmy która kiedyś istniała z tej samej branży (odpowiedzi: 1) Witam, Zamierzam założyć firmę informatyczną o przykładowej nazwie "XXX", sprawdziłem na poniższych stronach czy nazwa mojej firmy gdzieś już nie...
§ Identyczna nazwa strony www (odpowiedzi: 1) Proszę uprzejmie o informację, czy zgodna z prawem jest następująca sytuacja: 1. strona o nazwie własnej "ABC" i adresie internetowym "www.abc.pl",...
§ Nazwa firmy a nazwa jaką sie posługuję (odpowiedzi: 4) Dzień dobry. Mój problem jest następujący. Moi rodzice mają firmę o nazwie "Kwiaty" która zajmuje się handlem kwiatów a ja chce otworzyć swoją...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:33.