zasiedzenie - czy pismo jest dobrze napisane - Forum Prawne

 

zasiedzenie - czy pismo jest dobrze napisane

Odpowiedź na pismo z Tauronu, dot. podstaw podstawy prawnej odnośnie posadowienie na działce paskudnego transformatora i słupa wysokiego napięcia. Mama właścicielem działki jest od 2005r., w piśmie twierdzą, ze linia napowietrzna przebiegajaca przez działkę jest ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
05-10-2019, 18:14  
sylwiaxoxo
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie zasiedzenie - czy pismo jest dobrze napisane

Odpowiedź na pismo z Tauronu, dot. podstaw podstawy prawnej odnośnie posadowienie na działce paskudnego transformatora i słupa wysokiego napięcia.
Mama właścicielem działki jest od 2005r., w piśmie twierdzą, ze linia napowietrzna przebiegajaca przez działkę jest oddana do uzytku w 1989roku.
Oczywiście zasiedzenie i brak podstaw do spełnienia roszczeń.

W odpowiedzi na pismo z dnia 18.07.2019r. dot. urządzeń elektroenergetycznych zlokalizowanych na działce nr. 132/... 6 w miejscowości ..... jako właściciel nieruchomości nadmieniam iż zasiedzenie jako jeden ze sposobów nabycia prawa wskutek upływu czasu musi zostać potwierdzone postanowieniem sądu cywilnego. Takie orzeczenie, po uprawomocnieniu się, jest podstawą do wpisu danej osoby jako właściciela w księdze wieczystej nieruchomości.
Do tej pory jednak treść księgi wieczystej NR – nie zawiera takiego wpisu.
Wątpliwe jest również posiadanie w/w nieruchomości przez TAURON Dystrybucja S.A oddział w .... jako posiadacza samoistnego, ponieważ jego rola widoczna jest jedynie w użytkowaniu określonego fragmentu gruntu. Nie poczuwa i nie zobowiązuje się on jednak w żaden sposób do : płacenia podatków, dbania czy grodzenia nieruchomości – co miało miejsce w ostatnim czasie.
Mając na uwadze powyższe domagam się uregulowania kwestii lokalizacji urządzeń elektroenergetycznych na działce będącej w moim posiadaniu.

Nie znam się na prawie, rozmawiałam jednak z prawniczką i mówiła żeby odpisać im bo do zasiedzenia jeszcze nie doszło bo nie było sprawy w sądzie. Podobno jednak niedługo mamy dostać wezwanie bo działki w promieniu 15 km mają teraz sprawy.
Rozmawiałam z nią w lipcu i dokładnie nie pamiętam co miałam zawrzeć w piśmie, a nie chce się ośmieszać, w każdy razie mówiła żeby domagać się uregulowania sprawy u notariusza.
sylwiaxoxo jest off-line  
05-10-2019, 18:43  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.136
Domyślnie RE: zasiedzenie - czy pismo jest dobrze napisane

Zależy ci na tym żeby wpisali zasiedzenie do KW działki czy na uzyskaniu odszkodowania za linię ewt. przesunięcia jej na koszt Taurona?
Jeżeli na tym pierwszym, to pisz dalej pisma - prędzej czy później cel osiągniesz.
Ale jeżeli zależy ci na tym drugim, to pisz od razu zawezwanie do próby ugodowej i najlepiej już w poniedziałek składaj je w sądzie. A wymianę uprzejmości na piśmie z Tauronem sobie daruj, bo to droga donikąd. Zwłaszcza w sytuacji, gdy licznik bije bo linia jest z 1989 i a zasiedzenie jest po 30 latach. Bardzo możliwe, że już do niego doszło i nic już nie zdziałasz bo zmarnowałaś czas na pisanie pism. Jeśli jednak linie oddano do użytku w końcu roku 1989 to masz jeszcze szansę. Radzę ją wykorzystać.
honefoss jest off-line  
06-10-2019, 11:19  
sylwiaxoxo
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: zasiedzenie - czy pismo jest dobrze napisane

Zależy mi na ewentualnym odszkodowaniu choć raczej na nie nie liczę.
Prawniczka powiedziała, że do końca roku Tauron wniesie sprawę do sądu i mama będzie wezwana, że teraz nie ma sensu żebyśmy to robili - podczas rozprawy ma się sprzeciwić.
Ona ogólnie wyceniła to odszkodowanie na około 50 tysięcy, co wydaję mi się mało realne.

Jeśli złoże zawezwanie w sądzie do próby ugodowej to rusza cała sprawa i muszę wpłacić na wstępie 2 tysiące, prawda?
I jeśli przegram to wszystkie koszty sądowe są po mojej stronie?
sylwiaxoxo jest off-line  
06-10-2019, 20:36  
honefoss
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.136
Domyślnie RE: zasiedzenie - czy pismo jest dobrze napisane

Cytat:
Napisał/a sylwiaxoxo Zobacz post
Prawniczka powiedziała, że do końca roku Tauron wniesie sprawę do sądu
Zmień prawnika bo ten kompletnie nie ogarnia tematu. Tauron nie wniesie sprawy do sądu, bo nie ma po co. To przeciwko mamie biegnie zasiedzenie, nie przeciwko Tauronowi. W interesie Taurona jest siedzieć cicho i czekać aż dojdzie do zasiedzenia. Po tym jak upłynie czas potrzebny do zasiedzenia też do sądu nie idą, bo zazwyczaj nie mają po co - sądowne potwierdzenie zasiedzenia nie jest im potrzebne.
Co do twojej sprawy, to bardzo prawdopodobne, że już doszło do zasiedzenia i obojętnie co teraz zrobisz to sprawa i tak jest przegrana. Jest jednak ten cień szansy, że linie wybudowano po 8 października 1989 i składając już jutro zawezwanie do próby ugodowej zdążysz przerwać bieg zasiedzenia. Zauważ, że ta szansa z każdym dniem maleje. Poczytaj sobie na tej stronie o przypadku identycznym jak twojej mamy który skończył się przegraną w sądzie z powodu zbyt późnego przerwania biegu zasiedzenia. Chodzi o sprawę w sądzie rejonowym w Szczytnie, na dole strony.
Cytat:
Napisał/a sylwiaxoxo Zobacz post
Jeśli złoże zawezwanie w sądzie do próby ugodowej to rusza cała sprawa i muszę wpłacić na wstępie 2 tysiące, prawda?
Skąd ten pomysł? Zawezwanie do próby ugodowej kosztuje bodajże 40 zł i nie generuje żadnych innych kosztów. Całą sprawa kończy się na jednym posiedzeniu, robi się to tylko w celu przerwania biegu zasiedzenia, bo na ugodę w takich sprawach i tak nie ma co liczyć.
Po przerwaniu biegu zasiedzenia można się zastanawiać co robić dalej.
honefoss jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Spadek pismo bez notariusza napisane w szpitalu (odpowiedzi: 1) Jan Kowalski zmarł i nie zostawił Testamentu dla swojej pasierbicy którą wychowywał od urodzenia. W hospicjum Jan tylko powiedział że chce żeby...
§ Czy poprawnie napisane pismo do sądu cywilnego o zwrot zaliczki (odpowiedzi: 0) Podgórzyn 12.08.2015 Do Sądu Rejonowego I Wydział Cywilny w Jeleniej Górze. Powód: A Pozwany: B Wartość przedmiotu sprawy: 4 500,00...
§ Czy pismo jest prawidłowo napisane ? Ew. jakies poprawki ? (odpowiedzi: 28) Witam.. Zamieszczam pismo, które chce wysłać do firmy Play.. Przed tym chciałem prosić by ktoś fachowym okiem rzucił na nie, dodał może jakieś...
§ odroczenie sprawy - żle napisane pismo? (odpowiedzi: 4) Napisałem prośbę o odroczenie rozprawy sądowej z dnia 4 czerwca na czas do 30 czerwca 2012r z powodu choroby, załączyłem zwolnienie lekarza sądowego...
§ dobrze napisane wypowiedzenie ? (odpowiedzi: 9) Mógłby ktoś sprawdzić czy dobrze napisałem wypowiedzenie ? ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:14.