Zakup nieruchomości umowa przedwstępna została zawarta, umowa przyrzeczona nie. - Forum Prawne

 

Zakup nieruchomości umowa przedwstępna została zawarta, umowa przyrzeczona nie.

Chcę kupić nieruchomość, której stan prawny wygląda następująco Jeden właściciel wpisany księdze wieczystej na mocy postanowienia sądu o podziale majątku po rozwodzie. W dziale trzecim wpisane roszczenie o zawarcie umowy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Nieruchomość obciążona ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
08-10-2019, 19:43  
renaultclio
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie Zakup nieruchomości umowa przedwstępna została zawarta, umowa przyrzeczona nie.

Chcę kupić nieruchomość, której stan prawny wygląda następująco
Jeden właściciel wpisany księdze wieczystej na mocy postanowienia sądu o podziale majątku po rozwodzie.
W dziale trzecim wpisane roszczenie o zawarcie umowy sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.
Nieruchomość obciążona hipoteką.


Właściciel chciał już raz przedmiotową sprzedać w tym celu zawarł umowę przedwstępną, przyjął od kupującego zadatek i zaliczkę w sumie ok 50% wartości nieruchomości. Umowa przyrzeczona miała być zawarta do dnia 23 października 2018 r. Właściciel po podpisaniu umowy przedwstępnej udostępnił już nieruchomość przyszłemu kupującemu. Kupujący z umowy przedwstępnej się nie wywiązał. W dodatku zdewastował mieszkanie, nie płacił za prąd wodę itp. Właściciel mówi, że niedoszły kupujący aktualnie przebywa w zakładzie karnym, a on ciąga się z nim po sądach.

Moje pytania.

1. Czy właściciel powinien przed sprzedażą mi nieruchomości zwrócić się do sądu o wykreślenie tego roszczenia o sprzedaż ww. nieruchomości?. Ile to trwa? Czy również mogę zrobić to ja po zakupie ww. nieruchomości. Termin do zawarcia umowy przyrzeczonej upłynął już rok temu.

2. W przypadku hipoteki, bank powinien wystawić zaświadczenie, że zgadza się na wykreślenie hipoteki po spłacie zobowiązania? Ja chciałbym aby w akcie notarialnym było napisane ile mam przelać bankowi a ile sprzedającemu.

3. Czy roszczenia pomiędzy sprzedającym, a kupującym o zużyte media w jakiś sposób mnie dotyczą?
renaultclio jest off-line  
09-10-2019, 11:26  
rogacz86
Użytkownik
 
Posty: 321
Domyślnie RE: Zakup nieruchomości umowa przedwstępna została zawarta, umowa przyrzeczona nie.

1. Dla Twojego bezpieczeństwa to sprzedający ma zadbać o wykreślenie wszelkich nieaktualnych wpisów. Ty nie jesteś stroną tych czynności i możesz mieć utrudnione ich zweryfikowanie. Bez wykreślenia ich przed zakupem, możesz utracić rękojmię zaufania ksiąg wieczystych.
2. Najlepiej byłoby gdyby bank wystawił Tobie promesę wykreślenia hipoteki po spłacie w kwocie X do dnia Y na ICH konto Z. (a następnie tego dokonać po podpisaniu aktu).
3. Teoretycznie nie. Praktycznie czasami WM/SM lubią zrobić np rozliczenie za ostatnie 3 lata, żeby wcisnąć nowemu właścicielowi stary dług, albo w ogóle twierdzą, że "mieszkanie jest zadłużone". To jest bez podstawy prawnej (bo długi są poprzednich właścicieli), ale może to utrudnić życie.
rogacz86 jest off-line  
09-10-2019, 13:25  
renaultclio
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie RE: Zakup nieruchomości umowa przedwstępna została zawarta, umowa przyrzeczona nie.

Dzięki. Mam kopię aktu notarialnego z tą umową przedwstępną, ale powiem sprzedającemu, żeby załatwił wykreślenie tego wpisu.

Dzwoniłem do banku. Powiedzieli, że to sprzedający jest ich klientem i to on musi wystąpić o pismo do spłaty kredytu hipotecznego. Jak ja spłacę to on ma do nich wystąpić o wykreślenie hipoteki.
renaultclio jest off-line  
24-10-2019, 10:41  
renaultclio
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie RE: Zakup nieruchomości umowa przedwstępna została zawarta, umowa przyrzeczona nie.

Zawarłem umowę przedwstępną ze sprzedającym wpłaciłem zadatek, natomiast umowa przyrzeczona ma być zawarta po usunięciu roszczenia niedoszłego kupującego z KW.

Jak wyżej wspomniałem zgodnie z umową przedwstępną zawartą pomiędzy sprzedającym a niedoszłym kupującym umowa przyrzeczona miała być zawarta do dnia 23 października 2018 r. Notariusz powiedziała, że przedawnienie następuje rok od wpisu do roszczenia do KW. Czyli w tym przypadku nastąpi 9 lutego 2020 r., a nie 24 października 2019 r.

Notariusz powiedziała, że jak wpiszę swoje roszczenie o zakup ww. nieruchomości do KW przed wykreśleniem roszczenia ww. niedoszłego kupującego to tracę rękojmię wiary ksiąg wieczystych. Na pewno tak jest? Ja wolałbym, żeby moje roszczenie o zakup było wpisane, aby sprzedający nie zawarł innej umowy przedwstępnej z kimś innym. W akacie jest wzmianka, że sam mogę wystąpić do sądu o taki wpis.
renaultclio jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa przedwstępna na nieruchomość rolną pow 0,5 ha zawarta przez NIErolnika? (odpowiedzi: 1) Dnia 08.03.2016 roku u notariusza podpisałam umowę przedwstępną na nabycie nieruchomości rolnej o powierzchni 0,6ha w Gminie Kluczbork. Ja...
§ Umowa przedwstępna sprzedazy nieruchomości zawarta listownie (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich na forum. Mam zamiar sprzedać działkę budowlana znajdującą się w innym mieście. Nabywca zaproponował wypełnienie umowy...
§ umowa przedwstępna i przyrzeczona zakupu nieruchomości (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie, proszę o poradę w następującej kwestii. Jestem zameldowany w mieszkaniu w mieście X. Obecnie jestem w trakcie sprzedaży tego...
§ Sala weselna - umowa przedwstępna a umowa przyrzeczona i aneks (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Bardzo proszę o informacje czy w momencie podpisania umowy przyrzeczonej postawienia z umowy przedwstępnej są wciąż aktualne?...
§ Umowa przedwstępna przed ślubem, kredyt i umowa przyrzeczona po ślubie (odpowiedzi: 1) Chcielibyśmy z narzeczoną podpisać umowę przedwstępną przed ślubem (ponieważ ślub mamy zaplanowany za kilka miesięcy, a chcielibyśmy "zarezerwować"...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:39.