Umowa kupna-sprzedaży - Forum Prawne

 

Umowa kupna-sprzedaży

Witam, Planuję sprzedać posiadane akcje (na okaziciela) na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Jeśli w umowie zawrzemy termin płatności np. 7 dni po wydaniu odcinka zbiorowego, to co w sytuacji, gdy takiej płatności nie uzyskam? Czy jedyne ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
04-12-2019, 15:19  
Biznes123
Użytkownik
 
Posty: 207
Domyślnie Umowa kupna-sprzedaży

Witam,

Planuję sprzedać posiadane akcje (na okaziciela) na podstawie umowy kupna-sprzedaży.
Jeśli w umowie zawrzemy termin płatności np. 7 dni po wydaniu odcinka zbiorowego, to co w sytuacji, gdy takiej płatności nie uzyskam?

Czy jedyne co mi pozostaje to sądzenie się, czy są szybsze sposoby egzekucji należności lub zwrotu wydanych papierów wartościowych?
Biznes123 jest off-line  
05-12-2019, 01:08  
Sklero_San
Użytkownik
 
Posty: 324
Domyślnie RE: Umowa kupna-sprzedaży

Zawrzeć umowę sprzedaży u notariusza w formie aktu notarialnego z klauzulą o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez kupującego na podstawie art. 777 k.p.c.

Albo druga opcja. Założyć sobie konto w tym samym oddziale banku w którym kupujący ma pieniądze. Spotykacie się wewnątrz oddziału banku (najlepiej) i podpisujecie umowę przedwstępną sprzedaży z zaznaczeniem że właściwa umowa sprzedaży akcji zostanie zawarta z zastrzeżeniem własności akcji aż do uiszczenia całości ceny sprzedaży (wg. art. 589 k.c.). Zaliczka według umowy przedwstępnej niech wynosi na przykład 90% ceny sprzedaży akcji. Kupujący korzystając z laptopa (albo z komputera banku udostępnionego dla klientów - jeśli jest) zleca przelew na Twoje konto w tym samym banku. Sprawdzasz ze swojego laptopa w bankowości elektronicznej czy przelew doszedł i czy tytuł przelewu się zgadza.
Jeśli jest w porządku to podpisujecie finalną umowę sprzedaży akcji z zastrzeżeniem własności akcji aż do uiszczenia całości ceny sprzedaży. Znów, kupujący wykonuje przelew 10% pozostałej ceny sprzedaży. Sprawdzasz stan konta na swoim laptopie. Wydajesz mu akcje.
Sklero_San jest off-line  
05-12-2019, 14:53  
rogacz86
Użytkownik
 
Posty: 321
Domyślnie RE: Umowa kupna-sprzedaży

Ale po co tak kombinować - wpłata do depozytu notarialnego, wypłata przez zbywcę po okazaniu umowy kupna. Analogicznie z papierami wartościowymi. Obie strony całkowicie bezpieczne.
rogacz86 jest off-line  
05-12-2019, 20:06  
Sklero_San
Użytkownik
 
Posty: 324
Domyślnie RE: Umowa kupna-sprzedaży

Cytat:
Napisał/a rogacz86 Zobacz post
Ale po co tak kombinować - wpłata do depozytu notarialnego, wypłata przez zbywcę po okazaniu umowy kupna. Analogicznie z papierami wartościowymi.
Tak, ale koszty taksy notarialnej za przyjęcie na przechowanie waluty trzeba wtedy zapłacić (połowę stawki maksymalnej od wartości gotówki).
Nie wiem jaka jest opłata przy przechowaniu akcji. Jako przechowanie dokumentów to się liczy czy też procentowo od wartości?
Sklero_San jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa kupna sprzedaży w przypadku sprzedaży używanego przedmiotu przez osobę nieposia (odpowiedzi: 5) Mój znajomy sprzedał niedawno używany telefon na allegro. Dodam, że nie ma on firmy. Kupujący kupił telefon i przesłał pieniądze znajomemu. Następnie...
§ Sprzedaż przedmiotu na allegro. Kupujący dodatkowa umowa kupna sprzedaży. (odpowiedzi: 5) Dzień dobry, sprzedałam na allegro kilka części komputerowych. Wszystko by było ok. gdyby nie to, że kupujący poprosił mnie o podpisanie umowy...
§ Umowa Wynajmu, Umowa Użyczenia oraz Umowa Przedwstępna Kupna-Sprzedaży (odpowiedzi: 51) Witam. Rok temu podpisałem dwie umowy na czas nieokreślony: Umowa Użyczenia oraz Umowa Wynajmu mieszkania dając do wyboru Wynajmującemu prawo...
§ Umowa kupna sprzedaży/kupna i rejestracja motoroweru (odpowiedzi: 9) Witam, Szukałem ale nie znalazłem wystarczająco jasnego wyjaśnienia. Sprawa jest taka, mam 16 lat czyli jestem niepełnoletni. Chcę kupić i...
§ Sprzedaż udziału w aucie a poprzednia umowa kupna-sprzedaży (odpowiedzi: 1) Witam Dwa lata temu kupiłem z narzeczoną auto - na umowie napisane było że jest współwłaścicielem jednak bez podania procentowego udziału. Czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:34.