Cytat:
gdybym tego nie zrobił to przy ewentualnym rozwiedzie (odpukać ) mogę wnieść o zwrot nakładów poniesionych z majątku osobistego moje na majątek osobisty żony. ?
|
Nakłady podlegają rozliczeniu przy sprawie o podział majątku wspólnego małżeńskiego. Przy rozwodzie do podziału majątku dochodzi bardzo rzadko. Tylko wtedy, gdy oboje małżonkowie złożą w sądzie zgodny projekt podziału tego majątku. Takiej zgody najczęściej nie ma.
Cytat:
Żona przed ślubem wzięła kredyt na działkę postanowiłem zrobić jej prezent na urodziny i spłacić zadłużenie. |
Kiedy to spłaciłeś przed ślubem czy po? Dla Ciebie to nakłady na nieruchomość żony. Z tego co piszesz, prezent to darowizna, więc nie podlega zwrotowi. Taką spłatę można też traktować, jako spełnienie świadczenie do którego nie byłeś zobowiązany (art. 411
kc). Zwrotu takiego świadczenia, można żądać tylko gdy nastąpiło zastrzeżenie zwrotu wynikające z dokumentu.
Cytat:
co w przypadku gdy w chwili obecnej właścicielem (lub nie tego nie wiem) jest bank gruntu.
|
Właścicielem jest ten, kto jest wpisany w dziale II
KW (własność). Skoro żona nabyła nieruchomość, to od dnia podpisania aktu przenoszącego własność, to wyłącznie ona jest właścicielem. Bank co najwyżej mógł ustanowić zabezpieczenie (dla udzielanego kredytu) na tej nieruchomości i wpisać się jako wierzyciel hipoteczny w dziale IV
KW.
Ty nigdy z automatu nie będziesz właścicielem czy współwłaścicielem, pomimo iż spłaciłeś kredyt. Nie możesz mieć też żadnych roszczeń co do tej nieruchomości w zakresie żądania przeniesienia prawa własności. Teraz pozostaje jedynie ustalić, jaką czynnością prawną jest Twoja spłata kredytu? Nakładem, darowizną czy też spełnieniem świadczenia do którego nie byłeś zobowiązany.