Spłata kredytu żony - Forum Prawne

 

Spłata kredytu żony

Witam serdecznie. Żona przed ślubem wzięła kredyt na działkę postanowiłem zrobić jej prezent na urodziny i spłacić zadłużenie. Jak wygląda kwestia ewentualnego majątku po takim procederze? wiem że majątek jest wspólny dopiero po ślubie czyli ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
25-10-2020, 14:51  
Armani85
Stały bywalec
 
Posty: 703
Domyślnie Spłata kredytu żony

Witam serdecznie. Żona przed ślubem wzięła kredyt na działkę postanowiłem zrobić jej prezent na urodziny i spłacić zadłużenie.

Jak wygląda kwestia ewentualnego majątku po takim procederze? wiem że majątek jest wspólny dopiero po ślubie czyli wszystkie dobra zgromadzone przed są po stronie jednej lub drugiej , co w przypadku gdy w chwili obecnej właścicielem (lub nie tego nie wiem) jest bank gruntu. czy w momencie spłaty zadłużenia własność automatycznie przechodzi na żonę i co za tym idzie na mnie i staje się to majątkiem wspólnym czy taka sytuacja nie wyczerpuje znamion i po spłaceniu kredytu działka pozostanie własnościa przed małżeńską żony?

pozdrawiam dziękuje
Armani85 jest off-line  
25-10-2020, 14:55  
karolla0905
Zbanowany
 
Posty: 9.613
Domyślnie RE: Spłata kredytu żony

Właścicielem jest żoną nie bank. Jak jej podarujesz kasę na spłatę to nadal działka będzie jej z tym że bez kredytu.
karolla0905 jest off-line  
30-10-2020, 17:38  
Armani85
Stały bywalec
 
Posty: 703
Domyślnie RE: Spłata kredytu żony

Rozumiem czyli zatem jakie kroki nalezałoby poczynić aby nieruchomość była wspólna?
Armani85 jest off-line  
31-10-2020, 09:36  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.783
Domyślnie RE: Spłata kredytu żony

Jak żona tego chce, to notariusz i rozszerzenie wspólności majątkowej na ten składnik majątku lub darowizna udziału w tej nieruchomości.
wiegol jest off-line  
11-01-2021, 01:03  
Armani85
Stały bywalec
 
Posty: 703
Domyślnie RE: Spłata kredytu żony

Rozumiem a gdybym tego nie zrobił to przy ewentualnym rozwiedzie (odpukać ) mogę wnieść o zwrot nakładów poniesionych z majątku osobistego moje na majątek osobisty żony. ? I w jakich procentach 50/50 czy w takim jaki był nakład czyli 90/10
Armani85 jest off-line  
11-01-2021, 11:33  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.783
Domyślnie RE: Spłata kredytu żony

Cytat:
gdybym tego nie zrobił to przy ewentualnym rozwiedzie (odpukać ) mogę wnieść o zwrot nakładów poniesionych z majątku osobistego moje na majątek osobisty żony. ?
Nakłady podlegają rozliczeniu przy sprawie o podział majątku wspólnego małżeńskiego. Przy rozwodzie do podziału majątku dochodzi bardzo rzadko. Tylko wtedy, gdy oboje małżonkowie złożą w sądzie zgodny projekt podziału tego majątku. Takiej zgody najczęściej nie ma.
Cytat:
Żona przed ślubem wzięła kredyt na działkę postanowiłem zrobić jej prezent na urodziny i spłacić zadłużenie.
Kiedy to spłaciłeś przed ślubem czy po? Dla Ciebie to nakłady na nieruchomość żony. Z tego co piszesz, prezent to darowizna, więc nie podlega zwrotowi. Taką spłatę można też traktować, jako spełnienie świadczenie do którego nie byłeś zobowiązany (art. 411 kc). Zwrotu takiego świadczenia, można żądać tylko gdy nastąpiło zastrzeżenie zwrotu wynikające z dokumentu.
Cytat:
co w przypadku gdy w chwili obecnej właścicielem (lub nie tego nie wiem) jest bank gruntu.
Właścicielem jest ten, kto jest wpisany w dziale II KW (własność). Skoro żona nabyła nieruchomość, to od dnia podpisania aktu przenoszącego własność, to wyłącznie ona jest właścicielem. Bank co najwyżej mógł ustanowić zabezpieczenie (dla udzielanego kredytu) na tej nieruchomości i wpisać się jako wierzyciel hipoteczny w dziale IV KW.
Ty nigdy z automatu nie będziesz właścicielem czy współwłaścicielem, pomimo iż spłaciłeś kredyt. Nie możesz mieć też żadnych roszczeń co do tej nieruchomości w zakresie żądania przeniesienia prawa własności. Teraz pozostaje jedynie ustalić, jaką czynnością prawną jest Twoja spłata kredytu? Nakładem, darowizną czy też spełnieniem świadczenia do którego nie byłeś zobowiązany.
wiegol jest off-line  
11-01-2021, 19:40  
Armani85
Stały bywalec
 
Posty: 703
Domyślnie RE: Spłata kredytu żony

Sam nie wiem dlatego napisalem , czytalem ze w takich przypadkach jest to naklad z majatku osobistego na majatek wspolny chyba ze sie myle? splacilem po slubie

jezeli miala to byc darowizna o rozumiem ze musi to zona zglosic a co w przypadku nakladu na majatek wspolny , gdzie takie cos sie zglasza i czy wogole zglasza?
Armani85 jest off-line  
11-01-2021, 22:27  
wiegol
Stały bywalec
 
Posty: 1.783
Domyślnie RE: Spłata kredytu żony

Cytat:
czytalem ze w takich przypadkach jest to naklad z majatku osobistego na majatek wspolny chyba ze sie myle?
Mylisz się, bo to nie był nakład na majątek wspólny. To był nakład z Twojego majątku osobistego na majątek osobisty żony. Zwrot nakładów i wydatków został uregulowany w art. 45 kodeksu rodzinnego. Przeczytaj.
Z tym, że to Ty twierdzisz, że był to nakład a żona może twierdzić że darowizna. Ciężar dowodu spoczywa po stronie twierdzącej i wywodzącej z twierdzenia skutki prawne - zapis art. 6 kc.
Cytat:
jezeli miala to byc darowizna o rozumiem ze musi to zona zglosic
Nic nie musi. Darowiznę powinna zgłosić po to, by nie płacić podatku (w opisanej sytuacji - tzw. grupa zerowa). Jeśli tego nie zrobiła a US dowie się o takiej czynności, to dojdzie do kontroli skarbowej i finalnie podatek naliczy. Stawka karna 20%. Oczywiście o ile nie uległ przedawnieniu.
wiegol jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zaświadczenie o spłacie kredytu ratalnego i wstrzymana wypłata kredytu w Banku (odpowiedzi: 1) Witam. Jestem po zakupie mieszkania poprzez kredyt w Banku. Umowę notarialną mam już podpisaną, więc jestem już właścicielem. Termin wypłaty kredytu...
§ Zmiana waluty spłaty kredytu z PLN na CHF i odliczanie odsetek od kredytu. (odpowiedzi: 0) Mam kredyt mieszkaniowy hipoteczny zaciągnięty w CHF, spłacany w PLN. Odliczam odsetki od zaciągniętego kredytu w rozliczeniu rocznym na podstawie...
§ Tata jest Żyrantem kredytu, a Ciotka nie spłaca kredytu. (odpowiedzi: 16) Witam!! Otoz moja sytuacja wyglada tak: Wujek-brat taty wział kredyt. Wujek zmarł. Kredyt przeszedł na jego zonę Cotke. Ona (ta ciotka!!) nie...
§ Sprzedanie kredytu /oddanie kredytu (odpowiedzi: 4) Witam , nie wiem czy ktoś się juz spotkał z podobną sytuacją . Wygląda to tak Osoba A bierze kredyt na dajmy na to kwotę 20 tysięcy i podpisuje umowe...
§ Skok-wcześniejsza spłata kredytu a zwrot z ubezpieczenia kredytu. (odpowiedzi: 0) Witam Proszę o pomoc w sprawie.Mój mąż zaciągnął kredyt w 2009 roku na 5 lat do 2014,spłacał go rok i zmarł w sierpniu 2010.Kredyt był...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:22.