Klauzula zakazu konkurencji w umowie b2b - Forum Prawne

 

Klauzula zakazu konkurencji w umowie b2b

Dzień dobry, pracuję na podstawie umowy cywilnoprawnej (kontraktu managerskiego). A) W umowie zawarty jest zapis, że: "niniejsza umowa nie powoduje nawiązania stosunku pracy pomiędzy stronami." B) Jest w niej również klauzula o zakazie konkurencji po ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
08-04-2021, 20:32  
xdjgwizdek
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Klauzula zakazu konkurencji w umowie b2b

Dzień dobry,
pracuję na podstawie umowy cywilnoprawnej (kontraktu managerskiego).
A) W umowie zawarty jest zapis, że: "niniejsza umowa nie powoduje nawiązania stosunku pracy pomiędzy stronami."
B) Jest w niej również klauzula o zakazie konkurencji po zakończeniu współpracy następującej treści:
"W okresie 18 miesięcy od zakończenia świadczenia usług na rzecz Spółki zobowiązany jestem do powstrzymania się od jakichkolwiek działań konkurencyjnych wobec Spółki na terenie województwa."
Za złamanie zakazu grozi wysoka kara finansowa.
C) W sekcji "wynagrodzenie" jest zawarty ciekawy zapisek: "Strony oświadczają iż w wynagrodzeniu opisanym w par. X umowy, strony uwzględniły zaliczkę na poczet odszkodowania z tytułu zakazu świadczenia działań konkurencyjnych."

I teraz pierwsze moje pytanie:
1) Czy zapisy dotyczące zakazu konkurencji zawarte w przepisach prawnych obejmują wszystkie formy zatrudnienia/współpracy? Czyli zarówno zatrudnienie na etacie jak i umowę cywilnoprawną?
2) Zatem czy z tych lub jakichś innych przepisów prawnych wynika, że należy mi się rekompensata co najmniej 25% wynagrodzenia jak dla pracowników zatrudnionych na etacie?
3) Czy mój pracodawca miał prawo zawrzeć klauzulę C) dotyczącą zaliczki na poczet odszkodowania i ta kaluzula jest wiążąca? (wydaje się wbrew zapisom gwarantującym pracownikowi 25% rekompensaty)
4) Jeśli klauzula C) jest wiążąca wtedy co to oznacza? Czy nie należy mi się rekompensata? Czy może należy mi się w mniejszym wymiarze?
5) Jeśli w mniejszym to jak ją ustalić? Sądownie?
6) Czy jeśli pracodawca nie będzie wypłacał mi rekompensaty oznacza to w świetle mojej umowy automatyczne wygaśnięcie klauzuli o zakazie konkurencji?
xdjgwizdek jest off-line  
08-04-2021, 21:34  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 38.680
Domyślnie RE: Klauzula zakazu konkurencji w umowie b2b

Twoja umowa jest umową cywilnoprawną, nic nie stoi na przeszkodzie aby były w niej zawarte regulacje dotyczące zakazu konkurencji - swoboda kształtowania umów. Przepisy zawarte w Prawie pracy nie mają tutaj zastosowania. Temat już był omawiany na FP, poszukaj, poczytaj.


PS.
Ty nie masz pracodawcy a zleceniodawcę.
LeszsekS jest off-line  
08-04-2021, 22:23  
xdjgwizdek
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Klauzula zakazu konkurencji w umowie b2b

Ok, dzięki za odpowiedź. Trochę szperałem tutaj na forum ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na swoje pytania. Ale nie przeglądnąłem wszystkich wątków bo dużo tego.
A czy mogę w jakiś sposób dochodzić rekompensaty bądź odszkodowania za stosowanie się do klauzuli zakazu konkurencji?
xdjgwizdek jest off-line  
Wczoraj, 13:46  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 38.680
Domyślnie RE: Klauzula zakazu konkurencji w umowie b2b

W umowach cywilnoprawnych wypłacanie odszkodowania z tytułu powstrzymania się od konkurencyjnych działań nie jest obowiązkiem prawnym, a i orzecznictwo jest niejednoznaczne. Zatem jeśli nic nie było określone w umowie, na którą zresztą zgodziłeś się, trudno Ci będzie cokolwiek uzyskać.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Paragraf o zakazie konkurencji w umowie - klauzula niedozwolona (?) (odpowiedzi: 0) Witam. Mam podejrzenie, że jedna z klauzul w umowie zlecenie jaką podpisałam przed rokiem jest klauzulą niedozwolona, aczkolwiek nie mam pewności,...
§ umowa zlecenie- klauzula zakazu konkurencji (odpowiedzi: 6) Chodzi o klauzulę o zakazie konkurencji w umowie zleceniu. Niestety w żadnym z przeczytanych tematów nie ma tego czego szukam Mam umowę...
§ Klauzula zakazu konkurencji (odpowiedzi: 7) Witam, proszę o informację odnośnie takiej sytuacji. Mniej więcej 2,5 roku temu będąc na stanowisku kierowniczym podpisałem aneks do umowy,...
§ Klauzula zakazu konkurencji (odpowiedzi: 15) Cześć, sprawa jest następująca. W firmie X pracuję już blisko 10 lat. Mam umowę na czas nieokreślony i 3- miesięczny okres wypowiedzenia. W 2010...
§ Skutki złamania zakazu konkurencji w umowie o współpracy czy zapis taki jest zasadny (odpowiedzi: 1) Umowa W nazwie Umowa Przedstawicielska Widnieje w niej zapis Przedstawicielowi zabrania się prowadzenia działalności konkurecyjnej w stosunku do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:39.