niesluszne koszty komornicze, a skarga na komornika! - Forum Prawne

 

niesluszne koszty komornicze, a skarga na komornika!

Witam, otrzymalem informacje o komornika iz umarza on postepowanie gdyz wierzycielka zglosila otrzymanie kwoty. Koszty naliczyl na 286 zlotych i 8 groszy! Problem w tym, ze ja wyslalem kase przekazem i 10 na pewno miala ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § Błąd lekarski - odszkodowanie...
    Proszę o pomoc w ponizszej sprawie. Jest prawomocny wyrok przeciwko lekarzowi, ktory w 2016r popełnił błąd...
  • § Pożyczka prywatna
    Witam, znajoma zawarła umowę spisaną na wykupienie udziału w firmie udzielającej pożyczek ludziom online....
  • § Zawieszenie postepowania komor...
    Witam chcial bym sie poradzic. Zawarlem z matka dziecka ugode pozasadowa spisalismy ja zgodnie z przepisami w ktorej...

Odpowiedz
 
22-11-2009, 09:10  
geo-geo
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie niesluszne koszty komornicze, a skarga na komornika!

Witam,
otrzymalem informacje o komornika iz umarza on postepowanie gdyz wierzycielka zglosila otrzymanie kwoty. Koszty naliczyl na 286 zlotych i 8 groszy! Problem w tym, ze ja wyslalem kase przekazem i 10 na pewno miala do odbioru wierzycielka te pieniadze, a ze nie odbierala ich bo nie wiem nie mogla, nie chciala to juz nie moj problem, wiec nieslusznie mam placic te koszty postepowania! Wspomne, ze na konto jej nie wyslalem, bo nie chciala podac! Mam teraz pytanie, jakie mam szanse na wygranie sprawy z komornikiem, jelsi udowodnie, ze mam dowod wplaty tej kwoty i mam avizo pocztowe z 10 o informacji, ze kasa jest do odbioru? Ona tego aviza nie wziela i perfidnie powiedziala, ja tego na oczy nie widzialam! Prosze o pomoc, bo ewentualnie do jutra musze zlozyc skarge na czynnosci komornika! Czy ktos z Was byl w takiej sytuacji? Moze jest inne rozwiazanie tej sytuacji?
dziekuje z gory za pomoc
geo-geo jest off-line  
22-11-2009, 09:23  
jozef k.
Przyjaciel forum
 
jozef k. na Forum Prawnym
 
Posty: 544
Domyślnie RE: niesluszne koszty komornicze, a skarga na komornika!

kiedy dostałaś zawiadomienie od komornika o wszczęciu egzekucji?
jozef k. jest off-line  
22-11-2009, 10:54  
geo-geo
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: niesluszne koszty komornicze, a skarga na komornika!

dostalem w pazdzierniku, a zaplacilem juz 10 wrzenia czyli w terminie! A teraz przyszlo pismo, iz umarza on postepowanie, gdyz wierzycielka 23 wrzesnia poinformowala go o tym, ze otrzymala pieniadze! Mam dowod wplaty przekazem pocztowym, wiec mam udoukumentowane, ze wplacilem pieniadze przed 10, co teraz?
geo-geo jest off-line  
22-11-2009, 11:00  
jozef k.
Przyjaciel forum
 
jozef k. na Forum Prawnym
 
Posty: 544
Domyślnie RE: niesluszne koszty komornicze, a skarga na komornika!

Możesz wnieś skargę na czynność komornika - postanowienie w części w której ustala koszty postępowania egzekucyjnego i ustala, że ty masz je ponieść. W skardze podnieś, że zapłaciłeś należność przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego, zatem egzekucja nie była konieczna, a jej koszty nie stanowiły, kosztów niezbędnych do przeprowadzenia egzekucji.
jozef k. jest off-line  
22-11-2009, 11:07  
geo-geo
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: niesluszne koszty komornicze, a skarga na komornika!

jozef k. raz jeszcze! Najpierw dostalem pismo na poczatku pazdziernika, ze Komornik wszczyna postepowanie na wniosek wierzyciela o egzekucje kwoty pienieznej na podstawie prawomocnego wyroku Sądu! Ja wedy tam bylem i pytam na jakiej podstawie, dlaczego Komornik nie wezwal mnie do wyjasnien, bo mam wszystko oplacone! Potem okazalo sie, ze 23 wierzycielka byla i zgosila, ze dostala kase, teraz dostalem pismo, ze komornik umarza postepowanie i ustala koszty na taka i taka kwote. Jak dostalem to postanowienie teraz mam 7 dni na zaplate, albo skarge tak? Wiec jak mam ta skarge napisac? Oczywiscie dolacze dowod wplaty i jak wyglada sprawa, Sad to rozpatrzy zaocznie czy wezwie mnie na wyjasnienia i komornika tez???
geo-geo jest off-line  
22-11-2009, 15:48  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 3.363
Domyślnie RE: niesluszne koszty komornicze, a skarga na komornika!

Jeśli zapłaciłeś 10-go września a wierzycielka złożyła wniosek do komornika 10-go lub wcześniej to zapłacisz koszty minimalne (opłata 257,93 zł) + wydatki gotówkowe np. za wysłane listy. Wtedy nie wygrasz żadnej skargi w sądzie, takie jest prawo. Przeczytaj art. 49 ust.2 zdanie drugie Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji:
...
Art. 49. 1. W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika
opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nieniższej niż 1/10 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzeniamiesięcznego. Jednakże w przypadku wyegzekwowania świadczenia wskutek skierowaniaegzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego lub wynagrodzenia za pracę komornikpobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanegoświadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokośćprzeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W obu przypadkach komornik ściąga opłatę od dłużnika proporcjonalnie do wysokości wyegzekwowanych kwot.

2. W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania
egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania
cywilnego komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości
świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż
dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w razie
umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
...

Jeśli natomiast wniosek wierzyciela o wszczęcie egzekucji wpłynął do komornika po 11-tym września czy później to nie zapłacisz żadnych kosztów - egzekucja była niecelowa. Czytaj dalej ust.4 art. 49 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji :

...
4. W przypadku niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego opłaty, o których
mowa w ust. 1 i 2, uiszcza wierzyciel. W celu ich pobrania komornik wydaje postanowienie, w
którym wzywa wierzyciela do uiszczenia należności z tego tytułu w terminie 7 dni od dnia
doręczenia postanowienia. Postanowienie po uprawomocnieniu się podlega wykonaniu w
drodze egzekucji bez zaopatrywania w klauzulę wykonalności.
Krispl jest off-line  
22-11-2009, 15:56  
geo-geo
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: niesluszne koszty komornicze, a skarga na komornika!

pieniadze wplacilem 9, a do odbioru miala juz 10! Pismo o wszczeciu postepowania otrzymalem poczatkiem pazdziernika, ale na pismach widnieje data 17 wrzesnia, wiec mniemam, ze w tych okolicach powinna byc u komornika czyli po 10! Poza tym nie wiem czy moglaby byc przed 10 u komornika, bo rozprawa byla 2 wrzesnia, a mam placic do 10 kazdego miesiaca, a ja przekazalem pieniadze na przekaz pocztowy juz 9, wiec chyba wywiazalem sie z tego, tak? Teraz pytanie, czy jesli wniose skarge na komornika on zaniecha sciagniecia mi tych kosztow z wyplaty czy musze zawrzec to w tej skarge, ze prosze o zawieszenie egzekucji kosztow do czasu rozstrzygniecia skargi na komornika?
geo-geo jest off-line  
22-11-2009, 16:53  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 3.363
Domyślnie RE: niesluszne koszty komornicze, a skarga na komornika!

Jeśli ma Pan termin na wyroku "alimenty płatne z góry do 10" to wierzyciel powinien otrzymać je najpóżniej 10. Aby sprawdzić kiedy dokładnie wierzycielka złożyła wniosek do komornika trzeba się udać do kancelarii komornika i poprosić o okazanie akt a następnie zapisać datę wpływu wniosku do komornika lub poposić o odpis (kserokopię) wniosku wierzyciela z datą wpływu do komornika. Data wpływy wniosku jest bardzo ważna ponieważ jeśli wierzyciela złożyła wniosek 10 to sprawa będzie sporna. Jeśli później to wygra Pan sprawę w sądzie pod warunkiem że poczta potwierdzi Panu do sądu awizowanie przekazu z alimentami 10-go września. Kosztów nie trzeba płacić komornikowi ponieważ dopóki postanowienie nie jest prawomocne nie może ich od Pana egzekwować. Dopiero prawomocne postanowienie komornika o kosztach jest tytułem egzekucyjnym na koszty. Prawomocne stanie się wtedy kiedy sąd oddali lub uwzględni Pana skargę. Ostatecznie może być to sąd drugiej instancji (okręgowy) jeśli druga strona złoży np. zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji.
Krispl jest off-line  
22-11-2009, 17:03  
geo-geo
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: niesluszne koszty komornicze, a skarga na komornika!

hm... znaczy tak, ja bylem u komornika i pytalem kiedy wierzycielka zglosila sprawe do rozpatrzenia! Zrobilem do zaraz jak dostalem inf. o wszczeciu postepowania, to Pan asesor komorniczy nie byl w stanie mi powiedziec tego. Powiedzieli, ze jesli zloze skarge to oni przesla do sadu cala dokumentacje sprawy, wiec nie mam wyjscia! Jestem pewien, ze wierzycielka byla u komornika nie wczesniej niz 10, wiec ewentualnie powstaje kwestia sporna, albo juz czysta, bo po 10 tam byla! Co mam napisac we wniosku, zeby Sad zwrocil sie do poczty, gdzie nadalem przekaz, ze ona avizowala to? Bo oni mi tego nie wydadza sami od siebie! Ja mam to avizo z 10, bo ona mi polozyla to na stole i powiedziala, ze ona tego na oczy nie widziala, ale nie moge dolaczyc tego awiza, bo wtedy sad pomysli, ze specjalnie jej to ze skrzynki podbieram! Co teraz? Acha, pieniadze wyslalem na jej adres zameldowania czyli nasz wspolny. Ona ze mna juz nie mieszka, ale codziennie przychodzi do tego mieszkania! Nie wiem gdzie obecnie przebywa, mowi, ze u swojej mamy, ale nie moglem wyslac tam pieniedzy, bo nie mam pewnosci czy tam mieszka, wiec wyslalem na jej adres zameldowania! Dobrze zrobilem?
geo-geo jest off-line  
13-02-2012, 21:24  
gosia_136
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: niesluszne koszty komornicze, a skarga na komornika!

Witam,
Otrzymałam informacje o komornika iz umarza on postepowanie gdyz wierzyciel zgłosił otrzymanie kwoty.Chodziło o grzywnę za mojego psa ze jest bez kagańca(miły kundelek wychowany z małymi dziećmi i przyjaźnie nastawiony do ludzi,przyjaciel chorych dzieci z najbliższej okolicy).Ale cóż, może ktoś mnie nie lubi i mój pies przeszkadza bo różnie w życiu bywa.
Grzywnę zapłaciłam po terminie( wtedy gdy zgromadziłam potrzebną kwotę).Do dnia zapłaty nie otrzymałam od komornika pisma (nie unikałam,nikt do domu nie przyszedł,nikt nie wysłał listu,nie było w skrzynce awizo,w drzwiach nie było kartki ani nic,Aż do dziś ,że mam zapłacić koszty komornicze.Jakie? nikt mnie o egzekucji nie powiadomił.
Naliczyl 293 złote i 37 groszy.Żaden komornik u mnie nie był.Zapłaciłam bo i tak musiałam.Pisze,że mogę wnieść skargę.Zostało mi 6 dni ,bardzo proszę o podpowiedz co mam zrobić?Skarga na specjalnym druku?Jakim?Czy mogę być zwolniona od opłat od wniesienia skargi ze względu na ciężką sytuację(bezrobotni)?Zapłaciłam i nie wiedziałam ,że trafiło do komornika.art.805 KPC mówi ,że komornik powinien dostarczyć pismo o wszczęciu egzekucji,ja nic nie miałam.Prosze o podpowiedz co mam zrobić.
gosia_136 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ spłacony dlug przed pismem od komornika a koszty komornicze (odpowiedzi: 5) Mam pytanie, jesli splacilam dlug na konto wierzyciela nie wiedzac ze sprawe oddal juz do komornika a pismo od komornika otrzymalam dopiero po dwoch...
§ Koszty komornicze a skarga na komornika (odpowiedzi: 2) Skoro wniosę skargę na komornika,czy teraz powinnam zapłacić koszty komornicze,czy poczekać na jakąś odpowiedz?
§ Natychmiastowa spłata zadłużenia u komornika a koszty komornicze (odpowiedzi: 6) Witam W tamtym miesiącu dostałem informację, że komornik zajmuje moje wynagrodzenie. Po skontaktowaniu się z komornikiem uregulowałem całe...
§ Koszty komornicze po splacie ZUS i US z pominieciem komornika (odpowiedzi: 2) Witam Mialam do ubieglego tygodnia dlug w ZUS i US, wplacilam zalegle kwoty wraz z odsetkami bezposrednio na konta ww instytucji z pominieciem...
§ Skarga na czynności komornicze (odpowiedzi: 1) Mamy problem z komornikiem - Eks przyznano zabezpieczenie alimentów z terminem na pół roku wstecz. Całą sprawę zataiła przed partnerem (podała swój...
§ skarga na czynności komornicze (odpowiedzi: 1) witam. czy ktos moze podac mi wzór pisma zaskarzajacego czynnosci komornicze. chodzi mi o alimenty zeby nie placic przez komornika a nie znalazlem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:55.