Skarga na czynnosci komornika - Forum Prawne

 

Skarga na czynnosci komornika

Witam, komornik zajął mi nieruchomosć, samochód i konta w banku ;złożyłam skargę do sądu na czynnosci komornika , ponieważ : -to juz druga nieruchomosć zajęta w tego samego tytułu ,choć komornik inny -samochód i konta ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
03-12-2009, 15:47  
ala200
Użytkownik
 
Posty: 145
Domyślnie Skarga na czynnosci komornika

Witam,
komornik zajął mi nieruchomosć, samochód i konta w banku ;złożyłam skargę do sądu na czynnosci komornika , ponieważ :
-to juz druga nieruchomosć zajęta w tego samego tytułu ,choć komornik inny
-samochód i konta bankowe są mi niezbędne do pracy -działalność gospodarcza- posrednictwo handlowe,no i teraz moje pytanie:
Sąd prosi abym przedstawiła dowody iż samochód i konta w banku (konto firmowe) są mi niezbędne do prowadzenia działalnosci gospodarczej -Jak mam to udowodnic? Jaki dowody,dokumenty przedstawić????????
Opisałam juz sytuacje że jeżdzę samochodem do klientów,przewoże próbki materiałów handlowych i ze mam działalność zarejestrowaną w miejscu zamieszkania-posrednictwo handlowe,co jeszcze powinnam podać?
Z góry dziękuję za odpowiedz,pozdrawiam
ala200 jest off-line  
03-12-2009, 17:56  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.178
Domyślnie RE: Skarga na czynnosci komornika

Myślę że Pani skarga zostanie oddalona ponieważ (prosze przeczytać):
...
Art. 803. Tytuł wykonawczy stanowi podstawę do prowadzenia egzekucji o całe objęte nim roszczenie i ze wszystkich części majątku dłużnika, chyba że z treści tytułu wynika co innego.

oraz

Art. 829. Nie podlegają egzekucji:
...
4) narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych;

Ustawa (KPC) jest w tym zakresie precyzyjna ... z wyjątkiem pojazdów mechanicznych.
To jest stosunkowo nowy zapis w KPC i być może sędzia rozpatrujący Pani skargę o nim jeszcze nie wie ... a powinien wiedzieć. W zakresie konta bankowego nie ma podstaw prawnych do zwolnienia rachunku spod zajęcia a jedynie może Pani dostać zgodę na wypłatę od komornika określonych sum na wynagrodzenie pracowników:

Art. 890. § 1. Zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy dłużnika, jest dokonane z chwilą doręczenia bankowi zawiadomienia o zakazie wypłat z tego rachunku i obejmuje również kwoty, które nie były na rachunku bankowym, w tym rachunku bankowym obejmujący wkład oszczędnościowy w chwili jego zajęcia, a zostały wpłacone na ten rachunek po dokonaniu zajęcia.
§ 2. Wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego zakaz wypłat z tego rachunku nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę wraz z podatkami i innymi ciężarami ustawowymi oraz na zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzone tytułem odszkodowania - do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.). Wypłata na wynagrodzenie za pracę następuje po złożeniu komornikowi odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu, a wypłata na alimenty i renty alimentacyjne - tytułu wykonawczego stwierdzającego obowiązek dłużnika do płacenia alimentów lub renty.
§ 21. Bank dokonuje wypłat, o których mowa w § 2, na podstawie zezwolenia komornika. Wypłaty na alimenty i renty alimentacyjne następują do rąk uprawnionego do tych świadczeń.

Co do ruchomośći to może się Pani powołać tylko na art.845 par. 3 :

Art. 845.
...
§ 3. Nie należy zajmować więcej ruchomości ponad te, które są potrzebne do zaspokojenia należności i kosztów egzekucyjnych.

Co do nieruchomośći nie ma ograniczeń ustawowych w ilości dokonanych zajęć zwłaszcza jeśli egzekucję prowadzi dwóch komorników. Sprzedaje się natomiast nieruchomosći po kolei (dotyczy to tego samego komornika ale prowadzącego egzekucję z kilku nieruchomości) aż do momentu zaspokojenia w pełni wierzyciela. Prosze przeczytać to:
...
Art. 979. § 1. Jeżeli w tym samym postępowaniu ma być sprzedanych kilka nieruchomości lub kilka części jednej nieruchomości i jeżeli za te, które już zostały sprzedane, osiągnięto cenę wystarczającą na zaspokojenie należności wierzyciela egzekwującego i kosztów egzekucyjnych, komornik wstrzyma przetarg pozostałych nieruchomości lub ich części.
§ 2. Jeżeli przy podziale sumy uzyskanej za sprzedane niektóre tylko nieruchomości lub niektóre części nieruchomości okaże się, że należność wierzyciela i koszty egzekucji istotnie znajdują w tej sumie pełne pokrycie, egzekucję co do pozostałych nieruchomości lub części nieruchomości należy umorzyć.
Krispl jest off-line  
03-12-2009, 20:26  
ala200
Użytkownik
 
Posty: 145
Domyślnie RE: Skarga na czynnosci komornika

Bardzo dziękuję za wyczerpujacą odpowiedz,wiele mi Pan wyjaśnił.
Jak sie jednak do tego ma fakt iż jedna z nieruchomości nie pokrywa nawet połowy mojego długo a mieszkam w niej wraz z rodziną (i o zwolnienie od zajęcia tej nieruchomości wnoszę) a druga nieruchomość ma wartośc 3 razy większą niz mój dług i nie wnosze żadnego sprzeciwu co do zasadnosci jej zajęcia,no i teraz jeśli jako pierwszą nieruchomosć zlicytują tą o niższej wartości to będą nadal prowadzic egekucje i licytowac drugą nieruchomość ,bo dług nadal jest.W rezultacie zostanę pozbawiona jednej i drugiej nieruchomosci ,co przeciez jest chyba jakąs paranoją ...Czy nie powinien Sąd nakazać licytacji nieruchomosci o wiekszej wartości?
ala200 jest off-line  
03-12-2009, 20:32  
lokata
Ekspert
 
Posty: 5.861
Domyślnie RE: Skarga na czynnosci komornika

W takiej sytuacji powinna Pani złożyć do komornika wniosek o zawieszenie egzekucji z tej pierwszej nieruchomości (i ewentualnych innych składników majątku) w trybie z art. 799 § 2 kpc
lokata jest off-line  
04-12-2009, 12:10  
ala200
Użytkownik
 
Posty: 145
Domyślnie RE: Skarga na czynnosci komornika

Cytat:
Napisał/a lokata Zobacz post
W takiej sytuacji powinna Pani złożyć do komornika wniosek o zawieszenie egzekucji z tej pierwszej nieruchomości (i ewentualnych innych składników majątku) w trybie z art. 799 § 2 kpc
Witam,
kilka słów wyjaśnienia komorników jest dwóch ,moje nieruchomosci są w dwóch miastach oddalonych od siebie 500 km;
Nieruchomośc o wyższej wartości została zajęta rok temu -komornik nr 1.
Nieruchomosć o niższej wartości ,w której mieszkam ,teraz zajął komornik nr 2i poinformowałam go o tym fakcie gdy przybył zając moją drugą nieruchomosć ale powiedział ze to nie jest jego sprawa,ok rozumiem ,wiec stąd pismo do Sądu.
Dzisiaj mam kolejny problem...
Spłaciłam dług do banku (kapitał ,odsetki jeszcze nie bo negocjuję częsciowe uomrzenie)i otrzymałam od komornika nr 2 pismo z żądaniem uiszczenia opłaty egzekucyjnej 5% od zapłaconego długu...
Bank wysłał pisma o umorzeniu postępowania w stosunku do zapłaconej kwoty do oby komorników ,więc zapewne w drodze jest podobne pismo od komornika nr1 ,kwestia czasu bo to wysyłka z innego miasta a tu komornik podrzucił mi pismo osobiscie; tak wiec powstaje pytanie ...któremu komornikowi zapłacić??????? A może obu po połowie??????- Oczywiscie zartuję ale znów widzę paranoje sytuacji w jakiej sie znalazłam
Proszę mi podpowiedziec co mam robić...
Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.
ala200 jest off-line  
04-12-2009, 19:32  
ala200
Użytkownik
 
Posty: 145
Domyślnie RE: Skarga na czynnosci komornika

I jeszcze jedno pytanie,na które nie znalazłam odpowiedzi na forum...mój dług składa się z dwóch części kwoty kapitału kredytu i odsetek od niego ,odsetki wiadomo zmieniają sie kazdego dnia.Jak zostanie naliczone wynagrodzenie dla komornika (5% gdyz dług spłaciłam do wierzyciela i on wstąpił do komornika o umorzenie postepowania ) od kwoty odsetek...staram sie o ich umorzenie i mam nadzieje ze tak sie stanie,wiec zapłace do komornika 5% tej kwoty co oddam jeszcze wierzycielowi czy moze juz nic ,bo wierzyciel po spłacie kapitału obiecał wycofac i zamknąc postępowanie egzekucyjne.
ala200 jest off-line  
04-12-2009, 21:15  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.178
Domyślnie RE: Skarga na czynnosci komornika

Co do pierwszego postu to niestety brak uregulowań ustawowych w tym zakresie. Dwie egzekucje i dwóch komorników oznacza dwa odrębne postepowania egzekucyjne, podwójne czynności egzekucyjne a zatem każdy z komorników ma prawo obciążyc Panią 5 % opłatą egzekucyjną. Jeśli sąd pozbawiłby nawet wynagrodzenia 5 % któregoś z komorników to powstaje od razu pytanie którego ? Obaj wykonali czynności egzekucyjne i każdy z nich może mówić że to na skutek jego działań doszło do spłaty zadłużenia. Co do drugiego postu to opłata nie zależy od tego ile Pani zapłaci wierzycielowi. Komornik nalicza ją od zadłużenia jakie pozostało w jego aktach na dzień umorzenia sprawy.Opłata jest pomniejszona (normalna wynosi w egzekucji z nieruchomości 15 %) i nie zależy od tego czy dług został spłacony czy też nie. Podstawa prawna art.49 ust. 2 i 3 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji:

Art. 49. 1. W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika
opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie
niższej niż 1/10 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia
miesięcznego. Jednakże w przypadku wyegzekwowania świadczenia wskutek skierowania
egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego lub wynagrodzenia za pracę komornik
pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego
świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość
przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W obu przypadkach komornik ściąga opłatę od
dłużnika proporcjonalnie do wysokości wyegzekwowanych kwot.
2. W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania
egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania
cywilnego komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości
świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż
dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w razie
umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem
dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę
stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
3. W celu pobrania opłat, o których mowa w ust. 2, komornik wydaje postanowienie, w
którym wzywa dłużnika do uiszczenia należności z tego tytułu w terminie 7 dni od dnia
doręczenia postanowienia. Postanowienie po uprawomocnieniu się podlega wykonaniu w
drodze egzekucji bez zaopatrywania w klauzulę wykonalności.
Krispl jest off-line  
04-12-2009, 21:27  
violkap
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Skarga na czynnosci komornika

Witam , może moja wiadomość , zapytanie nie będzie zbyt składna ale zważając na moj stan ducha -a więc w 2003 roku jako poręczyciel spłaciłam 120.000zł , dłużnik główny do dnia dzisiejszego swojej należności nie uiścił , dostałam też od wierzyciela dokument mówiący, iż co do mnie zaspokoił on swoje roszczenia w całości , tymczasem teraz po 8 latach komornik zajął mi rachunek firmowy , wystosował kilka pism do np. US , i okolicznych banków , zaraz po otrzymaniu pisma o wszczęciu postępowania udałam się do niego i przedłożyłam dokumenty potwierdzające stan faktyczny , niestety nie był on dla komornika istotny , pozwolilam sobie zatem skontaktować się z adwokatem nowego wierzyciela- nowego gdyż osoba ta w styczniu tego roku wdług ten odkupiła , posiedzenie sprawy o nakaz zapłaty odbyło się na posiedzeniu niejawnym , tak też żadne przesyłki o zbliżąjącym się na moją rodzinę gromie do nas nie dsotarły . Adwokat wspomnianego wierzyciela wydawał się być zdziwionym ofakcie iż poręczyciel spłacił swoją należnoiśc , zaraz też po zobaczeniu moich dokumentów wystosował do komornika wniosek cofający wniosek egzekucji jednakże pan komornik umorzenia wydać nie chce -powód - zastanawia się kogo obciążyć kosztami egzekucji , czy możliwe abym to ja została nimi obciążona , czy powinnam poszukać adwokata ???, nadmieniam iż kwota na wniosku egzekucji opiewa na prawie 1.200.000 zł .Czy oszczerstwo , wstyd i upodlenie mnie w Urzędach , straty finansowe (moja firma transportowa przestała funkcjonować -zamrożone środki na rachunku )czy to nie wystarczy ????Jak mam odzyskać spokój i dobre imię ???
violkap jest off-line  
06-12-2009, 18:02  
ala200
Użytkownik
 
Posty: 145
Domyślnie RE: Skarga na czynnosci komornika

Witam ponownie i dziękuję za odpowiedzi,
no nie są one dla mnie dobre ale wróćmy do stanu dzisiejszgo
Złożyłam skargę na czynnosci komornika i faktycznie,jak teraz czytam co napisała Lokata to mogę starać sie o zwolnienie częsci majatku zgodnie z Art.799 par.2
a ponieważ skargi jeszcze nie rozpatrzono to jutro ją uzupełnie i nadal czekam na rozpatrzenie i postanowienie,to jasne ale co z zapłatą opłaty egzekucyjnej do komornika?
On wydał juz swoje postanowienie i żąda zapłaty w ciągu 7 dni,nie czeka na rozstrzygnięcie przez Sąd mojej skargi ...Ja uważam ze nie powinnam tego płacić póki nie ma postanowienia Sądu odnośnie mojej skargi czy umorzyc egzekucje u tego komornika czy nie ...Czy się myle? Do kogo powinnam napisać i jaki wniosek aby odroczono mi zapłatę opłaty egzekucyjnej do czasu rozpatrzenia Skargi na czynności komornika?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam
P.S. Jestem Państwu bardzo wdzięczna za bezinteresową pomoc
ala200 jest off-line  
06-12-2009, 18:15  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.178
Domyślnie RE: Skarga na czynnosci komornika

Skarży sie konkretną czynność komornika a zatem co Pani zaskarżyła tak naprawdę, prawomocne zajęcie nieruchomości ? W Pani przypadku nie ma możliwośći umorzenia postępowania z części majątku - prosze przeczytać uważnie art.799 par.2 jest tam mowa wyłącznie o zawieszeniu postępowania. Zawieszenie to niepodejmowanie kolejnych czynnosći przez komornika a nie zwolnienie spod zajęcia. Skarga najprawdodpdobniej zostanie oddalona przez sąd.
Krispl jest off-line  
06-12-2009, 18:27  
ala200
Użytkownik
 
Posty: 145
Domyślnie RE: Skarga na czynnosci komornika

Tak,teraz rozumiem róznicę między zawieszeniem egzekucji a umorzeniem...
A co z tą opłatą egzekucyjną,rozumiem ze płacić,ale dlaczego płacic do tego komornika?!
ala200 jest off-line  
06-12-2009, 19:20  
ala200
Użytkownik
 
Posty: 145
Domyślnie RE: Skarga na czynnosci komornika

Nie..jednak po przemysleniu ,jesli zawieszą egzekucje to znaczy ze komornik nie moze/nie powinnen podejmowac dalszych działań czyli takze żadać ode mnie zapłaty opłaty egzekucyjnej od kwoty umorzonej na wniosek wierzyciela...czyli nie powinnam niczego płacić komornikowi,tylko jak to zrobic aby było to "w majestacie prawa"?!!!!!!!
ala200 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ skarga na czynnosci komornika (odpowiedzi: 2) Place alimenty na dzieci przelewem bankowym na konto EX-zony. Robie to regularnie,jednak nie z mojej winy w okresie 11 miesiecy placenia powstaly...
§ Skarga na czynnosci komornicze - termin (odpowiedzi: 9) Witam, złożylam Skarge na czynności komornika, dostałam wezw z sądu do usunięcia braków formalnych, chodzi o uiszczenie opłaty od skargi. Niestety...
§ Skarga na czynnosci komornika (odpowiedzi: 2) Pod koniec czerwca złozyłam do sadu skarge na czynnosci komornika. Ile czasu ma sad na odpowiedź, bo idzie juz drugi miesiąc,mam niesłusznie zajete...
§ Skarga na czynnosci komornika (odpowiedzi: 10) Witam komornik zablokowal mi konto bankowe na ktore ZUS przelewal rente rodzinna na mnie i corke i nie moglam pobrac pieniedzy ktore sa jedynym...
§ Skarga na czynnosci komrnika (odpowiedzi: 3) Drodzy forumowicze, Może ktos moglby mi doradzic w nastepujacej sprawie: w dniu 13 maja 2009 zapadl wyrok wydany przez SAD REJONOWY W OSTROLECE,...
§ spłata dlugu bez czynnosci komornika (odpowiedzi: 1) jest dlug , sąd wydal nakaz platności , panowie chcą go splacic bez czynnosci komornika, jak się go pozbycby się nie mieszal do tejze czynnosci.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:47.