zakaz konkurencji - Forum Prawne

 

zakaz konkurencji

W 2008 wypowiedziałem umowę, którą podpisałem w 2005r. W umowie miałem wymienione w paragrafach: "1.) Ja - doradca, zobowiązuję się do nie sprzedawania produktów konkurencyjnych w stosunku do oferty mojego pracodawcy". Nie ma nic o ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
07-01-2010, 09:07  
pytaniedoprawnika10
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie zakaz konkurencji

W 2008 wypowiedziałem umowę, którą podpisałem w 2005r. W umowie miałem wymienione w paragrafach: "1.) Ja - doradca, zobowiązuję się do nie sprzedawania produktów konkurencyjnych w stosunku do oferty mojego pracodawcy". Nie ma nic o terminie przez jaki okres.
Mam jeszcze w umowie paragraf o poufności: " 2.) Zobowiazuje się do zachowania całkowitej dyskrecji wobec osób trzecich... Obowiazek zachowania tajemnicy trwa nadal również po zakonczeniu działalności". Tez nie ma nic o czasie.

Umowe tą rozwiazałem 12.2008.
Czy mogę zacząć sprzedawać konkurencyjny produkt?, czy mogę mieć jakieś nieprzyjemności od poprzedniego pracodawcy, w związku z tak skonstruowaną umową?
pytaniedoprawnika10 jest off-line  
07-01-2010, 09:17  
Gerwaziak
Użytkownik
 
Posty: 241
Domyślnie RE: zakaz konkurencji

Umowie brakuje podstawowych elementów:
- nie jest określona wysokość odszkodowania
- nie jest określony czas trwania zakazu konkurencji

Czy pracodawca wypłaca odszkodowanie za powstrzymanie się od działalności konkurencyjnej?
Gerwaziak jest off-line  
07-01-2010, 09:24  
pytaniedoprawnika10
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: zakaz konkurencji

Witam, Nic o odszkodowaniu nie ma. Ale poniżej 2.) jest jeszcze rozwinięcie.

2.) Zobowiazuje się do zachowania całkowitej dyskrecji wobec osób trzecich... Obowiazek zachowania tajemnicy trwa nadal również po zakonczeniu działalności". Tez nie ma nic o czasie.

"Niewypełnienie obowiązku zachowania tajemnicy stanowi pod względem prawnym nadużycie zaufania i w okreslonych okolicznosciach uprawnia do natychmiastowego wypowiedzenia umowy doradczej." ...I tyle w tym paragrafie.
pytaniedoprawnika10 jest off-line  
07-01-2010, 10:24  
Gerwaziak
Użytkownik
 
Posty: 241
Domyślnie RE: zakaz konkurencji

Umowie brakuje niezbędnych elementów więc jej obowiązywanie jest wątpliwe. Pracodawca nie wypłaca odszkodowania (nawet kodeksowych 25%) Ale jeżeli chce Pan mieć pewność to można wystąpić do sądu pracy o ustalenie istnienia zakazu konkurencji. Można również zwrócić się do pracodawcy o wypłatę odszkodowania za cały okres (czyli 25% wynagrodzenia) - jeżeli nie wywiąże się z tego obowiązku to będzie Pan miał kolejny argument. Jeżeli się wywiąże to będzie Pan kilka pensji do przodu.

Ale to co piszę dotyczy stosunku pracy. Pracował Pan na umowie o pracę czy prowadził działalność? Ponieważ raz pisze Pan o pracodawcy, innym razem o działalności.
Gerwaziak jest off-line  
07-01-2010, 10:32  
pytaniedoprawnika10
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: zakaz konkurencji

Dziekuje za pomoc. Prowadziłem działalnosc gospodarcza- samozatrudnienie w Polsce, a moim zleceniodawcą byla firma z Niemiec. Swiadczylem uslugi i wystawialem faktury co miesiac. Mam tez pytanie: Konkurencja tej firmy z Niemiec chce zobaczyc moja umowe zlecenie. Czy moge ja przekazac bez obaw czy to będzie naruszenie wlasnosci firmowej?
pytaniedoprawnika10 jest off-line  
07-01-2010, 10:48  
Gerwaziak
Użytkownik
 
Posty: 241
Domyślnie RE: zakaz konkurencji

Czyli w sumie nie była to umowa o zakazie konkurencji w rozumieniu kodeksowym. Czyli regulacje KP nie mają tu zastosowania. Sprawa jest bardziej z zakresu prawa cywilnego. Proponuję zapytać na tamtym forum. Z pokazywaniem umowy byłbym ostrożny.

Nie mamy też pewności jaki porządek prawny należałoby zastosować w tym przypadku (niemiecki czy polski).
Gerwaziak jest off-line  
07-01-2010, 13:14  
pytaniedoprawnika10
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: zakaz konkurencji

To jak nie dotyczy to KP to czy mogę pracować dla konkurencyjnej firmy?
Prosze o pomoc.
pytaniedoprawnika10 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zakaz konkurencji (odpowiedzi: 6) Witam, zwracam się z prośbą do Was szanowni formumowicze z nadzieją że mi pomożecie. W styczniu podpisałem umowę zlecenie dotyczące pośrednictwa w...
§ Zakaz konkurencji (odpowiedzi: 1) Pracuję w firmie oferującej pożyczki chwilówki ( tylko max 1000 zł na max 30 dni). Rozglądałem się za jakimś dodatkowym zarobkiem i po godzinach...
§ zakaz konkurencji w spółce z o.o. ? (odpowiedzi: 3) Słyszałem, że przedsiębiorca prowadzący DG nie ma prawa być zleceniobiorcą zleceń na podstwie umów o dzieło jeśli przedmiot tych zleceń pokrywa się z...
§ zakaz konkurencji??? (odpowiedzi: 1) Pracuję na etacie, nie mam podpisanego zakazu konkurencji, wkrótce odchodzę i otwieram firmę w tej samej branży (firma handlowa). Kontaktowalem sie z...
§ Zakaz konkurencji (odpowiedzi: 2) Witam Serdecznie. Mam pytanie dotyczące zakazu konkurencji po zwolnieniu z pracy. Miałam umowę zlecenie i Pracodawca dołozył do tego aneks o zakazie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:40.