Wycofanie powództwa - Forum Prawne

 

Wycofanie powództwa

WITAM ! Moje pytanie jest następujące: Jakiś czas temu dostałem pozew o zapłatę. W odpowiedzi na pozew podniosłem zarzut przedawnienia. Sąd odroczył rozprawę aby powód mógł ustosunkować się do mojej odpowiedzi. Powód w związku z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
30-07-2007, 18:42  
krzysiek-harry
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie Wycofanie powództwa

WITAM !

Moje pytanie jest następujące:

Jakiś czas temu dostałem pozew o zapłatę. W odpowiedzi na pozew podniosłem zarzut przedawnienia. Sąd odroczył rozprawę aby powód mógł ustosunkować się do mojej odpowiedzi.

Powód w związku z podniesionym zarzutem przedawnienia wniósł pismo procesowe o wycofanie powództwa 203 kpc ale bez zrzeczenia się roszczenia.

Jakie są moje możliwe drogi postępowania i jak one skutkują?

Bardzo proszę o odpowiedz, z góry serdecznie dziękuję
krzysiek-harry jest off-line  
30-07-2007, 19:14  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.117
Domyślnie

Pozew cofnięty nie wywołuje żadnych skutków.
Pozwany może wnioskować o zwrot poniesionych kosztów.
Janusz.C.M. jest off-line  
30-07-2007, 20:42  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie

Niezupełnie tak.
Skoro już wdano się w spór to pozew może być cofnięty tylko za zgodą drugiej strony. I jeżeli powó nie zrezygnuje z roszczenia to warto przemyśleć czy się zgodzić.
Pasqud jest off-line  
30-07-2007, 20:53  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 35.117
Domyślnie

Być może źle przeczytałem post, ale zrozumiałem, że jeszcze nie było rozprawy. Pisma procesowe były wymieniane poza rozprawą.
Janusz.C.M. jest off-line  
31-07-2007, 15:14  
krzysiek-harry
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie

W jaki sposób można się nie zgodzić na wycofanie powództwa?

Dlaczego powód próbuje wycofać powództwo skoro roszczenie jest przedawnione ? Liczy może na zmianę przepisów i wytoczenie procesu w innym terminie?
krzysiek-harry jest off-line  
31-07-2007, 15:44  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie

Nie, raczej chce odzyskać część wpisu sądowego który będzie mu zwrócony przy skutecznym cofnięciu pozwu oraz może chcieć zbyć wierzytelność innej firmie aby dochodziła jej.
Pasqud jest off-line  
31-07-2007, 16:03  
krzysiek-harry
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie

To może zostawić to? Niech sobie odzyska i sprzeda.
Jak myslisz?
krzysiek-harry jest off-line  
31-07-2007, 17:00  
Baba Jaga
Przyjaciel forum
 
Posty: 767
Domyślnie

To proste: założyli sprawę przedawnioną, licząc na niewiedzę / opieszałość dłużnika, który nie podniesie zarzutu przedawnienia.

Teraz, skoro Pan ten zarzut podniósł, wiedząc, że nie mają szans na wygraną, usiłują zgodnie z tą samą taktyką, minimalizować swoje koszty.

Panu sugeruję doprowadzenie sprawy do końca: będzie miał Pan prawomocny wyrok potwierdzający przedawnienie roszczenia, oni w całości zostaną obciążeni kosztami procesu.

Nie mają możliwości "liczenia na zmianę przepisów" itp.. Tutaj w grę wchodzą wyłącznie kwestie rachunku ekonomicznego, o czym mógł Pan przeczytać powyżej.

I nie ma się co bawić w filantropię: "niech se odzyska i sprzeda". Inaczej za rok znowu pojawi się Pan tutaj z tym samym pytaniem, zmieni się tylko firma, która założy Panu sprawę w Sądzie.
Baba Jaga jest off-line  
31-07-2007, 17:29  
krzysiek-harry
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie

Faktycznie, ale jak sprzeciwić się temu wycofaniu powództwa? Czy istnieje jakaś specjalna forma i termin? Nie dostałem z sądu w załączeniu żadnego pouczenia w tej sprawie.
krzysiek-harry jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wycofanie powództwa o uszk. ciała (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich, Mam pewien problem i stwierdziłem, że może ktoś z forum mógłby naprowadzić na właściwy pomysł zakończenia sprawy. Mianowicie,...
§ zbezpieczenie powództwa (odpowiedzi: 2) Witam, jestem po sprawie o alimenty. Sąd wydał wyrok. Jednak wiem, że druga strona będzie się odwoływać. Czy mogę na tym etapie złożyć wniosek o...
§ zabezpieczenie powództwa (odpowiedzi: 4) w 2010 roku rozpocząłem prace przy nadzorowaniu ukraińskich pracowników budowlanych. Z osobą zatrudniającą mnie ustaliliśmy , że jest to praca na...
§ zabezpieczenie powództwa (odpowiedzi: 1) Witam, Sprawa dotyczyła alimentów z datą wsteczną i sąd przychylił się i uchylił alimenty z datą wsteczną i pozwana się odwołała. sąd nadał tytuł...
§ zabezpieczenie powództwa (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich i proszę o pomoc. Wnoszę pozew o rozwód z orzekaniem o winie męża oraz o alimenty na siebie, czy zaraz w tym pozwie mogę wnieść o...
§ Cofnięcie powództwa - błąd. (odpowiedzi: 12) Proszę o pomoc. Powód stawił się na rozprawie z aplikantem adwokackim, substytutem swojego pełnomocnika z urzędu. Apl. adw. przed rozprawą...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:52.