Problem z wyborem formy opodatkowania - Forum Prawne

 

Problem z wyborem formy opodatkowania

Noszę się z zamiarem otworzenia działalności gospodarczej (malowanie i sprzedaż ręcznie malowanych obrazów). Przy rejestracji działalności trzeba wybrać formę opodatkowania. Nie mogę nigdzie na forach znaleźć żadnej informacji na ten temat, oprócz tej, że wybór ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
25-02-2010, 12:01  
wieiwo
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Problem z wyborem formy opodatkowania

Noszę się z zamiarem otworzenia działalności gospodarczej (malowanie i sprzedaż ręcznie malowanych obrazów). Przy rejestracji działalności trzeba wybrać formę opodatkowania. Nie mogę nigdzie na forach znaleźć żadnej informacji na ten temat, oprócz tej, że wybór formy opodatkowania zalezy od podatnika. Ale wg mojego rozumowania, nie do końca chyba tak jest, z uwagi na to, iż działalność artystyczna ma chyba narzuconą jakąś formę opodatkowania. Nie mam pojęcia z czym to się "je". Jest to moja pierwsza działalność gospodarcza i jestem laikiem w tej sprawie. Jaki podatek będzie mnie obowiązywał? Bardzo proszę o jakieś konkretne wskazówki.
Z góry dziękuję.
I drugie pytanie:
W przypadku rejestracji firmy można podać kilka PKD. Jak to się ma jeśli różne PKD mają inną formę opodatkowania np. handel jakimiś drobiazgami podlega pod ryczałt a np. przy innym PKD trzeba prowadzić KPiR. Jak wówczas prowadzić taką księgowość?
Chyba bez księgowej się nie obędzie?
wieiwo jest off-line  
25-02-2010, 12:57  
Dombel
Przyjaciel forum
 
Posty: 536
Domyślnie RE: Problem z wyborem formy opodatkowania

Powiedzmy tak, faktycznie działalność artystyczna posiada bądź 20 bądź nawet 50% koszty uzyskania przychodu (na zasadzie umowy o dzieło), jednakże ty otwierasz działalność gospodarczą polegająca nie tylko na wytwarzaniu ale i sprzedaży. Tu twoje koszty uzyskania zależeć będą wprost od poniesionych i udokumentowanych wydatków.

Generalnie jestem przeciwnikiem ryczałtu ewidencjonowanego (ale to moja prywatna opinia).
Wyboru dokonujesz jednak ty sam (dla całej działalności) i o ile przepisy nie zabraniają ci wyboru konkretnej metody (np. metoda tonażowa - dostępna jedynie dla armatorów ) możesz ją stosować.
Poniżej linki do artykułów:

http://www.pit.pl/formy-opodatkowania/index.php

Formy opodatkowania, Karta podatkowa

Faktycznie wybranie pewnych działów PKD może ograniczyć ci możliwość wyboru niektórych form opodatkowania lub wymusić inne, ale znowu dla danego przedsiębiorstwa możliwe jest wybranie jednej formy opodatkowania dochodu.
Dombel jest off-line  
25-02-2010, 16:59  
wieiwo
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Problem z wyborem formy opodatkowania

Dziękuję za odpowiedź. Ale tak naprawdę chodziło mi o podpowiedź jaka forma była w moim przypadku najlepsza Z tego co wyczytałam na forach to w przypadku działalności artystycznej (malowanie i sprzedaż poprzez internet) raz piszą 7% podatku, raz 18%, raz 20%. I jestem po prostu już głupia. A nie chcę wyjść na taką będąc w urzędzie, chcę uzyskać jak najwięcej informacji no i .... rady. To, że sama muszę wybrać to wiem, Tylko problem co wybrać??
wieiwo jest off-line  
25-02-2010, 20:56  
Dombel
Przyjaciel forum
 
Posty: 536
Domyślnie RE: Problem z wyborem formy opodatkowania

Pytanie jak duże (procentowo) będzie miała Pani koszty w stosunku do ceny sprzedaży. To jest tak na prawdę czynnikiem decydującym. Jutro postaram się wyliczyć przy jakiej kwocie (procencie) opłacalny jest poszczególny rodzaj opodatkowania.
Dombel jest off-line  
26-02-2010, 08:46  
wieiwo
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Problem z wyborem formy opodatkowania

Witam. Nie wiem jak procentowo będzie to wyglądało. Może-jeśli chodzi o obrazy-przedstawię to w ten sposób. Na 1 obraz - koszty (płótna,farby itp.wystawienie na Portalu,wysyłka, ZUS (tylko skłądka zdrowotna w moim przypadku) to ok.60 zł, sprzedaż np. za 150, zysk 150-60=90 zł. Oczywiście koszty i zyski mogą się zawsze różnić-to zrozumiałe. Powiedzmy sprzedam miesięcznie takich obrazów - 10. No oczywiście do kosztów chyba dochodzi jeszcze obsługa księgowa. Myślę że na początku będę miała więcej strat ale z tym trzeba się liczyć, Będzie to tzw. mielenie pieniędzy ale z czasem mam nadzieję będzie lepiej. Wiem bo malowałam i odbiorcom się podobały moje obrazy. Tak więc jak to będzie procentowo - nie wiem. Myślę,że chyba najlepsza będzie KPiR i 18%. Bo może kiedyś dołączyłabym do tego sprzedaż jakiś drobiazgów (galanterii, sztucznej biżuterii itp.) Ale na początku jednak chciałabym zająć się malarstwem. Dlatego też pytałam się o dodatkowe PKD, których podobno więcej lepiej wpisać na początku aby uniknąć potem kosztów związanych z rozszerzeniem działalności.
Ale się napisałam i mam nadzięję, że nie pogmatwałam za dużo. Jestem bardzo wdzięczna za pomoc
wieiwo jest off-line  
26-02-2010, 10:15  
haniak
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Problem z wyborem formy opodatkowania

Cytat:
Napisał/a wieiwo Zobacz post
Dlatego też pytałam się o dodatkowe PKD, których podobno więcej lepiej wpisać na początku aby uniknąć potem kosztów związanych z rozszerzeniem działalności.
Zarówno wpis do ewidencji, jak i jego zmiana (np. dopisanie kolejnych pkd, lub ich zmiana) - są obecnie bezpłatne. Idzie Pani do Urzędu Miasta, wypełnia wniosek, i gotowe.
haniak jest off-line  
26-02-2010, 10:43  
Dombel
Przyjaciel forum
 
Posty: 536
Domyślnie RE: Problem z wyborem formy opodatkowania

Znalazłem,
Cytat:
W formie ryczałtu nie mogą być opodatkowane przychody osób:

- opłacających podatek w formie karty podatkowej

- korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego

- osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

* - prowadzenia aptek,
* - działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenia lombardów),
* - działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
* - prowadzenia działalności w zakresie wolnych zawodów innych niż: lekarz, lekarz stomatolog, lekarz weterynarii, technik dentystyczny, felczer, położna, pielęgniarka, tłumacz oraz nauczyciel w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny,
* - świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,
* - działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych
źr. money.pl (ma pokrycie w ustawie)
Oznacza to, że pozostaje ci jedynie opodatkowanie na zasadach ogólnych (podatek liniowy nie przysługuje Tobie gdyż zaliczasz się do twórców , karta podatkowa zdaje się też - jakoś nie mogłem znaleźć wyłączenia w wolnych zawodach ale są analogiczne jak w przypadku ryczałtu. )

Problem wyboru formy opodatkowania niejako rozwiązany. Co do PKD to możesz wpisać więcej niż jeden (nawet zalecane jest wybranie jak najszerszego zakresu). Najważniejsze w tym przypadku jest wybranie tzw. działalności dominującej, którą wskazujesz jako główną.
Dombel jest off-line  
26-02-2010, 16:28  
wieiwo
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Problem z wyborem formy opodatkowania

Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje. Jest tak jak myślałam. Jednak są dobrzy i pomocni ludzie w tym kraju. Serdecznie pozdrawiam.
wieiwo jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zmiana formy opodatkowania (odpowiedzi: 15) Dnia 23.04 założyłem pierwszą w życiu działalność gospodarczą, gdyż firma w której pracuję uznała, że taka forma współpracy będzie dla nich...
§ Wybór formy opodatkowania (odpowiedzi: 6) Firma jednoosobowa świadczyłaby kilka usług: przyjmowanie telefonów, tłumaczenia oraz pośrednictwo w handlu. Te formy działalności są wyłączone z...
§ Zmiana formy opodatkowania? (odpowiedzi: 3) Witam jestem taksowkarzem , chce rozszerzyc dzialnosc o uslugi transportowe sam. ciezarowymi. / przeprowadzki. Obecnie rozliczam sie w formie...
§ co wybrać-formy opodatkowania (odpowiedzi: 1) Witam, wiem, że na forum są podobne wątki jednak nie znalazłam w nich odpowiedzi na mój problem. Otóż jestem zatrudniona od 2 miesięcy w firmie...
§ Wybór formy opodatkowania (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie, nie wiedziałem jak nazwać ten temat, gdyż mam jeszcze kilka innych wątpliwości. Przejdźmy do rzeczy... Jestem studentem...
§ wybor formy opodatkowania (odpowiedzi: 3) witam, chce zalozyc dzialalnosc gospodarcza. bedzie to przedsiebiorstwo jednoosobowe a dokladnie sklep handlowo-uslugowy zajmujacy sie sprzedaza...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:46.