środki trwałe z dotacji na rozpoczęcie działaln.gosp - Forum Prawne

 

środki trwałe z dotacji na rozpoczęcie działaln.gosp

Witam. Mam pytanie. Będą zakupione środki trwałe. Jeden o wartości 20000 zł. (kwota 19000zł. pokryta z dotacji na rozpoczęcie działalnosci gosp. z urzędu pracy, 1000 zł. ze środków własnych) drugi o wartości 30000 zł. pokryty ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
02-03-2010, 11:49  
ewap
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie środki trwałe z dotacji na rozpoczęcie działaln.gosp

Witam.
Mam pytanie.
Będą zakupione środki trwałe. Jeden o wartości 20000 zł. (kwota 19000zł. pokryta z dotacji na rozpoczęcie działalnosci gosp. z urzędu pracy, 1000 zł. ze środków własnych) drugi o wartości 30000 zł. pokryty w całości ze środków własnych. Będzie to zestaw do pomiarów geodezyjnych oraz palmptop.
Urządzenia te współdziałają , ale moga też na upartego działac oddzielnie i każde osobno ma wartośc powyżej 3500zł.
Pierwsze pytanie. Czy trzeba zrobic z nich jeden środek trwały, czy można wprowadzic i amortyzowac oddzielnie???
(tu jest kwestia jednego urządzenia zakupionego w większej czesci z dotacji) Ta częśc z dotacji chyba nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Nie mam pojęcia co z tym zrobic, jak rozliczac tę cześc, finansowaną ze srodków własnych?
Jeszcze jedna kwestia, na informacji podatkowej uzyskałam informację, że bez względu na to z jakich środków jest zakupiony środek trwały (nawet z dotacji?) , a będzie wykorzystywany w związku ze sprzedażą opodatkowana, to vat od takiego środka mozna odliczyc?
Jeżeli to jest prawdą, to zastanawiam się , czy nie będzie korzystne zarejestrowanie się jako podatnik vat. (będa to usługi geodezyjne i kartograficzne) Czy przy tego typu działalności opłaca się byc vatow-cem?


Z góry dziękuję za każdą podpowiedź.
ewap jest off-line  
05-03-2010, 17:09  
katarynka1981
Użytkownik
 
Posty: 380
Domyślnie RE: środki trwałe z dotacji na rozpoczęcie działaln.gosp

Cytat:
Czy trzeba zrobic z nich jeden środek trwały, czy można wprowadzic i amortyzowac oddzielnie???
jak Ci pasuje - chyba, że nie mogą funkcjonować oddzielnie (nie spełniają m.in. warunków "kompletności") to wówczas razem (art. 3.1.13. ustawy o rachunkowości)

Cytat:
Ta część z dotacji chyba nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Nie mam pojęcia co z tym zrobic, jak rozliczac tę cześc, finansowaną ze srodków własnych?
w skrócie - wrzucasz środki trwałe do ewidencji, Twoim kosztem będą odpisy amortyzacyjne (ale od tej części która nie będzie pokryta z dotacji), z kole ta część która będzie pokryta z dotacji stanowić będzie w Twoim przypadku poz. przychody operacyjne. Czyli dokonujesz przykładowo co miesiąc odpisów amortyzacyjnych i część idzie w koszty a cześć w przychody (musisz tą operacje odpowiednie zewidencjonować).

Cytat:
Jeszcze jedna kwestia, na informacji podatkowej uzyskałam informację, że bez względu na to z jakich środków jest zakupiony środek trwały (nawet z dotacji?) , a będzie wykorzystywany w związku ze sprzedażą opodatkowana, to vat od takiego środka można odliczyć?
tak (chyba, że będziesz świadczył usługi i zwolnione i opodatkowane - wówczas mógłbyś odliczyć tylko część tzw. proporcję VAT )
katarynka1981 jest off-line  
25-03-2010, 01:41  
Nome
Stały bywalec
 
Posty: 834
Domyślnie RE: środki trwałe z dotacji na rozpoczęcie działaln.gosp

Cytat:
Napisał/a katarynka1981 Zobacz post
Czyli dokonujesz przykładowo co miesiąc odpisów amortyzacyjnych i część idzie w koszty a cześć w przychody (musisz tą operacje odpowiednie zewidencjonować).
[...]
nie bardzo rozumiem, ja myślałam że będą to koszty nie będące kosztami uzyskania przychodów, a nie przychodem.. nie rozumiem na jakiej podstawie są to przychody

jestem w podobnej sytuacji jak przedmówca i bardzo się zdziwiłam tą interpretacją
Nome jest off-line  
25-03-2010, 18:24  
rozi33
Użytkownik
 
Posty: 120
Domyślnie RE: środki trwałe z dotacji na rozpoczęcie działaln.gosp

Też jestem zdziwiona. Amortyzacja środków trwałych zakupionych z dotacji nie jest KUP ale nie jest tez przychodem.
rozi33 jest off-line  
25-03-2010, 20:32  
Nome
Stały bywalec
 
Posty: 834
Domyślnie RE: środki trwałe z dotacji na rozpoczęcie działaln.gosp

nie znam się za bardzo na rachunkowości, ale może ktoś miał na myśli pełną księgowość, gdzie koszty nie będące kup księguje się dla zbilansowania po stronie przychodów... jednak to nie są przychody...

ja prowadzę KPiR(dopiero zaczynam) i bardzo się zdziwiłam i z lekka wystraszyłam taką interpretacją....

generalnie cały dzień siedzę i czytam przepisy i już mi się wszystko miesza...
Nome jest off-line  
26-03-2010, 06:16  
aarreekk
Stały bywalec
 
Posty: 1.323
Domyślnie RE: środki trwałe z dotacji na rozpoczęcie działaln.gosp

To ujmowanie dotacji na zakup śr. trwałego jako przychód proporcjonalnie do odpisów amortyzacyjnych to przy pełnej księgowości i wynika z przepisów ostawy o rachunkowości a nie przepisów podatkowych.

Jeżeli prowadzicie PKPiR to ujmujecie w niej po prostu jako koszt (wydatek) jedynie tę część odpisów, która jest kosztem podatkowym - czyli nie pokryta z dotacji. Odpisy, które nie stanowią KUP nie ujmuje się w PKPiR.

Trzeby by tylko sprawdzić, bo zdaje mi się, że całość odpisów (zarówno stanowiących jak i nie stanowiących KUP) będzie musiała być pokazywana w ewidencji środków trwałych.
aarreekk jest off-line  
19-05-2010, 17:36  
katarynka1981
Użytkownik
 
Posty: 380
Domyślnie RE: środki trwałe z dotacji na rozpoczęcie działaln.gosp

Tak zgadza się-przywoływałam przepisy ustawy o rachunkowości (art.41.1.2)

Podatkowo (wg ustawy PIT) przychodem z działalności gospodarczej są: „dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych"
Art.23.1.45. PIT Nie stanowią kosztów uzyskania przychodu: odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Zatem podatkowo - w części pokrytej środkami pochodzącymi z dotacji odpisy nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.
katarynka1981 jest off-line  
20-05-2010, 14:54  
Last Don
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: środki trwałe z dotacji na rozpoczęcie działaln.gosp

Witam !

Nie do konca zrozumiałem wyjasnienie, ale moze w oparciu o moje pytanie bardziej mi sie sprawa rozjasni.

Otrzymałem pełna kwotę dotacji z U pracy na zakup sprzetu geodezyjnego. Cała kwota zostanie przeznaczona na zakup instrumentu pomiarowego co w moim przypadku będzie środkiem trwałym. Czy zakupiony sprzet mogę wnieść do firmy (pomimo ze faktura jest na osobe prywatna czyli na mnie, ale ja jestem wlascicielem firmy) i skorzystać z amortyzacji srodka trwałego wniesionego do firmy ? Bede prowadził KPiR jako vatowiec.
Last Don jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zwrot dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej (odpowiedzi: 17) Witam, w czerwcu 2013 mój ojciec dostał z urzędu pracy dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Niestety nie wywiązał się z umowy i...
§ Powiatowy Urząd Pracy opieszałość w przyznawaniu dotacji na rozpoczęcie działalności (odpowiedzi: 6) Witam. Zdeklarowałem chęć skorzystania z dotacji j.w. w styczniu tego roku. Początkowo wnioski nie były przyjmowane " brak informacji o środków na...
§ Rzeczy zakupione z dotacji na rozpocz. dział.gosp.(U.Pracy) a zajęcie komornicze ???? (odpowiedzi: 1) Witam! Moje pytania brzmią: 1) Czy komornik może zając , rzeczy zakupione przeze mnie ze środków dotacji U.Pracy ? Np.meble, komputer,...
§ Przyznanie dotacji - problem z terminem rozpoczęcia działalności (odpowiedzi: 2) Witam mam pewien problem. Dotacja na rozpoczęcie działalności przyznawana jest tylko osobom bezrobotnym. Taką osobą byłem do czasu zebrania...
§ Rzoliczenie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej z PUP. (odpowiedzi: 1) Witam. W rozmowach z urzędnikami byłem informowany, że na wydanie przyznanych z Powiatowego urzędu pracy środków na rozpoczęcie działalności...
§ Zwrot dotacji na rozpoczęcie działalności gos (odpowiedzi: 2) Witam Piszę, ponieważ jestem w strasznej rozterce. Na początku tego roku jako bezrobotny ubiegałem się o otrzymanie dotacji na rozpoczęcie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:43.