Akcyza w UE - kto ją płaci? - Forum Prawne

 

Akcyza w UE - kto ją płaci?

Witam Pytanie zasadnicze to kto jest odpowiedzialny za taryfikacje CN , naliczenie i odprowadzenie podatków w handlu pomiędzy krajami UE? Mój przypadek: 1.Kupuję towar akcyzowy X z Niemiec, od niemieckiej firmy, która jest importerem towaru ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Spłata pożyczki
    Witam, mam pytanie ponieważ moja Babcia (Nie żyje od 2 lat) która wzięła pożyczkę kilka lat temu, żyrantem...
  • § dropshipping
    mam w planach zamawiac przedmioty z chin i sprzedawac je na stronie internetowej, wiem, że muszę miec DG, ale nigdy...
  • § Faktura jako dowód zakupu bez ...
    Jeżeli zakupiłem sprzęt biorąc jako dowód zakupu fakturę na własną działalność gospodarczą, a jak się...

Odpowiedz
 
15-03-2010, 09:42  
handal
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie Akcyza w UE - kto ją płaci?

Witam
Pytanie zasadnicze to kto jest odpowiedzialny za taryfikacje CN , naliczenie i odprowadzenie podatków w handlu pomiędzy krajami UE?

Mój przypadek:
1.Kupuję towar akcyzowy X z Niemiec, od niemieckiej firmy, która jest importerem towaru X z np Ukrainy. Firma niemiecka dokonuje odprawy celnej na terenie Niemiec, deklaruje kod CN, Urząd Celny niemiecki akceptuje deklaracje, firma niemiecka dokonuje opłat podatków i cła.
2. Ja kupiłem (nabyłem wewnątrz-wspólnotowo) w/w towar X od niemieckiej firmy z nadanym kodem CN, który w/g ustawy i załączników jest towarem akcyzowym zharmonizowanym o stawce akcyzy "0". Mam kopie odprawy celnej w Niemczech i WIT (BTI) niemiecki wystawiony dla firmy niemieckiej.
3. Wnioskuje jako podatnik , że wszystko jest zgodne (odprawa zgodna z WIT), towar zadeklarowany na odprawie zgodny z WIT.
4.W Polsce po 1 roku Urzad celny stwierdza, że w/w towar winien byc inaczej kwalifikowany, inny kod CN, wszczyna postępowanie podatkowe i wydaje decyzje, że towar X był towarem Y, wiec należy zapłacić akcyzę. Uzasadnienie, biegły powołany przez UC stwierdza , że towar X jest podobny do towaru Y.

Więc, wynika z tego, że my Polacy winniśmy podważyć decyzję Izby celnej niemieckiej i Urzędu celnego niemieckiego przy nabywaniu towarów i zmieniać kod CN - to chyba absurd, nie mogę znaleźć takich przepisów, które pozwalają mi dowolnie zmieniać kod CN przy nabywaniu towarów z UE.

W/g mnie to
1. importer lub producent na terenie UE jest odpowiedzialny za kwalifikacje, opodatkowanie i zapłatę podatków dla danego wyrobu.
2. to jest spór pomiędzy urzędami niemieckim i polskim, dlaczego ja jako podatnik mam ponosić szkodę z tego tytułu?

Proszę o Wasze opinie, a raczej jakie są podstawy prawne aby się skutecznie bronić, czyli zanegować decyzje UC.
pozdrawiam
Handal
handal jest off-line  
15-03-2010, 09:50  
aarreekk
Stały bywalec
 
Posty: 1.323
Domyślnie RE: Akcyza w UE - kto ją płaci?

Nie do końca jest tak jak piszesz. To każdorazowo podatnik a więc Ty, jestś odpowiedizalny za rozpoznanie obowiązku podatkowego, a więc również za klasyfikację towaru.
Nawiasem mówiąc w Niemczech zapewne nie było żadnej decyzji w sprawie tego towaru. Tam przyjęto zgłoszenie celne - co mogło się odbyć nawet bez jakiejkolwiek weryfikacji (spradzenia).

Nie oznacza to, że nie możesz się bronić i podważać kalsyfikacji, którą teraz narzuca Ci urząd. Ale musisz podnosić arguemnty inne niż to, że w Niemczach tak przeszło.
aarreekk jest off-line  
15-03-2010, 09:59  
handal
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Akcyza w UE - kto ją płaci?

Dziękuję za wypowiedź, która wydaje sie być obiektywną.

Tylko co np. z klientem kupującym mercedesa w salonie niemieckim, jeżeli okaże się ze producent źle naliczył akcyzę lub źle ten pojazd taryfikował? Czy również polski nabywca musi odpowiadać za błędy producenta?

Dodam , że ten sam towar X kupuje w Polsce, wyprodukowany przez dużą firme polską pod tym samym kodem CN co nabyłem w Niemczech, i tu UC nie kwestionuje taryfikacji, czyz to nie dziwne?
handal jest off-line  
16-03-2010, 08:53  
dawet
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Akcyza w UE - kto ją płaci?

niestety twoja transakcja to nie import a dostawa wewnątrzwspólnotowa . mylisz pojęcia wit dotyczy importu , nie ma dokumentu adekwatnego w dostawie wewnatrzwspólnotowej. powinienes zgodnie z uwagami do CN sklasyfikować towar i opierać swoje twierdzenia na kodzie taryfy.
żadna instytucja żaden biegły nawet laboratoria celne nie nadają kodu klasyfikacji CN.
jak chcesz konkretniejszych informacji wskaż co to za towar .
dawet jest off-line  
16-03-2010, 12:28  
handal
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Akcyza w UE - kto ją płaci?

zgadza się, wiem o tym, kod CN nadał UC, biegły nie określa takich kwestii, odpowiada tylko na zadane pytania przez UC.

Pogrążyłem się w ustawach i nie mogę znaleźć zapisu na kim spoczywa kwalifikacja taryfowa, a pamiętam , że kiedyś czytałem, że na importerze i producencie. Dawet może Ty znasz ten art.

- na logikę, nabycie w-w to wolny przepływ towarów i sług itd. Więc co mnie obchodzi CN, Wit dostawcy i odprawa celna niemiecka są dla mnie tylko dokumentami pomocniczymi w celu stwierdzenia, że w/w towar został wprowadzony do obrotu w sposób właściwy bez uchybień prawnych.

- czy zadaniem np. sklepu jest weryfikacja kodów PKWiU na fakturach otrzymanych od dostawcy? Jeśli tak (bo nie wiem) to rzeczywiście klops dla mnie i dla systemu fiskalnego w Polsce.
handal jest off-line  
16-03-2010, 19:38  
aarreekk
Stały bywalec
 
Posty: 1.323
Domyślnie RE: Akcyza w UE - kto ją płaci?

To nie chodzi o obowiązek klasyfikacji do kodu CN jako taki. Taki obowiązek mógłby być rozpatrywany być może z punktu widzenia przepisów o statystyce.

Dokonałeś nabycia wewnątrzwspólnotowego pewnego towatu. Fakt, że towar ten był wcześniej przedmiotem importu nie ma nic do rzeczy. Sytuacja jest taka sama, niezależnie czy przywozisz z Niemiec towar produkcji niemieckiej czy importowany do Niemiec z Chin, tam "oclony" i następnie przywieziony do kraju. Obowiązkiem podmiotu dokonującego nabycia wewnątrzwspólnotowego jest rozpoznać, jeżeli dotyczy to tego towaru, obowiązek podatkowy w akcyzie, w tym określić m.in. właściwą stawkę akcyzy. Siłą rzeczy elementem takiego działania musi być klasyfikacja (ocena), czy dany towar jest wyrobem akcyzowym. Od tego nie uciekniwesz i to jest obowiązek podatnika, czyli Twój.

Podatek akcyzyowy, choć w UE zharmonizowany, to jest naliczany lokalnie w każdym kraju. To, że w Niemczech od danego towaru zapłacono akcyzę (zasadnie, czy niezasadnie) nie zwolania od obowiązku zapłaty akcyzy w Polsce, jeśli zgodnie z polskimi przepisami jest zasadna. Co więcej, mogą być sytuacje takie, że ten sam towar jest w Niemcech zwolniony z akcyzy a w Polsce nią opodatkowany. Idelanie pasuje tu przypadek olejów silnikowych.

W związku z tym, to że ktoś w Niemczech źle zaklasyfikował mrcedesa jako rower, nie powoduje, że na tej podstawie nie trzeba w Polsce zapłacić od niego akcyzy jak od samochodu.


Co można Ci poradzić. Nie znamy sprawy. Jaki to towar, jaka ilość etc. Jeśli sprawa jest istotna, bo ilość duża i akcyza od tego spora a Ty jesteś przekonany o tym, że celnicy źle kalsyfikują to podnoś argumenty dlaczego Twoim zdaniem właściwa jest inna kalsyfikacja. Możesz próbować się również podeprzeć jakąś opinią w tej sprawie, np. biegły w zakresie towaroznastwa. Sam kiedyś korzystałem z pomocy opinii Centrum Towaroznastwa AE w Poznaniu.
aarreekk jest off-line  
17-03-2010, 08:54  
dawet
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Akcyza w UE - kto ją płaci?

jedynym organem który ma uprawnienia do określania kodu CN są organy celne, do tego służy np. WIT . co do reszty watpliwości wyczerpująca odpowiedz przekazał aarreekk w odpowiedzi na Twój post.
akcyza w odróżnieniu od ceł rozliczana jest niezależnie w każdym kraju. obowiązek podatkowy dotyczy osoby dokonującej nabycia.
kody PKWiU to inna bajka , to klasyfikacja statystyczna i nie ma żadnego organu mającego prawo rozstrzygania o kodzie . Urzędy statystyczne tylko opiniują kod, a producent importer itd. jest władny ustalić kod PKWiU.
dawet jest off-line  
17-03-2010, 11:10  
handal
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Akcyza w UE - kto ją płaci?

Dziękuję za wypowiedzi, nie są one korzystne dla mnie, ale lepiej wiedzieć o realiach niż mnożyć pomyłki.
Myślę, że muszę przyjąć obronę w oparciu fakt istnienia w/w towaru (dokładnie taki sam) w kraju i akceptacji kodu przez inne UC.

pozdrawiam
Handal
handal jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ akcyza (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie Moje pytania odnoszą się do nałożenia akcyzy liście tytoniu. Mianowicie z infolinii Izby Celnej dowiedziałam się, że liście tytoniu...
§ Akcyza, Podatek (odpowiedzi: 1) Witam, w najbliższym czasie planuję założyć działalność handlową. Chciałbym się zajmować sprzedażą fajek wodnych i akcesoriów do niej. Prócz tego...
§ akcyza (odpowiedzi: 1) Witam kto ma prawo do podwazenia ceny na umowie kupna sprzedaży sprowadzonego samochodu z zagranicy?Jakie urzędy?
§ Akcyza (odpowiedzi: 1) Witam, Proszę o pomoc. Mam wątpliwości dotyczące stawki akcyzy pobieranej po sprowadzeniu samochodu, w moim przypadku z Niemiec. Mianowicie,...
§ Akcyza (odpowiedzi: 1) Witam ponownie, chciał bym dowiedzieć się więcej na temat akcyzy i innych kosztów płaconych za papierosy. Zakładając, że kupuję papierosy w...
§ akcyza (odpowiedzi: 1) Ile może kosztować akcyza od sprowadzonego motoroweru z 2006r z Francji za 180 euro marki derbi senda.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:31.