Zawieszenie działalności - Forum Prawne

 

Zawieszenie działalności

Witam Obecnie jestem na książce PiR i jestem czynnym Vatowcem. Oprócz prowadzonej działalności pracują jako nauczyciel i muszę iść na urlop zdrowotny czy istnieje możliwość zawieszenia działalność na rok? Jakie to daje skutki finansowe i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
29-08-2007, 14:06  
Ania_AMI
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Zawieszenie działalności

Witam
Obecnie jestem na książce PiR i jestem czynnym Vatowcem. Oprócz prowadzonej działalności pracują jako nauczyciel i muszę iść na urlop zdrowotny czy istnieje możliwość zawieszenia działalność na rok? Jakie to daje skutki finansowe i księgowe?
CO jest dla mnie bardziej korzystne likwidacja czy zawieszenie?
Proszę o pomoc!!!
Ania_AMI jest off-line  
29-08-2007, 21:07  
Nakago
Praktyk w spoczynku
 
Posty: 1.154
Domyślnie

Na PKPiR nie istnieje coś takiego, jak zawieszenie działalności - działalność albo się prowadzi cały czas, albo należy ją wyrejestrować. To samo dotyczy, naturalnie, VAT (o ile nie odprowadza się go również z innego tytułu, np. z najmu poza działalnością).
Nakago jest off-line  
03-09-2007, 10:34  
Lidsun
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie

Można działalności nie wyrejestrować, tylko nie wykonywać żadnych czynności. Trzeba będzie składać zerowe deklaracje VAT i płacić przez ten okres składke na ubezpieczenie zdrowotne, którą sie rozliczy w PIT rocznym.
Lidsun jest off-line  
09-09-2007, 15:53  
Beata28
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie

[cytat="Lidsun"]Można działalności nie wyrejestrować, tylko nie wykonywać żadnych czynności. Trzeba będzie składać zerowe deklaracje VAT i płacić przez ten okres składke na ubezpieczenie zdrowotne, którą sie rozliczy w PIT rocznym.[/cytat]

A jesli dana osoba prowadzi tylko i wyłącznie działanośc gospodarczą, to w przypadku "zawieszenia" , jaka podstawe do wyliczenia składek zdrowotnych, które powinna odprowadzać, należy przyjąć???
Beata28 jest off-line  
10-09-2007, 07:23  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie

Podstawy wymiaru składek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego dla osób prowadzących działalność gospodarczą podawane są co kwartał na stronach ZUS.
http://www.zus.pl/files/minimalna_podstawa.pdf
Janusz.C.M. jest off-line  
10-09-2007, 15:52  
Beata28
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie

[cytat="Janusz M."]Podstawy wymiaru składek ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego dla osób prowadzących działalność gospodarczą podawane są co kwartał na stronach ZUS.
http://www.zus.pl/files/minimalna_podstawa.pdf[/cytat]

Czyli reasunując; wszelkie inne form prowadzenia dział. gosp. oprócz karty podakowej nie przewidują suyacji "zawieszenia " działalności i w zwiazku z tym nawet przy zerowych przychodach/dochodach nalezy odprowadzić do ZUS składkę zdrowotną stosując minimalną podstawę jej wymiaru? A co ze składkami na ubezp. społeczne?

Czy w przypadku gdy osoba osiąga zerowe przychody/dochody w danym roku czy miesiącach należy również odprowadzić do ZUS składki na ub. społeczne, do obliczewnia których wykorzystac należy rownież minimalną podstawę?
Beata28 jest off-line  
10-09-2007, 16:17  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.627
Domyślnie

"Zawiesić" działalności nie można (miało to być uregulowane w ustawie, jednak posłowie nie mieli czasu zająć się tym), natomiast można w uzasadnionych przypadkach wyrejestrować z ZUS płatnika składek (zaprzestanie wykonywania działalności).
Omawialiśmy to na forum.
Janusz.C.M. jest off-line  
10-09-2007, 16:20  
Beata28
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie

[cytat="Janusz M."]"Zawiesić" działalności nie można (miało to być uregulowane w ustawie, jednak posłowie nie mieli czasu zająć się tym), natomiast można w uzasadnionych przypadkach wyrejestrować z ZUS płatnika składek (zaprzestanie wykonywania działalności).
Omawialiśmy to na forum.[/cytat]

Dziękuję za odpowiedź
Beata28 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zawieszenie działalności (odpowiedzi: 2) Witam mam pytanie mój facet ma działalność gospodarczą a na dzień dzisiejszy przebywa w zakładzie karnym chciała bym wiedzieć jak mogę ja zawiesić na...
§ Zawieszenie działalności Komplementariusza implikuje zawieszenie spółki komandytowej? (odpowiedzi: 4) W innym wątku rozważaliśmy kwestie spółki z o.o. bez zarządu Frazeolog sugerował (jeśli źle zrozumiałem, prosze o sprostowanie) że jeśli jedynym...
§ Zawieszenie działalności a ZUS (odpowiedzi: 1) Witam, prowadzę działalność od 1 marca 2010. Jeśli zawieszę działalność np. 1 grudnia 2010, to - opłacam ZUS za grudzień w postaci...
§ zawieszenie działalności a ZUS (odpowiedzi: 2) Dzień dobry. Czy jeśli działalność jest zawieszona na określony czas, a potem, po jego upływie nie jest dalej prowadzona, bez zgłaszania tego do...
§ Zawieszenie działalności (odpowiedzi: 1) Czy w znowelizowanej ustawie o swobodzie działalności gospodarczej jest możliwość zawieszenia wykonywania działalności dla pracodawców...
§ zawieszenie działalności (odpowiedzi: 2) Czy będąc na ryczałcie ewidencjonowanym mogę zawiesić działalność? nie jestem vatowcem. Jak to zrobić kogo poinformować? dzięki !


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:07.