dropshipping z Chin - Forum Prawne

 

dropshipping z Chin

Witam od dluzszego czasu nurtuje mnie legalnosc obserwowanego procederu na allegro: Jest firma chinska - posiadajaca sklep internetowy, wysylaja paczki jako tzw. "gifty" dzieki czemu unikaja cla w wiekszosci przypadkow. Teraz firma polska wspolpracuje z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
20-04-2010, 03:20  
silvermax008
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie dropshipping z Chin

Witam
od dluzszego czasu nurtuje mnie legalnosc obserwowanego procederu na allegro:

Jest firma chinska - posiadajaca sklep internetowy, wysylaja paczki jako tzw. "gifty" dzieki czemu unikaja cla w wiekszosci przypadkow.
Teraz firma polska wspolpracuje z taka firma odbierajac zamowienia i wplaty od polskich klientow.
Firma placi chinskiemu sklepowi, sklep chinski wysyla do klienta koncowego bezposrednio w Polsce.

Po lekturze for internetowych
BigChina - import z Chin, import Chiny, biznes i Chiny, chinskie produkty.
i znalezieniu jednej firmy dzialajacej w taki sposob:
strona firmy na allegro
Regulamin sklepu - Neyoo.pl (zwlaszcza punkty 11 i 17) (na allegro takich firm jest wiecej ale zadna inna w zasadzie nie podaje swojego adresu, takze nei wiem czy to stricte polskie firmy)
Mozna wysnuc wniosek ze dzialanie takie jest legalne, o ile nie dochodzi do faktycznej sprzedazy towaru przez polska firme. Co wlasciwie jest definiowane jedynie w regulaminie firmy. (dodatkowa okolicznoscia moze byc fakt, ze towar nie przechodzi stricte przez polska firme - brak kontaktu - a od razu trafia do klienta koncowego)

Polskie firmy pobieraja calkowita kwote za przedmiot zostawiajac sobie kwote za obsluge zamowienia, a reszte przekazujac chinskiemu kontrahentowi ktory wysyla towar bezposrednio do klienta koncowego.
Kwota za obsluge zamowienia (roznica miedzy calkowita wplata przez polskiego klienta, a kwota wplacona chinskiemu kontrahentowi) podlega podatkowi VAT i dochodowemu jak normalny przychod.
Czyli chyba podobnie jak w przypadku handlu uzywanymi rzeczami i faktura vat-marza, tyle ze kwota stanowiaca wartosc towaru nie jest ujmowana na fakturze.
Natomiast wyglada na to ze od pozostalej czesci kwoty nie ma vatu/cla, chyba ze paczka zostanie zatrzymana przez celnikow.


Czy zatem takie dzialanie jest faktyczne legalne, czy nie?
Czy faktycznie gdy firma jedynie "obsluguje zamowienie" nie ma obowiazku uiszczenia stosownych cel i VATu, a obowiazek ten spoczywa jedynie na kliencie koncowym?
silvermax008 jest off-line  
06-10-2010, 14:46  
malas17
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: dropshipping z Chin

http://www.mf.gov.pl/_files_/podatki...ow_i_uslug.pdf

Artykuł 51 tłumaczy wszystko.

Zorganizowany dropshipping z poza UE jest legalny jednak każdy klient końcowy musi zapłacić podatek oraz cło od towaru.(Każda przesyłka, która jest efektem odpłatnego zamówienia towaru za granicą jest obciążana należnościami celnymi). Rozmawiałem w tej sprawie z informacją celną i nie ma legalnej możliwości obejścia tego przepisu.
malas17 jest off-line  
29-11-2010, 01:28  
patryk0490
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie dropshipping z Chin

Pozwólcie, że podepnę się pod temat. Mam nadzieję, że silvermax008 się nie obrazi
Zastanawiam się nad rozpoczęciem dropshippingu, jednak zastanawia mnie w jaki sposób powinienem się wtedy rozliczać z Urzędem Skarbowym.
Czy powinienem rozliczać się z nimi jako za wykonaną usługę czy może Chińczyk powinien wystawiać mi faktury i to na ich podstawie mam się rozliczać - tak mi zaproponowała księgowa. Tylko, że to jest chyba niewykonalne, ponieważ dla Urzędu Skarbowego liczy się tylko faktura wystawiona przez Urząd Celny, czy może jednak się mylę...?

Przepraszam za składnię zdań ale późna godzina już była w momencie pisania tego posta.
patryk0490 jest off-line  
29-11-2010, 01:53  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: dropshipping z Chin

Ponieważ Chińczyk wysyła do końcowych nabywców towar jako gift (tzn. wartość ma pewne ograniczenia, ale w granicach nieprzekroczonej wartości towar ten nie jest clony; faktura także nie ma formy f-ry eksportowej), nie ma możliwości równoległego formalnego sprowadzenia tego samego towaru jako importu do Polski. Jego status jest inny. Polska firma przyjmująca wpłaty za nibyprezent z Chin powinna sklasyfikować odpowiednio swą działalność uwzględniając strukturę swojego przychodu (wartość towaru - bez cła i VAT, ponieważ klient otrzymuje - formalnie - prezent, a także opłatę swej usługi, którą nie wiadomo jak sklasyfikować). Podejrzewam, że nie da się tego zrobić legalnie, i taka "usługa" na dłuższa metę nie będzie mogła być świadczona. Jak wytłumaczyć US nadwyżkę środków? Nie da się tego zrobić w sposób zgodny z przepisami.
natalie-s1959 jest off-line  
29-11-2010, 08:52  
patryk0490
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: dropshipping z Chin

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Przyjmijmy więc, że Chińczyk nie wysyła towaru jako gift ale wartość przedmiotu i tak nie przekracza 150 euro, więc nie przejdzie kontroli celnej i nie będzie opodatkowana. Czy to zmienia postać rzeczy ?
Czy z Urzędem Skarbowym można rozliczać się na podstawie wykonania usługi ? Czyli np. wystawiam w swoim sklepie towar który u producenta kosztuje 120 zł + 30 zł to moja marża, czyli cena którą widzi kupujący to 150 zł. Klient jest poinformowany, że kupuję bezpośrednio od sprzedawcy w Chinach, a ja jestem tylko pośrednikiem. Czy w takim układzie mogę rozliczać się z Urzędem Skarbowym tylko z tych 30 zł ?
Oto link do sprzedawcy na serwisie aukcyjnym, który praktykuję ww. sposób:
Moja strona - Aukcje internetowe Allegro
patryk0490 jest off-line  
29-11-2010, 19:52  
esk10
Stały bywalec
 
Posty: 1.640
Domyślnie RE: dropshipping z Chin

Napisałbym jeszcze do urzedu statystycznego o podanie prawidłowej klasyfikacji wykonywanej usługi.( PKD i PKWiU)
Troche to potrwa bo tam sie wyjatkowo nie spieszą ale można pójść tropem,który nam podadzą.
esk10 jest off-line  
05-09-2011, 12:43  
messeerre
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: dropshipping z Chin

Witam Państwa.

Zmotywowany pewną nieudaną transakcją na Allegro, od kilku dni filtruje forum starając się ogarnąć tytułowy temat. Większość postów, na których się skupiłem datowana jest na 2008 rok, postanowiłem sie, zatem zarejestrować i upewnić się, czy opisany w nich stan rzeczy jest aktualny no i czy w sumie rzeczywiście ogarniam temat.

Tematyka jest podobna więc postanowiłem podpiąć się pod ten wątek, aby nie tworzyć zbędnych nowych tematów.

Otóż z tego, co udało mi się wyczytać tradycyjny model Dropshippingu polega tym, że polska firma lub osoba prywatna stawia siebie w roli usługodawcy, gdzie w mieniu klienta składa zamówienie na dany przedmiot, który potem, najczęściej w charakterze "giftu" zostaje wysłany bezpośrednio do klienta. np.:

"Naciskając "Kup Teraz" zamawiają Państwo usługę zamówienia towaru z kraju producenta , w imieniu i na rzecz klienta".

Zatem klient staje się importerem i ewentualne opłaty celne przy kontroli, która nawet przy wysyłce "giftem" może mieć miejsce, ponosi także on:

"Zorganizowany dropshipping z poza UE jest legalny jednak każdy klient końcowy musi zapłacić podatek oraz cło od towaru" art. 51.

Sytuacja w której, firma lub osoba prywatna wykorzystuje bramkę z „giftem’ sprowadza towar do Polski celem jego dalszej sprzedaży wiąże się już z naruszeniem prawa ?

Związana z tym rzecz, która również mnie nurtuje:

"Cena obejmuje koszty towaru, koszty opakowania, transportu do i na terenie Polski. Pieniądze za produkt przekazuję w imieniu klienta dostawcy":

Na przykładowej takiej aukcji cena Kup Teraz to 9,90 zł, a koszt wysyłki 86,00 zł. Czyli wychodzi na to, że taka firma/osoba prywatna przerzuca koszt tego przedmiotu w koszt wysyłki = suma ta nie jest ujmowana w fakturze Vat ?

Z góry dziękuję za zainteresowanie i wypowiedzi w sprawie.
messeerre jest off-line  
05-09-2011, 14:52  
prucek24
Stały bywalec
 
Posty: 384
Domyślnie RE: dropshipping z Chin

Jeśli to wszystko opiszesz na aukcji (tzn. przedmiotem aukcji jest usługa zamówienia towaru z Chin), to jest OK. Na większości aukcji znajduje się tylko informacja "towar wysyłany jest z Chin". Co to oznacza? Sprzedawca jest w Chinach i wyśle Ci towar. Co w przypadku zatrzymania towaru na cle, np. z powodu naruszenia patentów? Odpowiada ten co sprzedawał na Allegro (bo tym handluje), ten co wysyłał z Chin? Dla mnie jest to zwykłe krętactwo, omijanie prawa (nie muszą płacić cła bo wszystko idzie gift). Nie wspominając o tym, że "walczą" o przebitkę kilku zł
prucek24 jest off-line  
05-09-2011, 16:41  
malas17
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: dropshipping z Chin

Ludzie nie ma czegoś jak zwolnienie od oclenia towarów poniżej pewnej wartości w przypadku zakupów przez internet. Jeżeli ciotka wyśle wam skarpetki na urodziny to będzie to prezent ale jeżeli kupicie coś przez internet i to coś przyjdzie do was z za granicy w każdym przypadku musi być oclone. Zgodnie z wspomnianą kilka postów wyżej ustawą. Jeżeli macie wątpliwości zadzwońcie na infolinię celną a potwierdzą to co napisałem.

Możecie dogadać się ze sklepem w Chinach żeby wysyłali wam towary opisane jako gifty ale wystarczy, że US zrobi wam zakup kontrolowany i jest po was... Myślę, że takie przestępstwa nie należą do najtańszych...jeżeli chodzi o kary.
malas17 jest off-line  
05-09-2011, 16:55  
prucek24
Stały bywalec
 
Posty: 384
Domyślnie RE: dropshipping z Chin

Nie wszystko musi być oclone. Wszystko, jeśli macie zamiar tym handlować. W przypadku zakupu do własnego użytku clić nie trzeba, Urząd Celny takie paczki i tak puszcza bez problemu. Chyba, że będzie to 100 telefonów, kiedy oczywiste jest że to na handel.
prucek24 jest off-line  
05-09-2011, 17:56  
malas17
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: dropshipping z Chin

Wszystko musi być oclone! To że puszcza nie oznacza, że tak powinno być.
malas17 jest off-line  
05-09-2011, 19:42  
prucek24
Stały bywalec
 
Posty: 384
Domyślnie RE: dropshipping z Chin

czyli Urząd Celny łamie prawo puszczając paczki dalej?
prucek24 jest off-line  
05-09-2011, 20:05  
Balboa
Stały bywalec
 
Posty: 518
Domyślnie RE: dropshipping z Chin

Taka praktyka jest czesto stosowana , sam sie dałem naciąć dopiero po kliknięciu kup teraz zauważyłem że towar jest wysyłany z chin jako gift , w dodatku jak przyszedł to sie dodatkowo rozczarowałem bo pisało w opisie oryginalna bateria n-95 a przyszła podróbka z podrobionym hologramem która trzyma 1 dzień , moja stara wysłużona trzyma 3-4 dni.
Balboa jest off-line  
05-09-2011, 20:59  
malas17
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: dropshipping z Chin

Urząd celny podczas odprawy nie ma możliwości sprawdzić czy dana przesyłka jest wynikiem zakupów "w ramach zamówienia wysyłkowego", osoba, która taką paczkę wysyła z za granicy musiałaby w deklaracji napisać, że w paczce jest rzecz będąca wynikiem zakupów internetowych jednak wysyłający zazwyczaj deklaruje, że w przesyłce jest gift i w takiej sytuacji ciężko coś takiego zanegować.

Co ciekawe jeżeli kupujemy towar na Allegro wysyłany bezpośrednio z za granicy jesteśmy jego importerami za czym idzie to, że ciąży na nas pełna odpowiedzialność za dany towar. Jeżeli wyszłoby na jaw, że kupiliśmy ten towar w ramach zamówienia wysyłkowego odpowiadamy za próbę przemytu towarów mającą na celu nieodprowadzenie należnego podatku. Nie daj Boże aby w przesyłce znajdowała się podróbka a zauważyłby to celnik...

Jeżeli chodzi o stronę sprzedawcy towaru- działając zgodnie z prawem powinien on poinformować kupującego, że musi zapłacić podatek...
malas17 jest off-line  
05-09-2011, 21:05  
malas17
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: dropshipping z Chin

Dla tych wszystkich, którzy mają jeszcze wątpliwości:

USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Art. 51.

"Zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro.
2. Zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do:
1) napojów alkoholowych;
2) tytoniu i wyrobów tytoniowych;
3) perfum i wód toaletowych.
3. Zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego."

Możecie zaoszczędzić jedynie na cle bo tutaj faktycznie jest ono naliczane dopiero powyżej 150 euro.
malas17 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dropshipping z chin a KPIR (odpowiedzi: 9) Witam Wielkimi krokami zbliza sie 20-sty dzien miesiaca i nalezaloby oplacic US. Chcialem to zrobic wczoraj wieczorem, ale wczoraj poczytalem...
§ Dropshipping z Chin (odpowiedzi: 3) Czy sprzedając towary w Polsce na zasadzie Dropshippingu, mogę to robić jako osoba prywatna (jak się rozliczać z Państwem ?) czy muszę założyć...
§ Dropshipping (odpowiedzi: 1) Kupiłem na aukcji telefon. Aukcja miała tytuł z rodzaju "telefon-model" w kategorii telefony>..., lokalizacja Wrocław. Niestety byłem już zmęczony...
§ Dropshipping z Chin (odpowiedzi: 4) Witam. Chciałbym otworzyć stronę internetową zajmującą się pośrednictwem w zakupach w Chinach. Strona wyglądałaby jak każdy sklep internetowy (opis...
§ Dropshipping z Chin małe ilości (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie ! Naczytałam się bardzo bardzo wiele artykułów ale nadal nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. 1. Czy...
§ Dropshipping Z chin / Posrednictwo w Imporcie (odpowiedzi: 8) Witam, chcialbym zalozyc wlasna dzialanosc gospodarcza, rzecz w tym, ze nie mam duzego kapitalu na start by sprowadzac z Chin hurtowe ilosci, clić i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:51.