Podatek od darowizny (cel charytatywny) - Forum Prawne

 

Podatek od darowizny (cel charytatywny)

Witam, Potrzebuje pomocy w konkretnej sprawie. Planuję przeprowadzić akcję charytatywną, z której całkowity dochód ( zostanie przeznaczony dla chorego dziecka na zakup komputera. Z tego co wyczytałem, to w związku z tym, że to dziecko, ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
22-09-2010, 11:45  
Profesor88
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie Podatek od darowizny (cel charytatywny)

Witam,
Potrzebuje pomocy w konkretnej sprawie.
Planuję przeprowadzić akcję charytatywną, z której całkowity dochód ( zostanie przeznaczony dla chorego dziecka na zakup komputera. Z tego co wyczytałem, to w związku z tym, że to dziecko, jak i rodzice, którzy przyjmą darowiznę, są dla mnie obcymi osobami, a kwota darowizny będzie niższa niż 10 000 PLN, trzeba zapłacić podatek w wysokości 12%. Czy jakiś jakiś sposób, aby podatku nie płacić? Ja na tej akcji nie zarabiam nic, a cel jest charytatywny.

I jeszcze jedno; czy lepiej przekazać rodzicom pieniądze na komputer czy już zakupiony komputer?
Profesor88 jest off-line  
22-09-2010, 17:05  
katarynka1981
Użytkownik
 
Posty: 383
Domyślnie RE: Podatek od darowizny (cel charytatywny)

Cytat:
Z tego co wyczytałem, to w związku z tym, że to dziecko, jak i rodzice, którzy przyjmą darowiznę, są dla mnie obcymi osobami, a kwota darowizny będzie niższa niż 10 000 PLN, trzeba zapłacić podatek w wysokości 12%.
tak zgadza się (skoro rodzina jest dla Pana obca, należy do III grupy podatkowej) - stawka podatku wynosiłaby (przy wartości nagrody 10 000zł) 12% z (10 000-4 902zł)=611,76zł. Podatek musiałby odprowadzić obdarowany.

Ale nasuwa mi się inne rozwiązanie. Gdyby tak akcja charytatywna przeprowadzona była w ten sposób, że darczyńcy (osoby nie spokrewnione z rodziną) przekazywaliby pieniądze bezpośrednio na konto rodziny a maksymalna ich kwota nie przekraczałaby kwoty 4 902zł. Wówczas darowizny do kwoty 4 902zł (otrzymane od tej samej osoby) nie byłyby opodatkowane.


Art. 9. 1. Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:
1) 9 637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
2) 7 276 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
3) 4 902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.
2. Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Od podatku obliczonego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający od opodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych. Wynikająca z obliczenia nadwyżka podatku nie podlega ani zaliczeniu na poczet innych podatków, ani zwrotowi. Nabywcy obowiązani są w zeznaniu podatkowym wymienić rzeczy i prawa majątkowe nabyte w podanym wyżej okresie.
katarynka1981 jest off-line  
22-09-2010, 17:07  
katarynka1981
Użytkownik
 
Posty: 383
Domyślnie RE: Podatek od darowizny (cel charytatywny)

Cytat:
I jeszcze jedno; czy lepiej przekazać rodzicom pieniądze na komputer czy już zakupiony komputer?
nie ma to znaczenia



A czy będzie/występuje Pan jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej czy jako np. spółka?
katarynka1981 jest off-line  
22-09-2010, 19:42  
Profesor88
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Podatek od darowizny (cel charytatywny)

Będę działał jako osobna fizyczna bez działalności gospodarczej.
Czyli wystarczy po prostu wpłacić te pieniądze (do 4902 zł) na konto i już wtedy nie ma podatku? Tak po prostu?
Profesor88 jest off-line  
23-09-2010, 11:04  
katarynka1981
Użytkownik
 
Posty: 383
Domyślnie RE: Podatek od darowizny (cel charytatywny)

Cytat:
Czyli wystarczy po prostu wpłacić te pieniądze (do 4902 zł) na konto i już wtedy nie ma podatku? Tak po prostu?
tak. I rodzina nie musi składać żadnego zeznania podatkowego i płacić podatku. Pieniądze oczywiście - jeśli mowa o pieniądzach -muszą iść na konto obdarowanego (jeśli mowa o przelewie).
Pamiętać trzeba o okresie 5-letnim (ponieważ darowizny od jednej osoby sumuje się przez te pięć lat; i w tym czasie nie mogą przekroczyć kwoty 4 902zł).


Jeśli darowizny dla rodziny - o której Pan pisze - pochodziłyby od osób, które są z nią spokrewnione, wówczas "kwoty zwolnione z opodatkowania" byłyby wyższe (odpowiednio: 7 276 zł dla II grupy podatkowej, i 9 637zł dla I grupy podatkowej). Patrzeć trzeba na spokrewnienie między darującym a obdarowanym.
katarynka1981 jest off-line  
23-09-2010, 18:25  
Profesor88
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Podatek od darowizny (cel charytatywny)

Dobrze, dziękuję. Jestem w pełni usatysfakcjonowany tymi wyjaśnieniami
Czy można na tym forum wyróżnić Użytkowniczkę lub podziękować za pomoc?
Profesor88 jest off-line  
23-09-2010, 19:50  
katarynka1981
Użytkownik
 
Posty: 383
Domyślnie RE: Podatek od darowizny (cel charytatywny)

hehe

W razie jakichkolwiek dalszych pytań niech Pan pyta.
Pozdrawiam
katarynka1981 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podatek od darowizny z umową darowizny (odpowiedzi: 6) Witam, W ciągu ostatnich 5 lat otrzymałem od teściowej darowizny w kwocie ok. 25000 PLN. Darowizny nie były zgłoszone do US. Teraz chcę to...
§ Podatek od darowizny! (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie odnośnie podatku od darowizny od Cioci czyli II grupa podatkowa. Ciocia ma darować mi swój udział 1/6 nieruchomości...
§ podatek od darowizny vs podatek od przepisania (odpowiedzi: 2) Witam. Jestem studentką, nie mam dochodów. Moi rodzice posiadają oszczędności z ponad 20-letniego okresu pracy. Chcieliby kupić mi mieszkanie...
§ Podatek od pieniądzy na cel charytatywny (odpowiedzi: 1) Witam Wszystkich Czy pieniądze przekazane na cel charytatywny dla osób potrzebujących (przekazywane indywidualnie na konto potrzebującego lub...
§ Umorzenie wpłaty na cel charytatywny (odpowiedzi: 1) Witam Czy można wnioskować do sądu o umorzenie wpłaty na cel charytatywny w przypadku postępowania warunkowo umorzonego?
§ Koncert charytatywny (odpowiedzi: 1) Witam :) Jak trzeba się przygotować od strony prawnej, żeby zorganizować koncert charytatywny? Czy artysta grający na takim koncercie pobiera...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:08.