Osoba prawna, a ustawa o podatku od spadków i darowizn - Forum Prawne

 

Osoba prawna, a ustawa o podatku od spadków i darowizn

Witam Czy istnieje sytuacja w której osoba prawna może stać się podmiotem podatku na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn??? W 2005 r zmieniono zapis w art. 6 w/w ustawy mówiący o solidarnej ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
01-10-2010, 14:31  
vaniek
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie Osoba prawna, a ustawa o podatku od spadków i darowizn

Witam
Czy istnieje sytuacja w której osoba prawna może stać się podmiotem podatku na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn??? W 2005 r zmieniono zapis w art. 6 w/w ustawy mówiący o solidarnej odpowiedzialności podatkowej darczyńcy i obdarowywanego - obecnie go już nie ma. Czy istnieje jakaś inna sytuacja w której osoba prawna będzie musiała płacić podatek na podstawie w/w ustawy?????
Ps. Znacie jakieś źródła na ten temat????
Pps. Dzięki
vaniek jest off-line  
01-10-2010, 17:23  
katarynka1981
Użytkownik
 
Posty: 380
Domyślnie RE: Osoba prawna, a ustawa o podatku od spadków i darowizn

Cytat:
Czy istnieje sytuacja w której osoba prawna może stać się podmiotem podatku na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn???
Czy istnieje jakaś inna sytuacja w której osoba prawna będzie musiała płacić podatek na podstawie w/w ustawy?????
nie.
w pierwszym artykule powyższej ustawy jest wyraźnie napisane do kogo skierowana jest ustawa:
"Art. 1. 1. Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem(...)"
katarynka1981 jest off-line  
28-05-2015, 08:20  
Szarry
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: Osoba prawna, a ustawa o podatku od spadków i darowizn

Mam pytanko odnośnie podatku od nieruchomości spadkowej.jest brat i siostra po zmarlym ojcu maja mieszkanie wlasnosciowe warte ok 160.000zł.jedno z nich zrzeka się na korzyść drugiego w zamian za spłatę 80.000zł.moje pytanie dotyczy faktu zapłaty podatku.Czy ten co nabył płaci od sumy 160.000zł czy tylko od połowy(bo i tak musi 80.000zł zapłacić rodzeństwu) musi sprzedać to mieszkanie by się wywiązać z tego.
Szarry jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jak załatwić urzędzie sprawę podatku od spadków i darowizn? - poradnik (odpowiedzi: 8) Warunkiem wymaganym dla dysponowania dobrem otrzymanym w spadku lub darowiźnie jest uzyskanie decyzji w sprawie ewentualnego podatku od spadku w...
§ Odwołanie od podatku od spadków i darowizn - pytanie. (odpowiedzi: 8) Witam, na wstępie chciałbym przeprosić za dość "chaotyczne" wejście na forum, ale sprawę mam raczej z tych pilniejszych. Mianowicie półtora roku...
§ przedawnienie podatku od spadków i darowizn (odpowiedzi: 3) Kiedy przedawnia się podatek od darowanego mieszkania sprzedanego przed upływem 5 lat od chwili darowania. Czy ten okres liczy sie od chwili...
§ ustawa o podatku od spadkow i darowizn...part2 (odpowiedzi: 2) powracam do wątku związanego z ustawą. Mianowicie chciałbym wyjaśnić pewną kwestię. Jak przepis ww. ustawy art4. ustęp5 traktuje: 1. Zwalnia...
§ ustawa o podatku od spadków i darowizn... (odpowiedzi: 2) witam chciałbym właściwie zinterpretować redakcję poniższego przepisu: 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych...
§ Ustawa o podatku od spadków i darowizn (odpowiedzi: 1) Dzień dobry Chciałabym uzyskać informacje na temat tego czy na dzień dzisiejszy bardziej opłaca się przepisać w testamencie działkę budowlaną,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:21.