urzad skarbowy, przedawnienie podatku - Forum Prawne

 

urzad skarbowy, przedawnienie podatku

Witam! 5 lat temu prowadzilam kiosk ruch-u. Urzad skarbowy chce ode mnie sciagnac zalegle podatki. Czy musze je zaplacic? Czy ulega to przedawnieniu? Jesli tak, to po jakim czasie? Bardzo prosze o pomoc...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
23-10-2010, 21:05  
agusia281
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie urzad skarbowy, przedawnienie podatku

Witam!
5 lat temu prowadzilam kiosk ruch-u. Urzad skarbowy chce ode mnie sciagnac zalegle podatki. Czy musze je zaplacic? Czy ulega to przedawnieniu? Jesli tak, to po jakim czasie? Bardzo prosze o pomoc
agusia281 jest off-line  
23-10-2010, 21:20  
radpor
Stały bywalec
 
Posty: 2.139
Domyślnie RE: urzad skarbowy, przedawnienie podatku

Przepis prawny:
Art. 68. § 1. Zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 21 § 1 pkt 2, nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.
§ 2. Jeżeli podatnik:
1) nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego,
2) w złożonej deklaracji nie ujawnił wszystkich danych niezbędnych do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego,
zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w § 1, nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.
§ 3. Dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.
§ 4. Zobowiązanie z tytułu opodatkowania dochodu nieznajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów lub pochodzącego ze źródeł nieujawnionych nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin do złożenia zeznania rocznego dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, za rok podatkowy, którego dotyczy decyzja.
§ 5. Bieg terminu przedawnienia zawiesza się, jeżeli wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Zawieszenie biegu terminu przedawnienia trwa do dnia, w którym decyzja innego organu stała się ostateczna lub orzeczenie sądu uprawomocniło się, nie dłużej jednak niż przez 2 lata.

Art. 69. § 1. W razie niedopełnienia przez podatnika warunków uprawniających do skorzystania z uzyskanej ulgi podatkowej, prawo do wydania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe powstaje w dniu, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące utratę prawa do ulgi.
§ 2. Termin do wydania decyzji, o której mowa w § 1, wynosi 3 lata od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące utratę prawa do ulgi podatkowej, a jeżeli podatnik nie zgłosił organowi podatkowemu utraty prawa do ulgi co najmniej na 2 miesiące przed upływem tego terminu - termin do wydania decyzji, o której mowa w § 1, wynosi 5 lat.
§ 3. Ustalenie wysokości zobowiązania podatkowego następuje na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu powstania obowiązku podatkowego oraz istniejącego w tym dniu stanu faktycznego.
§ 4. Jeżeli, zgodnie z odrębnymi przepisami, zobowiązanie podatkowe ustalane jest na rok kalendarzowy lub na inny okres, decyzja, o której mowa w § 1, wydawana jest na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu nabycia prawa do ulgi.

Art. 70. § 1. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
§ 2. Bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu:
1) od dnia wydania decyzji, o których mowa w art. 48 § 1, do dnia terminu płatności odroczonego podatku lub zaległości podatkowej, ostatniej raty podatku lub ostatniej raty zaległości podatkowej;
2) od dnia wejścia w życie rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu płatności podatku, wydanego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, do dnia upływu przedłużonego terminu.
§ 3. Bieg terminu przedawnienia przerywa ogłoszenie upadłości. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o ukończeniu postępowania upadłościowego.
§ 4. Bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zakończono postępowanie egzekucyjne.
§ 5. Kolejne wszczęcie postępowania egzekucyjnego nie przerywa biegu terminu przedawnienia.
§ 6. Bieg terminu przedawnienia zostaje zawieszony z dniem:
1) wszczęcia postępowania karnego lub postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe;
2) wniesienia skargi do sądu administracyjnego.
§ 7. Termin przedawnienia biegnie dalej od dnia następującego po dniu:
1) prawomocnego zakończenia postępowania karnego lub postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe;
2) doręczenia organowi podatkowemu orzeczenia sądu administracyjnego wraz z jego uzasadnieniem.
§ 8. Nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.

Art. 70a. § 1. Bieg terminu przedawnienia, o którym mowa w art. 68 § 1 i 3 oraz w art. 70 § 1, ulega zawieszeniu, jeżeli możliwość ustalenia lub określenia zobowiązania podatkowego wynika z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, a ustalenie lub określenie przez organ podatkowy wysokości tego zobowiązania uzależnione jest od uzyskania odpowiednich informacji od organów innego państwa.
§ 2. Zawieszenie terminu przedawnienia, o którym mowa w § 1, następuje od dnia wystąpienia przez organ podatkowy z wnioskiem do organu innego państwa do dnia uzyskania przez organ podatkowy żądanej informacji - jednak nie dłużej niż przez okres 3 lat.
§ 3. Zawieszenie terminu przedawnienia, o którym mowa w § 1, może następować wielokrotnie; w takich przypadkach okres łącznego zawieszenia terminu przedawnienia nie może przekraczać 3 lat.
radpor jest off-line  
24-10-2010, 08:04  
agusia281
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: urzad skarbowy, przedawnienie podatku

W moim przypadku pit zostal rozliczony i wykazana kwota do zaplaty. Po prostu nie zostalo zaplacone. Czyli termin mija po 5 latach od konca roku kalendarzowego. Dobrze rozumiem? Z gory dziekuje za pomoc
agusia281 jest off-line  
24-10-2010, 08:08  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: urzad skarbowy, przedawnienie podatku

Odpowiedź zapewne byłaby dokładniejsza, gdyby w pytaniu były daty.
Janusz.C.M. jest off-line  
24-10-2010, 20:05  
agusia281
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: urzad skarbowy, przedawnienie podatku

Podatek ktorego domaga sie urzad to sierpien i wrzesien 2005roku. W tym tygodniu dostalam zawiadomienie o zajeciu wynagrodzenia
agusia281 jest off-line  
24-10-2010, 21:08  
radpor
Stały bywalec
 
Posty: 2.139
Domyślnie RE: urzad skarbowy, przedawnienie podatku

Proszę jeszcze raz przeczytać podane przeze mnie przepisy. US postępuje zgodnie z przepisami.
radpor jest off-line  
03-01-2011, 18:30  
ankaru
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: urzad skarbowy, przedawnienie podatku

Witam, przeglądam forum i nie znajduję konkretnej odpowiedzi. Mam podobny problem. W grudniu 2010 zgłosił się do mnie komornik z propozycją zapłaty zaległego podatku - zaliczki na dochodowy za czerwiec 2004. Nie pamiętam w tej chwili, czy był zapłacony, czy nie, ale w kwietniu 2005 złożyłam korekty podatku (korzystne dla mnie - zawyżone zaliczki przez 5 lat). Pod koniec 2005 roku dostałam z US zaświadczenie o niezaleganiu i ani jednego pisemka o rozliczeniu korekt. Ilekroć byłam w US, słyszałam, że jeszcze liczą, ale ze wstępnych szacunków wychodzi, że jestem na czysto. Teraz komornik, po pierwsze nie może znaleźć korekt (pomogłam, ale na niewiele się zdało, bo księgowa twierdzi, że nie pokryły), a poza tym pyta, czy ja się teraz będę zasłaniać zaświadczeniem o niezaleganiu. Dzisiaj podałam mu przepisy Dz.U.1997 r. Nr 137 poz.926, rozdz.8, art.70,par.1, To też nie wystarczyło, bo komornik potraktował to zobowiązanie jak roczne, czyli z terminem płatności kwiecień 2005 (a nie lipiec 2004). Nie chcę wykręcić się z rzeczywistych zobowiązań, ale w tym przypadku czuję się oszukana przez US (tym bardziej, że w momencie składania korekt, nie przyjęto, jako przeterminowane, korekt z 1999), nie poinformowano mnie o rozliczeniu korekt - przyznała to księgowa, bo korekt nie widziała. Pomóżcie proszę
ankaru jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ urzad skarbowy (odpowiedzi: 4) Witam jestem początkujaca... mam takie pytanie... prowadzilam dzialalnosc gospodarcza ( bo juz jest wyrejestrowana ) i nie rozliczylam sie z...
§ urzad skarbowy (odpowiedzi: 1) Witam mam pytanie dotyczace co mi grozi za nie zgloszenie do urzedu skarbowego zakupu motoru. Kupilem moto jakies 4 miesiace temu za sume 1100zl i...
§ urzad skarbowy (odpowiedzi: 13) witam pisze do was z pytaniem nie wiem czy pod dobry temat się podpoiłem jak zły to przepraszam a mianowicie mam problem ponieważ kupiłem samochód i...
§ Urzad Skarbowy (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie:smile: prosze o informacje czy wyjezdzajac na rok do USA nalezy o tym fakcie informowac Urzad SKARBOWY?
§ Mandat Urzad skarbowy zwrot podatku i Konto bankowe (odpowiedzi: 1) Dostałem mandat, urzad skarbowy wysłał egzekucje do banku, bank pobral pieniadze z konta. A urzad skarbowy ze zwrotu podatku. Do kogo mam isc zeby mi...
§ Urzad skarbowy (odpowiedzi: 1) Witam , mam taki problem , sprzedaje rzeczy na allegro , dzisiaj rano zadzwonil do mnie pan i zapytal sie czymoge wystawic fakture, odp ze nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:59.