1. Zgodnie z przepisami placisz od wartości rynkowej pojazdu. Uszkodzenie auta oczywiscie wplywa na jego wartość. Sam w deklaracji
PCC deklarujesz wartość rynkową i placisz od niej podatek. Urząd Skarbowy, ma prawo zakwestionować zadeklarowaną przez ciebie wartość i wezwać cię do korekty wg. sugerowanej wartości (np. wg. eurotaksu).
2. Wówczas powinieneś udowodnić organowi podatkowemu, że zadeklarowaleś prawidlową wartość pojazdu w swojej deklaracji, a rożnica w wartości w odn. do eurotaksu wynika z.... (np. ciężkiego uszkodzenia itp.). Aby przekonać US do swojej racji możesz wykorzystać wszelkie dowody, które nie są sprzeczne z prawem (w praktyce, jednym z najlepszych jest wlaśnie ekspertyza rzeczoznawcy). Musisz jednak liczyć się z faktem, że twoja argumentacja nie przekona urzędu, a wtedy pozostaje zaplacić podatek w zawyżonej wysokości lub iść w spór z organem podatkowym.
3. Podatek dochodowy placisz od osiągniętego dochodu, czyli różnicy pomiędzy ceną odsprzedaży samochodu (z umowy) a ceną jego kupna (też z umowy).