Kontrola podatkowa - problemy - Forum Prawne

 

Kontrola podatkowa - problemy

Witam serdecznie wszystkich użytkowników. Zwracam się do Was z problemami, które sprawiają że od 2 tygodni nie śpie w nocy. Postaram sie w skrócie opisać całą sprawę. Prowadziłem do tej pory firmę wysyłkową, czyli sprzedaż ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
05-01-2011, 22:06  
Robertos78
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Kontrola podatkowa - problemy

Witam serdecznie wszystkich użytkowników. Zwracam się do Was z problemami, które sprawiają że od 2 tygodni nie śpie w nocy. Postaram sie w skrócie opisać całą sprawę. Prowadziłem do tej pory firmę wysyłkową, czyli sprzedaż przez internet. Niestety z niewiedzy popełniłem wiele błędów jeszcze przed założeniem firmy. Kiedy już założyłem wspomnianą firmę byłem na ryczałcie, uważałem że z taką mała formą sam sobie dam radę w sprawach finansowych. Prosiłem o rady wiele osób, wydawało sie że wszystko robię ok. Tymczasem pod koniec grudnia dostałem zawiadomienie o wszczęciu kontroli podatkowej mojego przedsiebiorstwa. Popełniłem bład w zeznaniu podatkowym i stad to wszystko. Firma istnieje juz od konca 2008r. Coroczne zeznania podatkowe były niepoprawne, ponieważ nie uwzględniałem kosztów wysyłki przedmiotów i bez tego wychodzilo okolo 40 tys obrotu. W trakcie kontroli okazalo się ze obrót z kosztami wyniosl ponad 50 tys. i w roku 2009 i w 2010 nawet 60 tys. Ponadto nie mam wszystkich rachunków zakupu towaru, niektóre przedmioty (większość w gruncie rzeczy) były kupowane na bazarze. Przed zalozeniem działalnosci prowadziłem przez pół roku taką sprzedaż próbną, nie odprowadzając od tego podatków - chyba jedynym usprawiedliwieniem dla mnie jest całkowity brak wiedzy i doświadczenia.Jeszcze innym problemem jest fakt, iż nie miałem kasy fiskalnej. Bedąc ryczałtowcem wystawiałem tylko zwykłe rachunki żyjąc w przekonaniu ze kasa jest zbędna. Podobno za to grozi mi 20 tys. zł kary. A jeszcze naliczenie VAT-u i ewentualna kara za niepoprawne prowadzenie ewidencji oraz inne już nie ogarniane przeze mnie niezgodności w tym wszystkim? Dodam, że jestem aktualnie osobą bezrobotną, bez dochodów. Sprzedaż internetową z wiadomych przyczyn zawiesiłem. Teraz już wiem, że bez osoby znającej sie na finansach nie powinienem prowadzic firmy, ale już chyba za późno na takie wytykanie sobie błędów. Moje pytanie brzmi: jak wielką karę mogę dostać za to wszystko? Czy jest możliwosc, że w przypadku niewydolnosci finansowej zostanie skonfiskowane mi mieszkanie czy samochod z tego tytułu? Myślałem już nawet o darowiźnie mojego majątku z tego wszystkiego... Proszę o radę jak powinienem się zachować w tej sytuacji i czego mogę sie spodziewać.
Pozdrawiam
Robertos78 jest off-line  
06-01-2011, 01:15  
bozenao54
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Kontrola podatkowa - problemy

Po pierwsze głowa do góry -przecież masz kontrolę dopiero od prawie tygodnia. Dostałeś prośbe o dostarczenie dokumentów firmy do sprawdzenia w Grudniu. A przecież masz jeszcze zapomnianą teczkę z "papierkami" w których prowadzisz odrębną dokumentację wszelkich Reklamacji,Zwrotów !,itd. Przecież możesz mieć spisane na pismie reklamacje właśnie w tej zapomnianej teczusce ,dokonane zwroty, które Ci pomniejszą tzw. "przerób" do opodatkowania !.Wtedy U.S musi pomniejszyć wykazaną sprzedaż o te wskazane kwoty ! I wtedy może się okazać, że nie przekroczyłeś Limitu rocznego,granicznego skutkującego obligatoryjnym "wejściem" w podatek VAT i nie będzie potrzeby go odprowadzać !.Przeczytaj dokładnie ordynację podatkowa-a zwłaszcza przepis który mówi ,kiedy i jakie kwoty z dokonanych transakcji można po czasie nie uwzględniać przy rozliczaniu Cię z działalności .Na zakupy w 2008 roku nie musiałeś miec wszystkich rachunków,nie było jeszcze takiego obowiązku.Wystarczyła zwykła umowa kupna-sprzedaży .Rozpytaj sie w tym temacie jakiegoś "Falandysza" z Twojej okolicy.
bozenao54 jest off-line  
06-01-2011, 11:12  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.479
Domyślnie RE: Kontrola podatkowa - problemy

Przede wszystkim radzę pójść do doradcy podatkowego. Jego koszt będzie nieporównywalnie niższy od ewentualnych konsekwencji podatkowych.

Nawiasem mówiąc, nie wiem o co chodzi z tą kasą fiskalną. Jeśli bowiem sprzedawałeś wysyłkowo i przyjmowałeś wpłaty na konto, to nie miałeś obowiązku posiadania kasy.
TaxTex jest off-line  
06-01-2011, 11:48  
hs2
Stały bywalec
 
Posty: 456
Domyślnie RE: Kontrola podatkowa - problemy

widzę kolega jak ja na allegro zaczynał

miałem już kontrole z uks 2 razy. Błędem twoim jest to że nie uwzględniałeś kosztów wysyłki w deklaracjach - ewentualnie bawiłeś się w pełnomocnictwo - zapewne nie wiedziałeś że niezależnie od tego miałeś odprowadzić podatek dochodowy.

Co do vatu to teraz są lepsze limity ale jak przekroczyłeś go w 2008 to wyliczą ci kiedy i za 2009 naliczą vat - przy 60 tyś będzie tego koło 10 800 zł.

Co do kasy fiskalnej też jej nie miałem- mandat był chyba na 100 zł ale tu poczytaj o zwolnieniu - jak prowadziłeś ewidencję sprzedaży i wszystko szło przez konto miałeś prawo do zwolnienia.

Teraz radzę tobie poczytać o tym co musiałeś zrobić aby od początku firmy nie wejść na vat - jak nie prowadziłeś kilku prostych ewidencji to utracisz prawo od zwolnienia z vat i naliczą ci go od pierwszej udowodnionej transakcji a z odsetkami to mała kwota nie będzie.

tak na oko miałeś obroty ~ 160 tyś więc to koło 28 tyś z vatu + niezłe odsetki. jak nie karany to raczej sprawy o oszustwo podatkowe mieć nie będziesz (o ile od razu zapłacisz jak ja). Do tego licz poprawnie naliczony ryczałt i 19% dochodowy dla okresu jak nie miałeś firmy.

Cytat:
Przed zalozeniem działalnosci prowadziłem przez pół roku taką sprzedaż próbną, nie odprowadzając od tego podatków - chyba jedynym usprawiedliwieniem dla mnie jest całkowity brak wiedzy i doświadczenia
yhy - jak każdy na początku liczyłeś na to samo - że cię nie skontrolują Sprzedaż próbna za 50 tyś to raczej kiepski argument więc lepiej go nie podnoś

Reasumując idź lepiej do radcy prawnego,

bozenao54 - na pewno nie ma od tygodnia, co najmniej od miesiąca bo nikt ci od ręki nie poda kwot o jakich tu kolega pisze, coś czuję że w jego sytuacji już się wkopał w zeznaniach gdy pytano o dokumentacje/ewidencje.
hs2 jest off-line  
06-01-2011, 11:58  
Robertos78
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Kontrola podatkowa - problemy

dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Zastanawiam się teraz, czy jest sens żebym szedł do radcy podatkowego i tak juz wszelkie dokumenty złożyłem do urzędu, więc nikt mi już chyba nie pomoże... Czy tak olbrzymią karę będzie można rozłożyc na miesięczne raty? Poza tym, podobno teraz na VAT przechodzi się od 100 tys. obrotu.. Czy to prawda? Może chociaż uda się uratować ten 2010r ? Wiecie coś na ten temat?
Robertos78 jest off-line  
06-01-2011, 12:36  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.479
Domyślnie RE: Kontrola podatkowa - problemy

Cytat:
Napisał/a Robertos78 Zobacz post
dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Zastanawiam się teraz, czy jest sens żebym szedł do radcy podatkowego i tak juz wszelkie dokumenty złożyłem do urzędu, więc nikt mi już chyba nie pomoże... Czy tak olbrzymią karę będzie można rozłożyc na miesięczne raty? Poza tym, podobno teraz na VAT przechodzi się od 100 tys. obrotu.. Czy to prawda? Może chociaż uda się uratować ten 2010r ? Wiecie coś na ten temat?
W 2010 r. był limit 100.000 zł, teraz to jest nawet 150.000 zł.

Problem w tym, że aby skorzystać ponownie ze zwolnienia po utracie prawa do zwolnienia trzeba odczekać minimum rok od końca roku, w którym się przekroczyło limit.

Zgodnie z przepisem przejściowym zawartym w tej ustawie:
http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/ustawy/2463_u.htm

Podatnicy, którzy przekroczyli w 2009 r. limit 50.000 zł obrotu, ale nie przekroczyli 100.000 zł obrotu mogą skorzystać ze zwolnienia w 2010 r. "pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 stycznia 2010 r."
TaxTex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ kontrola podatkowa (odpowiedzi: 4) Witam, Nie wiem czy dobrze trafiłam, ale mam nadzieję, że mi pomożecie. Piszę pracę magisterską na temat kontroli podatkowej. Czy wiecie gdzie...
§ kontrola podatkowa (odpowiedzi: 2) Czy dyrektor izby skarbowej może przeprowadzić kontrole podatkową jako organ pierwszej instancji ?
§ Kontrola podatkowa - korekta PIY (odpowiedzi: 1) Witam EDIT: w tytule tematu oczywiście powinno być PIT a nie PIY Kontrola podatkowa (dotycząca vatu) w firmie nievatowej wykazała zaległy vat...
§ Kontrola podatkowa z US (odpowiedzi: 3) Witam. Dostałem wczoraj wezwanie, na stawienie się w celu rozpoczęcia kontroli podatkowej za IV kwartał 2007 roku... Cz to nie jest już...
§ kontrola podatkowa a korekta (odpowiedzi: 5) witam mam pytanie czy jesli US wszczol postepowanie podatkowe np za rok 2008. Zakres - podatek od towarów i usług. Prawidłowośc w Vat. To czy...
§ Kontrola podatkowa (odpowiedzi: 1) Prosze na odpowiedz na pytanie, moj maz jest przedsiebiorca, jednak jego firma nie przynosi dochodow, byly dochody z innych zrodel i byly do wplaty...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:34.