Umorzenie kosztów egzekucji - Forum Prawne

 

Umorzenie kosztów egzekucji

Witam.Bardzo proszę o pomoc. Miałam zajęcie z urzędu skarbowego na kwotę 42000zł przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego za samowolę.Po załatwieniu rozbiórki ( 4 dni) nadzór budowlany umorzył karę grzywny ( 42000zł) i przesłał pismo do ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Podatek od vendingu.
    Witam, Proszę niezwłocznie o radę i pomoc. W jakiś sposób rozliczać się prowadząc działalność która...
  • § sprzedaż akcji ze spadku
    Witam, W 2011 roku otrzymałem w spadku akcje pracownicze JSW, Teraz zastanawiam się nad ich sprzedażą. Czy...
  • § Spadek, sprzedaż, niezarejestr...
    Witam, przedstawie mój problem i kilka pytań do ludzi bardziej orientujących się w przepisach podatkowych. 2 lata...

Odpowiedz
 
07-03-2011, 15:59  
marzena0653
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Umorzenie kosztów egzekucji

Witam.Bardzo proszę o pomoc. Miałam zajęcie z urzędu skarbowego na kwotę 42000zł przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego za samowolę.Po załatwieniu rozbiórki ( 4 dni) nadzór budowlany umorzył karę grzywny ( 42000zł) i przesłał pismo do skarbówki. W tym czasie z wynagrodzenia zabrano nam wypłatę i trzynastkę w kwocie 1770 zł.Urząd powiedział że musimy zapłacić koszta egzekucyjne w wysokości 2340 zł. Czy jest możliwość od umorzenia chociażby części tych kosztów?Bardzo proszę o pomoc.Jestem jedynym żywicielem rodziny 4 osobowej. Mam inne zobowiązania i umawiałem się na spłaty z trzynastki.Co mam robić.
marzena0653 jest off-line  
07-03-2011, 17:29  
Pan Szatan
Użytkownik
 
Posty: 79
Domyślnie RE: Umorzenie kosztów egzekucji

No możliwość jest. Zwróć się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o umorzenie kosztów egzekucyjnych. Tak po prostu. Stosowne artykuły z ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji:

Art. 64e. § 1. Organ egzekucyjny może umorzyć w całości lub w części przypadające na jego rzecz koszty egzekucyjne.

§ 2. Koszty egzekucyjne mogą być umorzone, jeżeli:

1) stwierdzono nieściągalność od zobowiązanego dochodzonego obowiązku lub gdy zobowiązany wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów egzekucyjnych bez znacznego uszczerbku dla swojej sytuacji finansowej;

2) za umorzeniem przemawia ważny interes publiczny;

3) ściągnięcie tylko kosztów egzekucyjnych spowodowałoby niewspółmierne wydatki egzekucyjne.

§ 3. Koszty egzekucyjne powstałe w egzekucji należności pieniężnych mogą być umorzone w przypadkach określonych w § 2 pkt 1, jeżeli obciążenie wierzyciela obowiązkiem uiszczenia tych kosztów byłoby gospodarczo nieuzasadnione.

§ 4. W przypadku częściowego umorzenia kosztów egzekucyjnych umarza się przede wszystkim opłaty za czynności egzekucyjne.

§ 4a. Organ egzekucyjny z urzędu umarza koszty z tytułu opłat, o których mowa w art. 64 § 1 i 6, jeżeli opłaty te nie mogą być ściągnięte od zobowiązanego i powstały w zgodnie z prawem wszczętym i prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez organ wykonujący.

§ 5. Na postanowienie w sprawie umorzenia kosztów egzekucyjnych służy zażalenie zobowiązanemu i wierzycielowi niebędącemu jednocześnie organem egzekucyjnym.


Jeśli NUS odmówi - zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej.
Możesz też spróbować jednocześnie z wnioskiem o umorzenie kosztów egzekucyjnych skierowanym do Naczelnika US, zwrócić się do Dyrektora Izby Skarbowej jako organu nadzoru o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez NUSa, do czasu uzyskania ostatecznego postanowienia w sprawie umorzenia kosztów egzekucyjnych - art. 26 § 6 i 7
No i dwie sprawy - odbieraj korespondencję i jeśli organ wezwie Cię do przedstawienia dowodów na opisaną we wniosku sytuację materialną, to je przedstaw - co tam będziesz mogła udokumentować, to przekaż do organu.
Pan Szatan jest off-line  
08-03-2011, 10:33  
marzena0653
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Umorzenie kosztów egzekucji

A czy mogę się odwoływać jeżeli już zostały ściągnięte prawie wszystkie koszta ( 1770 zł).Jak powinno wyglądać pismo i jak długo czeka się na rozpatrzenie.
marzena0653 jest off-line  
09-03-2011, 06:31  
Pan Szatan
Użytkownik
 
Posty: 79
Domyślnie RE: Umorzenie kosztów egzekucji

No ja pindolę, najpierw post jak to Ci ciężko, że żywiciel rodziny, a powyższy post brzmi, jakby Ci nie zależało na 6 stówach. A idź pan w ch... Ściągniętych kosztów moim zdaniem nie da się umorzyć, bo po wniosku dostaniesz umorzenie postępowania w sprawie umorzenia kosztów ze względu na jego bezprzedmiotowość w zakresie już opłaconych kosztów.
Pan Szatan jest off-line  
09-03-2011, 09:26  
marzena0653
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: Umorzenie kosztów egzekucji

Przepraszam bardzo ale pisałam w pierwszym poście że ściągnięto już 1770 zł z wynagrodzenia.Bardzo zależy mi na kasie bo przez to nie wywiązałam się z innych umów ( np. ugody z komornikiem) i grozi to kolejnym zajęciem.Niestety w urzędzie jak złożyłam wczoraj pismo to powiedzieli że na rozpatrzenie mają 30 dni , a to oznacza że 28-03-2011 zajmą mi resztę.Dlatego piszę co mam w takiej sytuacji robić?Wszystko u nich trwa bardzo długo.
marzena0653 jest off-line  
07-08-2012, 00:28  
periot
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Umorzenie kosztów egzekucji

Witam.
Ja z kolei mam sytuację kuriozalną:
Wraz zeznaniem za 2011 złożyłem PIT-39, gdzie ujawniłem sprzedaż mieszkania. Chcę skorzystać z przysługującej mi do końca 2013 inwestycyjnej ulgi podatkowej inwestując do tego czasu w nieruchomość. Nieststy popełniłem błąd niewiedzy i pośpiechu. W pozycji 25 (Kwota dochodu zwolnionego na podstawie...) wpisałem 0,00. Program, za pomocą którego wypełniałem zeznanie, obliczył należny podatek. Nie zwróciło to mojej uwagi, bo wiedziałem, że mam czas na wykorzystanie ulgi.
Jakież było moje zdziwienie, kiedy w lipcu nie mogłem na stacji zapłacić za paliwo. Miałem jedynie kartę w dodatku byłem za granicą. Po sprawdzeniu konta w serwisie internetowym zdziwiłem sie jeszcze bardziej, choć to wyjątkowy kolokwializm Zajęcie komornicze na niezłą kwotę. Juz wiem jak sie odczuwa "nogi z waty". Okazało się, że na poczet należnego podatku, kosztów egzekucyjnych i odsetek zajęto mi wszystkie konta bankowe.
Po powrocie do kraju pierwszego dnia złożyłem korektę PIT-39 i czekałem na oczywistą odpowiedź. Jednak jej oczywistość koazała się dla mnie połowiczna. Otóż US rząda ode mnie zapłaty kosztów egzekucyjnych w wysokości ok 5000 PLN.
Dodam, że dostawałe upomnienia w maju 2012, ale na adres sprzedanej nieruchomości w marcu 2011. Mam oficjalne zgłoszenie na poczcie o przekierowaniu korespondencji na mój obecny adres, ale nie dostawałem zadnego awizo.
Czy da się jakoś uniknąć kosztów egzekucyjnych w takim przypadku? Jeśli jest jakaś możliwość proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam
i z góry dziękuję za pomoc.
periot jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umorzenie egzekucji na wniosek wierzyciela a koszta sądowo-komornicze (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, mam następujący problem. Jakiś czas temu dostałam zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z tytułu nieopłaconej polisy...
§ umorzenie egzekucji (odpowiedzi: 9) Witam .Mam pytanie, wierzyciel wniosl o umorzenie egzekucji kwoty zaleglych alimentow ,dluiznik niewyplacalny na chwile obecna.Moje pytanie to czy...
§ Umorzenie egzekucji (odpowiedzi: 1) Witam. Chciałem zadać pytanie w sprawie mojego drugiego dłużnika. Otóż jest on mi winien 2600zł. plus odsetki. 3 tyg. temu dostałem pismo od...
§ Umorzenie kosztów egzekucji (odpowiedzi: 3) Witam. zostałem ukarany grzywną, nie zapłaciłem jej, ale mniejsza oto.. dostałem ponaglenie do zapłaty. i teraz moja prośba czy ktoś może mi...
§ Umorzenie kosztów egzekucji (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, jestem nowym użytkownikiem forum jak również początkujący we wszelkich kwestiach dotyczących prawa. Dlatego porszę o wyrozumiałość...
§ Umorzenie egzekucji (odpowiedzi: 4) Witam, mam takie pytanie, W toku egzekucji komorniczej, zmarł mój dłużnik, komornik na dzień dzisiejszy umorzył więc postepowanie uznając je za...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:08.