PIT 37 kłopoty z KUP - Forum Prawne

 

PIT 37 kłopoty z KUP

Jeśli ktoś był zatrudniony w 2 pracach w roku 2010, które następowały po sobie (zmiana pracy po prostu) to w formularzu PIT 37 powinien zaznaczyć : z jednego stosunku pracy, czy z wielu stosunków pracy? ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
10-03-2011, 21:37  
skłonna100
Użytkownik
 
Posty: 233
Domyślnie PIT 37 kłopoty z KUP

Jeśli ktoś był zatrudniony w 2 pracach w roku 2010, które następowały po sobie (zmiana pracy po prostu) to w formularzu PIT 37 powinien zaznaczyć : z jednego stosunku pracy, czy z wielu stosunków pracy?

Czy limit KUP będzie wobec tego 1335 zł, czy 2002,05 zł dla takiej osoby?

Bo 2 pity 11 zliczam i sumuję w jeden pit 37, to jasne, tylko nie wiem, co maja na myśli: jeden stosunek pracy? Jeden na raz, czy jeden na rok, czy co? Czy jak była zmiana pracy/pracodwacy, to znaczy, ze było wiele stosunków pracy?

Napiszcie mi szybko proszę. Dzięki
skłonna100 jest off-line  
10-03-2011, 22:24  
Siisii
Moderator
 
Posty: 18.750
Domyślnie RE: PIT 37 kłopoty z KUP

Cytat:
Napisał/a skłonna100 Zobacz post
jeden stosunek pracy? Jeden na raz, czy jeden na rok, czy co? Czy jak była zmiana pracy/pracodwacy, to znaczy, ze było wiele stosunków pracy?
np.: że pracujesz równocześnie u dwóch pracodawców.
Siisii jest off-line  
11-03-2011, 09:05  
skłonna100
Użytkownik
 
Posty: 233
Domyślnie RE: PIT 37 kłopoty z KUP

Z tego rozumiem, że jeśli 2 zatrudnienia były następujące po sobie- po prostu zmiana pracy, czyli nie równocześnie, to powinnam zaznaczyć, że z jednego stosunku pracy Czy prawidłowo zrozumiałam? Oba zatrudnienia były w tej samej miejscowości, nie było dojazdów.

Ale jeśli tak jest jw, to mi się nie zgadza KUP z pitami 11, a za tym automatycznie i kwota dochodu. Bo w kreatorze darmowego programu "Pity Format 2010" nie mogę ręcznie wpisać kwoty dochodu. Kreator - przy opcji jednego stosunku pracy ogranicza KUP do 1335 zł, bo taki jest limit. Ale ze zsumowania KUP z 2 pitów 11 wynika większa kwota niż 1335. Ok, rozumiem, że jest limit, lecz nagle nie zgadzają mi się dochody z tymi zsumowanymi z 2 pitów 11. Bo program odejmuje ów limit 1335 kosztów od określonych przychodów (zsumowanych z 2 pitów 11) i w programie wychodzi, że dochody w pit 37 są większe, niż wynika z sumy dochodów z 2 pitów 11. Czyli z kreatora wychodzi na to, że osoba (grzecznościowo rozliczam pit koleżance) zarobiła więcej, niż faktycznie zarobiła.
Ja nie jestem księgową, ale pamiętam, że kiedyś obliczałam przez jakiś czas zusy i zaliczki na podatek dochodowy pracowników (bo takie miałam zlecenie od szefa), to kwota dochodów implikuje dalej również kwotę zaliczki na podatek dochodowy. Nie pamiętam tego algorytmu z rękawa, ale wiem, ze jest związek. Czy to by oznaczało, że ona ma również nieprawidłowe zaliczki na podatek dochodowy? Że powinna mieć ciut wyższe zaliczki, skoro KUP dopuszczalny jest mniejszy niż u niej w pitach 11 ?

Jak to ugryźć, żeby było prawidłowo i żeby jej nie ciągali potem w sprawie korekt pita 37?
Czy powinnam wpisać jeden stosunek pracy, zaakceptować limit kup-1335 i nie przejmować się niezgodnościami kwoty dochodów z pit 37 z 2 pitami 11 i nie przejmować sie, ze u niej najprawdopodobniej obliczone i odprowadzone zaliczki na podatek były ciut niezgodne w związku z limitem kup ?. I tak będzie miała zwrot całości podatku z uwagi na różne ulgi (jeszcze z zapasem), więc od strony należności wobec US to nic nie zmieni, ale nie chcę, żeby ją potem ciągali po korekty z powodu niezgodności, bo z góry wiadomo, że znów to ja będę nad tym siedzieć, bo dziewczyna nie odróżnia dochodów od kosztów od przychodów itd, nie ma o czym gadać.
skłonna100 jest off-line  
11-03-2011, 09:27  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.958
Domyślnie RE: PIT 37 kłopoty z KUP

Cytat:
Napisał/a skłonna100 Zobacz post
Z tego rozumiem, że jeśli 2 zatrudnienia były następujące po sobie- po prostu zmiana pracy, czyli nie równocześnie, to powinnam zaznaczyć, że z jednego stosunku pracy[/SIZE] Czy prawidłowo zrozumiałam?
Dobrze zrozumiałaś.
Możesz sama zmienić limit. Tylko jeszcze sprawdź, czy nawet jak te prace następowały po sobie, nie dostała np. 2 wypłat w jednym miesiącu- ze starej i nowej firmy.
Nawet jeśli zaliczki były odprowadzone "ciut inne niż powinny" to właśnie dlatego jest obliczany PIT-37, żeby te rozbieżności skorygować.
Ag_Maz jest off-line  
11-03-2011, 09:54  
skłonna100
Użytkownik
 
Posty: 233
Domyślnie RE: PIT 37 kłopoty z KUP

Dzięki serdeczne. To wiele wyjaśnia, że pit 37 koryguje różne rozbieżności.

A to nie wiem, czy dostała 2 wypłaty w jednym miesiącu, Masz rację, muszę dopytać. A co, chodzi ci o to, że taki miesiąc można potraktować jako 2 równoczesne stosunki pracy i za TAKi miesiąc jest inny kup? Czy też w ogóle wtedy należałoby wówczas zaznaczyć w pit 37, że wiele stosunków pracy, choćby był to tylko jeden miesiąc, gdzie faktycznie była zatrudniona nie równocześnie, ale wypłaty dostała w tym samym miesiącu, bo np. poprzedni pracodawca się opóźnił z wypłatą?
skłonna100 jest off-line  
11-03-2011, 09:58  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.958
Domyślnie RE: PIT 37 kłopoty z KUP

Tak. Z tym że wtedy 11 miesięcy liczysz KUP jak z jednego stosunku pracy, a z jednego (tego wspólnego) podwyższone.
Ag_Maz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kłopoty w ZUS. (odpowiedzi: 2) Witam, otworzyłem w ubiegłym roku, dokładnie w czerwu działanościc gospodarczą. Działanośc gospodarczą usługi szklarskie. Działanośc nie stanowiła...
§ kłopoty z MTU (odpowiedzi: 1) ..mam problem z firmą MTU.kupiłam auto 28.01.2012 a wypowiedzenie poszło28.02.2012..ubezpieczenie było ważne do 28.04.2012 a poprzedni właściciel nie...
§ Kłopoty z żoną (odpowiedzi: 8) Szanowni Państwo! Mam 56 lat i jestem trzy lata po rozwodzie z moją byłą żoną. Posiadamy jako wspólność dom, który budowaliśmy w latach 80. Od...
§ Kłopoty z PKT.pl (odpowiedzi: 1) Witam Jakiś czas temu otrzymałam umowę zawartą z moją firmą a PKT.pl Zaznaczam że ja z nimi nie zawierałam żadnej umowy. oni twierdzą że mój...
§ mam kłopoty (odpowiedzi: 15) Dzień doby. Mam kłopoty jedna osoba chce mnie zniszczyć, a nie mam dowodów w szkole zgłaszałem sprawę wychowawczyni ona żadnej reakcji. A moje...
§ kłopoty (odpowiedzi: 4) witam moja dziewczyna na siłe ogranicza mi kontakt z córka i za kazdym razem inna wymowka spacer lekarz zakupy itp a ja dzieciaka nie widze...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:15.