Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje. - Forum Prawne

 

Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje.

Witam Serdecznie , prosze o pomoc ! Od dwóch lat jestem w związku małżeńskim , z poprzedniego związku mam córkę , prędzej nie byłam mężatką , A sedno sprawy jest takie iż , biologiczny ojciec ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
04-04-2011, 11:40  
kamilaPM
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje.

Witam Serdecznie , prosze o pomoc ! Od dwóch lat jestem w związku małżeńskim , z poprzedniego związku mam córkę , prędzej nie byłam mężatką , A sedno sprawy jest takie iż , biologiczny ojciec mojej córki pobiera za nią ulgę podatkową. Z tym iż ojciec mojej córki nie ma wpływu na jej wychowanie , mało kiedy interesuje sie córka. Ja od dwóch lat jestem mężatką z innym mężczyzną , czytając forum dowiedziałam się że mój mąż może rozliczyć się ze mną wspólnie i z moją córką . Ojciec córki pobiera ulgę na nią , i po każdym rozliczeniu podatkowym wysyła mi pocztą 400zł z tej ulgi , ale ulga na dziecko z tego co wiem wynosi więcej . Nie wiem jakim prawem pobiera te pieniądze , czy ma takie prawo. Proszę o pomoc . Dziękuję
kamilaPM jest off-line  
04-04-2011, 15:36  
tatko9876
Stały bywalec
 
tatko9876 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.288
Domyślnie RE: Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje.

Ulga na dziecko wynosi 1112 zł.Ma prawo do ulgi jeśli sprawuje opiekię nad dzieckiem.Jesli jest tak jak piszesz że nie interesuje sę dzieckiem to spokojnie odlicz całą ulgę.Możecie również podzielić się ulgą.
Powiadom go listem poleconym za potwierdzeniem odboru że to Ty odliczasz ulgę.
tatko9876 jest off-line  
04-04-2011, 17:37  
kamilaPM
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje.

Dziękuje za odpowiedz , ale teraz sprawa wygląda tak , ojciec wpisał córkę do ulgi , nie pytając się mnie o zdanie . Dowiedziałam się o tym zaledwie 2 godziny temu !! I teraz mój mąż nie może wpisać mojej córki , bo jej ojciec bez pytania wpisał ją do pit-u i złożył go ! No i teraz problem jest taki , że ojciec ma zamiar mi wysłać tylko połowę ulgi którą przyznają mu na dziecko ! A przecież jeżeli rozliczała bym się z mężem dostała bym całość , a tak dostanę zaledwie 400 lub 500 zł !! Rozmowa nie zakończyła się powodzeniem z ojcem , gdyż na pytanie czy odda mi teraz te pieniądze które dostanie na córkę w całości , czy mam iść do urzędu skarbowego i zgłosić oszustwo ! Dostałam odp. że mam sobie iść zgłaszać !
kamilaPM jest off-line  
04-04-2011, 17:40  
tatko9876
Stały bywalec
 
tatko9876 na Forum Prawnym
 
Posty: 1.288
Domyślnie RE: Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje.

czy ojciec ma kontakty z dzieckiem,spotkania?
ma władzę rodzicielską?
może to pomoże,chociaż nie wiem bo to dotyczy ulgi rodziców po rozwodzie
http://www.mf.gov.pl/dokument.php?co...&id=239719&typ
moim zdanie nie ma prawa do tej ulgi,
tatko9876 jest off-line  
04-04-2011, 20:27  
kamilaPM
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje.

Dziękuję za pomoc , ale okazało się teraz że ojciec córki już odebrał zwrot podatku ile otrzymał na dziecko nie mam pojęcia , zostałam poinformowana że wysłane zostało 300 zł !!! Brak mi słów na to wszystko, oczywiście ojciec płaci alimenty dobrowolnie od pół roku po 300 zł , prędzej 200 - 250 zł. Od 4 lat nie jesteśmy razem ojciec niema wpływu na wychowanie córki , widuje ją od czasu do czasu , ale niestety nikt mnie nie pytał o zdanie dotyczące wpisania córki do pit-u . Jeszcze raz Dziękuje za pomoc
kamilaPM jest off-line  
04-04-2011, 23:16  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.708
Domyślnie RE: Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje.

No to jest faktycznie trudny problem. O podziale ulgi powinno decydować porozumienie między rodzicami. Ustawodawca nie przewidział, że takiego porozumienia może zwyczajnie nie być.

Ja bym szedł w stronę takiej interpretacji art. 27f ust. 4 ustawy o PIT, że co do zasady oboje rodzice mają prawo do połowy ulgi. A jedynie jeśli się porozumieją - mogą ją podzielić inaczej. Skoro porozumienia nie ma - to stosuje się zasadę ogólną, czyli po połowie.

Ale to tylko moja interpretacja, na którą nie mam nic do podparcia.
TaxTex jest off-line  
04-04-2011, 23:28  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.708
Domyślnie RE: Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje.

Ok. Znalazłem interpretację na ten temat. Potwierdza ona moją wykładnię: w przypadku braku porozumienia, każde z rodziców odlicza połowę ulgi:

Cytat:
Interpretacja indywidualna z dnia 28.04.2010, sygn. ILPB2/415-195/10-3/WS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ulgi prorodzinnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2010 r. (data wpływu 4 lutego 2010 r.), uzupełnionym w dniu 16 kwietnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi prorodzinnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi prorodzinnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest matką jedenastoletniej córki. Zgodnie z wyrokiem rozwodowym z 2004 r. sąd powierzył władzę rodzicielską obojgu rodzicom i wskazał miejsce zamieszkania dziecka u matki. Równocześnie zostały ustalone dni kontaktów ojca z dzieckiem na:

* każdy czwartek w godz. 15 20,

* I i III sobota miesiąca oraz II i IV niedziela miesiąca w godz. 9 19,

* w okresach: od 26 grudnia roku nieparzystego do 2 stycznia roku parzystego, w pierwszym tygodniu ferii zimowych w latach nieparzystych, od 25 czerwca do 8 lipca oraz od 16 sierpnia do 31 sierpnia w każdym roku od godz. 9 dnia pierwszego, do godz. 19 dnia ostatniego.

Wnioskodawczyni wskazała, iż postanowienie sądu jest respektowane. Dziecko faktycznie przebywa z ojcem w ww. terminach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakiej wysokości, zgodnie z zapisem art. 27f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługuje Wnioskodawczyni za rok 2009 ulga prorodzinna na małoletnie dziecko, jeżeli nie ma możliwości ustalenia podziału ulgi na części z ojcem dziecka...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 27f ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługuje Jej za 2009 r. ulga w wysokości iloczynu liczby dni miesiąca, w których dziecko przebywało pod Jej opieką i kwoty 3,09 zł.

Przykładowo:

* za miesiąc styczeń 2009 będzie to: 27 dni x 3,09zł = 83,43 zł (bez 3 I, 11 I, 17 I, 25 I),

* za miesiąc luty 2009 będzie to: 18 dni x 3,09zł = 55,62 zł (bez 1 II - 8 II pierwszy tydzień ferii oraz 15 II i 21 II).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. u. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), od podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27, pomniejszonego o kwotę składki, o której mowa w art. 27b, podatnik ma prawo odliczyć kwotę obliczoną zgodnie z ust. 2 na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym:

1. wykonywał władzę rodzicielską,
2. pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
3. sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

W myśl art. 27f ust. 2 ww. ustawy, odliczeniu podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, o których mowa w ust. 1. Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:

1. na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych,
2. wstąpiło w związek małżeński.

Zgodnie z art. 27f ust. 3 ww. ustawy, w przypadku gdy w tym samym miesiącu kalendarzowym w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja lub sprawowana opieka, o których mowa w ust. 1, każdemu z podatników przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty obliczonej zgodnie z ust. 2 za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem.

Z przepisu art. 27f ust. 4 ww. ustawy wynika, że odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.

Według art. 27f ust. 5 odliczenia dokonuje się w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1, podając liczbę dzieci i ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów - imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, podatnik jest obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:

1. odpis aktu urodzenia dziecka,
2. zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
3. odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą,
4. zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Natomiast art. 27f ust. 6 ww. ustawy stanowi, że przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio do podatników utrzymujących pełnoletnie dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3, w związku z wykonywaniem przez tych podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej. Przepisy art. 6 ust. 8 i 9 stosuje się odpowiednio do dzieci, o których mowa w ust. 1 i 6 (art. 27f ust.7).

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni jest matką małoletniego dziecka. Zgodnie z wyrokiem rozwodowym z 2004 r. sąd powierzył władzę rodzicielską obojgu rodzicom i wskazał miejsce zamieszkania dziecka u matki. Równocześnie zostały ustalone dni kontaktów ojca z dzieckiem.

W rozliczeniach za 2009 rok, zgodnie z ogólna zasadą wynikająca z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obojgu rodzicom, jeżeli wykonują władzę rodzicielską, przysługuje ulga na dzieci małoletnie. Władza rodzicielska zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. u. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 ze zm.) przysługuje obojgu rodzicom, a stosownie do art. 97 § 1 tejże ustawy jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest zobowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Ograniczenie tej władzy wynikające z orzeczenia sądowego powierzającego jednemu z rodziców wykonywanie władzy rodzicielskiej nie wpływa na możliwość korzystania z ulgi, ponieważ drugiemu z rodziców również przysługuje władza rodzicielska, nawet jeżeli została ograniczona do decydowania tylko w najważniejszych sprawach dotyczących dziecka. Tak więc ulga ta przysługuje także rodzicowi, który ma ograniczoną władzę rodzicielską. z odliczenia nie może natomiast skorzystać ten z rodziców, który na skutek interwencji sądu opiekuńczego został pozbawiony tej władzy, jak również rodzic, w stosunku do którego została ona zawieszona.

Rodzice po rozwodzie lub separacji, jeśli obydwoje mają władzę rodzicielską, będą musieli ustalić, w jakiej kwocie i które z nich korzysta z odliczenia ulgi na dziecko. Konieczne jest zatem porozumienie w tym względzie.

Z powyższego wynika, iż w przypadku, gdy obydwoje rodzice wykonywali władzę rodzicielską przez cały rok 2009, ulga przysługuje każdemu z rodziców w proporcjach przez nich ustalonych, z tym, że łączna kwota odliczeń, dokonanych przez oboje rodziców nie może przekroczyć kwoty odliczeń przysługujących względem danego dziecka, tj. 1.112,04 zł.

Natomiast, jeżeli rodzice takich proporcji nie ustalili, to należy przyjąć, że ulga przysługuje każdemu z nich w częściach równych.

Ustęp 3 art. 27f (dzielenie ulgi na dni) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma zastosowanie tylko do sytuacji w tym przepisie wymienionych, a więc takich, gdy dziecko spod opieki rodziców zostaje przekazane w tym samym roku podatkowym do rodziny zastępczej albo do opiekuna prawnego. Jeżeli przekazanie to następuje w trakcie miesiąca, każdemu z podatników opiekujących się dzieckiem przysługuje w tym miesiącu odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 miesięcznej kwoty odliczenia za każdy dzień sprawowania nad nim pieczy. Oznacza to, że zarówno rodzice, jak i opiekun prawny albo osoba pełniąca funkcję rodziny zastępczej odliczy za miesiąc w którym opieka była sprawowana przez różne osoby 3,09 zł za każdy dzień sprawowania nad dzieckiem pieczy. Powyższy przepis nie dotyczy rodziców.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie, skoro Wnioskodawczyni oraz Jej były mąż przez cały 2009 rok wykonywali władzę rodzicielską w stosunku do swojej małoletniej córki, a Wnioskodawczyni nie ma możliwości ustalenia z ojcem dziecka kwoty odliczeń w odpowiednich proporcjach, należy przyjąć że ulga przysługuje Jej w połowie wysokości.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, został złożony przez jednego z rodziców małoletniego dziecka, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego z rodziców.

Drugi z rodziców małoletniego dziecka, chcąc uzyskać interpretację indywidualną, powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
TaxTex jest off-line  
05-04-2011, 10:25  
kamilaPM
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje.

My nigdy nie byliśmy w związku małżeńskim , od ponad 4 lat nie jestem z ojcem córki . Nie ustalał ze mną rozliczenia córki , dowiedziałam się przez przypadek gdy sama miałam zamiar rozliczyć się z mężem. Ojciec córki płaci mi dobrowolnie alimenty nigdy nie miałam przez sąd , ale najwyraźniej to mój błąd. Czyli z kwoty którą dostał na dziecko , ja otrzymam 300 zł po mimo tego że ojciec nie interesuje się dzieckiem , a gdy ją zabiera to na prośbę rodziców !! A jakie kolwiek ustalenia co do córki załatwiam z jego matką !!!!
kamilaPM jest off-line  
05-04-2011, 21:35  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.708
Domyślnie RE: Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje.

Tak jak napisałem wyżej: masz prawo rozliczyć połowę ulgi. On też miał prawo rozliczyć połowę ulgi. Jeśli rozliczył więcej - to jego sprawa i jego odpowiedzialność.
TaxTex jest off-line  
11-02-2016, 20:37  
xTysiaczeQx
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie

Ja zapytam w ten sposób od niecałych dwóch lat nie jestem z ojcem córki, nie pracuję bo wychowuje córke, ojciec ma władzę rodzicielską jednak bezpośrednią pieczę nad córką wykonuje ja i mam to na papierze, czy może on pobierać ulgę na dziecko, nie wychowując go, widząc go 3 dni w m-cu? z tej ulgi także nie daje córce ani grosza.
xTysiaczeQx jest off-line  
11-02-2016, 20:45  
ivannet
Stały bywalec
 
Posty: 6.936
Domyślnie RE: Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje.

tak. zapracował na zwrot to go dostaje. wlasciwie odpis od podatku należy sie wam po polowie. czyli ty mozesz odpisac pol a on pol. ale skoro nie pracujesz to nie masz od czego. z czego ty wlasciwie zyjesz skoro praca sie nie zajumjesz?
ivannet jest off-line  
11-02-2016, 20:51  
xTysiaczeQx
Użytkownik
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje.

A to z czego ja żyje to jest moja sprawa, mnie chodzi o kase na dziecko,której ono nie dostaje
xTysiaczeQx jest off-line  
11-02-2016, 20:52  
ivannet
Stały bywalec
 
Posty: 6.936
Domyślnie RE: Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje.

ojciec chyba placi alimenty, tak?
zwrot podatku nie jest dla dziecka tylko dla rodzica ktory te podatki zaplacił.
ivannet jest off-line  
12-03-2016, 12:04  
Mamaicorka04
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje.

Może i płaci ale jak nie wychowuje to powinien te pieniądze dac matce na dziecko.. w koncu ona poświęć mu się na 24/7
Mamaicorka04 jest off-line  
12-03-2016, 12:05  
Mamaicorka04
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Ojciec pobiera podatek za dziecko którego nie wychowuje.

Ja mam takie pytanie dotyczące pitu. Ojciec mojego dziecka chce się rozliczyć
Tylko nasza corka ma moje nazwisko nie jego
Co w takiej sytuacji ? Sam akt urodzenia wystarczy?
Mamaicorka04 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ alimenty przyznane matce ,ojciec wychowuje dziecko (odpowiedzi: 5) Witam.w skrocie przedstawie sytuacje,bardzo proszę kogoś z forum o odpowiedz.Syn żył w konkubinacie z matką dziecka przez 10 lat.Ze związku w 2001 r...
§ Dziecko z matką a ojciec pobiera ulgę do wyprawki (odpowiedzi: 23) Witam, mam na imię Paulina. Piszę z konta kolegi bo nie mam neta. Mam taką sytuacje i pytanie. Wychowuje samotnie dziecko. Rozstałam się z ojcem...
§ ojciec wychowuje dziecko a matka bierze alimenty (odpowiedzi: 8) :help:Witam serdecznie ja opisuje problem mojego partnera który jest po rozwodzie już dawno ,dzieci zostały przyznane matce a ojciec miał tylko...
§ zajecie komornicze ...sama wychowuje dziecko !!!pomocy (odpowiedzi: 19) Witam... mam zajecie komornicze ,list dostałam od komornika trzy dni temu sama wychowuje dziecko mieszkam na stancji i nie mam pomocy od nikogo.....
§ Wychowuje dziecko, a matka przeciwstawia je! Co zrobic? (odpowiedzi: 1) Witam, Mam taka sprawę, otóż... Na chwile obecną Sąd przyznał mi prawo do córeczki (3latka) i ją wychowuję. Ustaliłem terminy byłej żony do widzeń...
§ Ojciec biologiczny pozbawiony praw a Ojciec,który mnie wychowuje,ale nie przysposobił (odpowiedzi: 3) Witam, zasadniczo "przeorałam" większość wątków z prawa rodzinnego na tym forum:), ale nie znalazłam tam nic dla siebie. Nie orientuje się też tak...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:32.