Stare spadki zwolnione są z podatku? - Forum Prawne

 

Stare spadki zwolnione są z podatku?

biznes.onet.pl/5,1460173,prasa.html Dzisiaj to znalazłam co o tym sądzicie?? Mój tata zmarł w listopadzie 2006 roku. Dowiadywałam się w urzędzie skarbowym i nie można było zastosować nowych przepisów. W sierpniu 2007 kazali mi zapłacić podatek od ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
31-12-2007, 14:52  
cherrylee
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Stare spadki zwolnione są z podatku?

biznes.onet.pl/5,1460173,prasa.html

Dzisiaj to znalazłam co o tym sądzicie??
Mój tata zmarł w listopadzie 2006 roku. Dowiadywałam się w urzędzie skarbowym
i nie można było zastosować nowych przepisów. W sierpniu 2007 kazali mi
zapłacić podatek od spadku w wysokości 2 200 zł. Po przeczytaniu powyższego
artykułu nabrałam nadziei że może uda mi się odzyskać pieniądze. Ale jak to
wszytko zrobić. Czy muszę skierować sprawę do sądu? Kto pokrywa koszty takiej
rozprawy i jakie w ogole są to koszty bo jeśli przewyższają one mój podatek to się nie opłaca. Pozdrawiam Kasia
cherrylee jest off-line  
02-01-2008, 22:27  
Maciek_29
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie

Teraz to już niestety za późno. Trzeba było od razu składać deklarację SD-Z1, potem odwołanie, a wreszcie potem skargę do sądu.
Nie pozostaje nic innego jak czekać aż TK uzna ze art.3 ust.1 ustawy zmieniającej ustawę o podatku od spadków i darowizn i PCC uzna za niekonstytucyjny.
Oczywiście jeśli chcesz to sama możesz w drodze skargi konstytucyjnej ten przepis zaskarżyć. Podstawy są i to bardzo poważne: naruszenie zasady równości wobec prawa. Skarga jest bezpłatna, jedyne koszty jakie by cie czekały to opłacenie adwokata lub radcy prawnego bo tylko oni mogą sporządzić skargę konstytucyjną.

PS.
Moj tata również zmarł w 2006 roku. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku uzyskam dopiero teraz w styczniu 2008 i jak najbardziej nie mam zamiaru płacić tego podatku.
Zasada jest podstawowa i NIGDZIE NIE UCHYLONA w podatku od spadków i darowizn: w dniu wydania decyzji wymiarowej stosuje sie przepisy obowiązujące W DNIU wydania decyzji. Data nabycia rzeczy lub praw majątkowych nie ma tu zadnego znaczenia; zatem art.3 ust.1 ustawy o której wspomniałem jest kompletnie beznadziejnie napisany i nie daje żadnych uprawnień organowi podatkowemu do wymierzenia podatku.
Maciek_29 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Towary objęte / zwolnione z VAT (odpowiedzi: 7) Witam. Przygotowuję się do rozpoczęcia działalności gospodarczej i już na etapie przygotowań mam jakieś głupie problemy, gdzie sam sobie nie mogę...
§ czy zwolnione od podatku vat? (odpowiedzi: 5) Witam! Mam pytanko bo nie bardzo mogę znaleźć, czy jak zakładam sklep internetowy to jestem objęta Vat-em, czy jestem zwolniona? I czy najlepszą...
§ Osoby z innej gminy zwolnione z płacenia mandatu? (odpowiedzi: 8) Witajcie Czy jest jakaś luka prawna w sprawie zdjęć z fotoradaru gminnego dla osób z innego powiatu? Słyszałem,że jeśli chodzi o płacenie takiego...
§ Dochody z giełdy + zwolnione stypendium (odpowiedzi: 1) Witam. W roku 2012 dostałem 5 tysięcy stypendium motywacyjnego za kierunek zamawiany (zwolnione z podatku). Oprócz tego grałem na giełdzie i muszę...
§ Jakie przedmioty śą zwolnione z egzekuji komorniczej (odpowiedzi: 9) Proszę o pomoc chciałbym się dowiedzieć, jakie przedmioty są wyłączone z egzekucji komorniczej
§ 22 osoby zwolnione dyscyplinarnie za protest (odpowiedzi: 1) 22 osoby zwolnione dyscyplinarnie za protest- precedensowa sprawa W znanym dużum japońskim koncernie zwolniono dyscyplinarnie 22 osoby,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:46.