Sprzedaż na allegro a działalność gospodarcza - Forum Prawne

 

Sprzedaż na allegro a działalność gospodarcza

Witam serdecznie. Z góry przepraszam jeśli napisałam coś nie tak ale nie jestem specjalistą w tym temacie. Mam pytanie odnośnie handlu na allegro. Na początku sprzedawałam tylko używane książki, ciuchy, to co nie było mi ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
12-04-2011, 12:45  
Misty
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Sprzedaż na allegro a działalność gospodarcza

Witam serdecznie. Z góry przepraszam jeśli napisałam coś nie tak ale nie jestem specjalistą w tym temacie. Mam pytanie odnośnie handlu na allegro. Na początku sprzedawałam tylko używane książki, ciuchy, to co nie było mi już potrzebne. Teraz od kilku miesięcy żeby trochę dorobić sprzedawałam biżuterię którą sama zrobiłam. Nie było tego wiele ale nagle ten biznes zaczął mi się rozkręcać. Nie mam działalności gospodarczej a chciałam ją teraz założyć. Jestem osobą pracującą, zatrudnioną na pełny etat. Pracodawca płaci mi składki i ubezpieczenie.

W związku z tym chciałam zapytać:
1. czy oprócz podatku będę musiała płacić jakieś składki?

2. Który rodzaj podatku byłby dla mnie korzystniejszy? Więcej niż 350-500zł na rękę miesięcznie nie spodziewam się zarobić.

3. Ile procent w przypadku mojej działalności może wynosić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Gdyby mieścił się w granicach 3-5% mógłby być dla mnie korzystniejszy.

4. Czy obliczając dochód ze sprzedaży przedmiotu odlicza się koszt wystawienia przedmiotu i prowizje pobrane przez allegro?

5. Z jakim wyprzedzeniem należy podać datę rozpoczęcia działalności żebym zdążyła załatwić wszystkie formalności?

I na koniec został mi problem. Co mam zrobić z przedmiotami które sprzedałam przed założeniem działalności? Wiem że byłam naiwna ale byłam przekonana że do kwoty dochodu ok 3 tys jest się zwolnionym z podatku. Teraz ktoś z konkurencji mnie szantażuje, straszy donosem. Mam niewielkie oszczędności, na allegro sprzedaję żeby coś dorobić. Nie stać mnie na płacenie wysokich kar. Czytałam gdzieś w internecie że można samemu iść do US i się przyznać i że wtedy traktują łagodniej. Czy powinnam to zrobić? Jak z tego wybrnąć żebym nie musiała się bać i od tej pory mogła sprzedawać na allegro bez obaw?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Misty jest off-line  
12-04-2011, 21:00  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.708
Domyślnie RE: Sprzedaż na allegro a działalność gospodarcza

"1. czy oprócz podatku będę musiała płacić jakieś składki?"

Tak, składkę zdrowotną. Ale w większości i tak odliczysz ją sobie od podatku.

"2. Który rodzaj podatku byłby dla mnie korzystniejszy? Więcej niż 350-500zł na rękę miesięcznie nie spodziewam się zarobić."

A jakie masz koszty?

"3. Ile procent w przypadku mojej działalności może wynosić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Gdyby mieścił się w granicach 3-5% mógłby być dla mnie korzystniejszy."

Ryczałt od działalności wytwórczej wynosi 5,5%.

"4. Czy obliczając dochód ze sprzedaży przedmiotu odlicza się koszt wystawienia przedmiotu i prowizje pobrane przez allegro?"

Tak, można je zaliczyć do kosztów.

"5. Z jakim wyprzedzeniem należy podać datę rozpoczęcia działalności żebym zdążyła załatwić wszystkie formalności?"

Nie do końca rozumiem pytanie. Działalność możesz podjąć natychmiast po złożeniu wniosku o wpis do ewidencji.

"Czytałam gdzieś w internecie że można samemu iść do US i się przyznać i że wtedy traktują łagodniej."

Owszem, można złożyć tzw. czynny żal. Uniknie się wtedy dodatkowych kar. Ale już nie - podatku z odsetkami i zaległych składek. Mogą być również problemy z potrąceniem kosztów.
TaxTex jest off-line  
13-04-2011, 06:26  
Misty
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Sprzedaż na allegro a działalność gospodarcza

Dziękuję za odpowiedź. Przejrzałam sobie archiwum moich transakcji na allegro. Sprzedaż biżuterii to tylko rok 2010 i początek tego. Nie złożyłam jeszcze pita. Nie można tych aukcji wpisać w formularzu jako inne źródła przychodów i w ten sposób się z nich rozliczyć? Zwłaszcza że ten przychód wyszedł tylko 1067zł? Czytałam że jest kwota do ok. 3000 od której nie płaci się podatku. Ale to nie dotyczy chyba dochodów dodatkowych kiedy te główne są większe?
Misty jest off-line  
13-04-2011, 07:26  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie RE: Sprzedaż na allegro a działalność gospodarcza

Cytat:
Tak, można je zaliczyć do kosztów.
NIE. Przy ryczałcie nie ma kosztów.
Janusz.C.M. jest off-line  
13-04-2011, 20:08  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.708
Domyślnie RE: Sprzedaż na allegro a działalność gospodarcza

Cytat:
Napisał/a Janusz M. Zobacz post
NIE. Przy ryczałcie nie ma kosztów.
Z treści pytania wynika, że Misty ciągle się waha, czy wybrać ryczałt, czy zasady ogólne.
TaxTex jest off-line  
13-04-2011, 20:34  
Misty
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Sprzedaż na allegro a działalność gospodarcza

Już wybrałam ryczałt. Złożyłam dziś wniosek. Pani w urzędzie była przemiła, dużo mi wyjaśniła.

Pozostał mi tylko problem z rozliczeniem się za 2010 z dochodów na allegro. Byłam się zapytać w US ale kobieta na mnie nakrzyczała niewiele mi wyjaśniając. Powiedziała że ich nie obchodzi jakie są te inne źródła bylebym tylko podatek zapłaciła.
Nie wiem tylko jak mam wyliczyć koszty uzyskania przychodu Nie mogę nigdzie w internecie znaleźć jak się to robi w takim przypadku.
Misty jest off-line  
13-04-2011, 20:51  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie RE: Sprzedaż na allegro a działalność gospodarcza

Nie ma kosztów.
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprzedaż na allegro a działalność gospodarcza (odpowiedzi: 3) Witam. Od 2 miesięcy sprzedaję towar na allegro (są to zdobyte przeze mnie rzeczy w grze np. bronie, tarcze) czyli towar wirtualny. Ich wartość ...
§ działalność gospodarcza - sprzedaż na Allegro (odpowiedzi: 5) Witam, planuję założyć DG i sprzedawać ubrania poprzez Allegro. Sprzedawane rzeczy będą kupowane również przez internet. Wybrałam ryczałt...
§ Sprzedaż na allegro a działalność gospodarcza. (odpowiedzi: 2) Witam. Mam pytanie. Sprzedaję na allegro karty pamięci, które ściągam zza granicy i chciałbym się dowiedzieć na jaką kwotę rocznie mogę tych kart...
§ Sprzedaż na Allegro a działalnośc gospodarcza. (odpowiedzi: 1) Wiem, podobnych tematów było już dużo, sam znalazłem wiele podobnych ale nie zawierały one rozwiązania moich dylematów prawnych. Jestem uczniem...
§ Sprzedaż na allegro - działalność gospodarcza (odpowiedzi: 1) Witam. Od jakiegoś czasu zacząłem sprzedawać na allegro, ale niestety konkurencja się do mnie przyczepiła że nie mam zarejestrowanej działalności...
§ Sprzedaż na allegro, a działalność gospodarcza. (odpowiedzi: 2) Witam! Mam nadzieję, że dobrze dobrałem temat do pytania. Szukałem trochę na tym forum, ale jest tego od groma (20 stron). Oto moje pytanie: Czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:23.