Koszt uzyskania przychodu, umowa zlecenia. - Forum Prawne

 

Koszt uzyskania przychodu, umowa zlecenia.

1. Witam, wykonywałem zlecenia na podstawie umów zleceń dla jednego zleceniodawcy/płatnika/osoby prawnej. Jedna umowa miała miejsce w jednym miesiącu i wynagrodzenie brutto wyniosło 120zł, a dwie umowy miały miejsce w kolejnym miesiącu każda po 120zł ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:

  • § Zabranie mieszkania przez komo...
    Witam komornik zajal mi mieszkanie za dlug 4000zl i splacam go w miesiecznych ratach po 100zl. Teraz komornik zmienil...
  • § "Karteczka" z Urzędu...
    Dziś po powrocie do domu w swojej skrzynce pocztowej znalazłem luźna karteczke o rozmiarach 10x 10 cm. W nagłówku...
  • § Doradztwo podatkowe
    Witam Za kilka dni założę jednoosobową działalność jednak mam pewien problem z ogarnięciem spraw podatkowych,...

Odpowiedz
 
26-04-2011, 15:51  
manu20
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie Koszt uzyskania przychodu, umowa zlecenia.

1. Witam, wykonywałem zlecenia na podstawie umów zleceń dla jednego zleceniodawcy/płatnika/osoby prawnej. Jedna umowa miała miejsce w jednym miesiącu i wynagrodzenie brutto wyniosło 120zł, a dwie umowy miały miejsce w kolejnym miesiącu każda po 120zł wynagrodzenia brutto.

W nadesłanym Pit-11 Przychód:360zł
KUP: 21.30zł
Dochód: 338,70zł
Zaliczka pobrana przez płatnika 29zł
Składka na ub. społ.: 40,53zł
Skł. na ub. zdrowotne: 24.75zł

I tu pytanie czy te 20% kosztów z art. 22 ust. 9 pkt. 4 (ustawy o podatku doch. od osób fizycznych) jest sztywna i powinna wynosić 63,90zł czy można ją sobie dowolnie obniżać? <- chętnie widział bym argument w postaci jakiejś podstawy prawnej, interpretacji podatkowej itp?


2. Sytuacja podobna do tej z pkt. 1 -> osoba prawna->umowy zlecenia, tym razem 2 w dwóch różnych miesiącach, wynagrodzenie 120zł odpowiednio do każdej umowy. I w Pit-11 w rubryce 56 = Przychód: 120zł na pytanie czemu przychód nie wynosi 240 zł otrzymałem następującą odpowiedź:"Obie płatność za zlecenie są uwzględnione w PIT-11 jedna z nich jest naliczona jako ryczałt."

I tu pytanie czemu przychód obejmuje wynagrodzenie tylko z jednej umowy? Co oznacza odpowiedź księgowej?

Dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam!
manu20 jest off-line  
27-04-2011, 12:05  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 16.512
Domyślnie RE: Koszt uzyskania przychodu, umowa zlecenia.

W informacji PIT-11 nie uwzglednia się umów zleceń opodatkowanych ryczałtem

odp 1.: jezeli wszystkie te umowy (3x120) nie były opodatkowane ryczałtem i prawidłowo zostały wpisane w rubryce przychód 360 zł to koszty uzyskania przychodu z takich umów powinny wynieść (360 - składki zus(40,53)) x20%. Kwota kup 21,30 zł.?????

odp.2 jeżeli którakolwiek z tych umów była opodatkowana podatkiem ryczałtowym to nie powinna znależć się w PIT-11, jedynie jeżeli od takiej umowy pobrano składki ZUS i składkę zdrowotna to zleceniobiorca powinien dostać pismo informujące o wysokości tych składek bo ma możliwość odliczenia tych składek w zeznaniu rocznym.

Z podanych kwot w pytaniu 1 wynika że 1 umowa (120) była opodatkowana "normalnie", a 2 ryczałtowo (wywnioskowałam to na podstawie podanych kosztów uzyskania przychodu. Wyjaśnij to ze zleceniodawcą bo nie masz prawa rozliczać podatku który został pobrany ryczałtowo !!!!
parasoll.ka jest off-line  
27-04-2011, 13:12  
manu20
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Koszt uzyskania przychodu, umowa zlecenia.

Ad.1

Pani księgowa płatnika twierdzi, że Przychód=360zł i koszty uzyskania przychodu=21,30zł są wypełnione w PIT-11 prawidłowo i tak powinno być bo tak jak mówisz 1 umowa była opodatkowana "normalnie" a dwie kolejne zostały opodatkowane ryczałtem.

"Wyjaśnij to ze zleceniodawcą bo nie masz prawa rozliczać podatku który został pobrany ryczałtowo !!!!" - Czyli wg. Ciebie przychód powinien wynieść 120zł = od jednej umowy opodatkowanej "normalnie" i reszta czyli składki zdrowotne i społeczne również powinna wynosić stosownie do przychodu, odpowiednio 8,25zł i 13,51zł (i tak to powinno wyglądać w PIT-11) a czy mógłbym prosić o jakąś podstawę prawną numer art. w ustawie?
Pani księgowa jest święcie przekonana że to jest oki

Czy złe wypełnienie Pit-11 przez nich i w związku z tym złe wypełnienie przeze mnie pit-37 nakłada na mnie jakąś sankcję?

Ad. 2

Tak pani mi łaskawie dziś powiedziała, że od tej jednej umowy rozliczonej ryczałtem mogę w pit-37 dodać do sumy składek na ubezpieczenie społeczne i do sumy składek na ubezpieczenie zdrowotne odpowiednio 13,51zł i 8,25zł (przychód=120zł).


"jedynie jeżeli od takiej umowy pobrano składki ZUS i składkę zdrowotna to zleceniobiorca powinien dostać pismo informujące o wysokości tych składek bo ma możliwość odliczenia tych składek w zeznaniu rocznym."

PIT -37 już złożyłem to czy mogę dokonać tych zmian w korekcie pit-37? A jeśli nie otrzymałem żadnego pisma od płatnika to mogę sobie te składki tak odliczyć? Mam niepoświadczoną kopie rachunku za tą umowę i umowę to wystarczy w razie czego gdyby US zapytał skąd te doliczenie składek inne niż w Pit-11?
manu20 jest off-line  
27-04-2011, 13:38  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 16.512
Domyślnie RE: Koszt uzyskania przychodu, umowa zlecenia.

Cytat:
Art. 30. 1. Od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy:
5a) z tytułu, o którym mowa w art. 13 pkt 2 lub 5-9, jeżeli suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł - w wysokości 18% przychodu;


Art. 42. 1. Płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

1a. W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru. Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio.
ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
parasoll.ka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Koszt Uzyskania Przychodu (odpowiedzi: 1) Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na zarządzaniu serwisem internetowym integrującym działania reklamowe . Służy ona za miejsce wymiany...
§ umowa zlecenie - koszt uzyskania przychodu (odpowiedzi: 2) Czy koszt uzyskania przychodu przy umowie zleceniu w wysokości 20% trzeba udokumentować.
§ Koszt aplikacji a koszt uzyskania przychodu (odpowiedzi: 40) Dzień dobry wszystkim. Szczęśliwie udało mi się zdać w tym roku egzamin radcowski. W związku z tym zmuszony zostałem do otworzenia własnej...
§ Umowa o dzieło, koszt uzyskania przychodu a podzlecenie (odpowiedzi: 2) Szperając w internecie znalazłem coś takiego: ***** Sytuacja wygląda tak: Wykonuję umowę o dzieło bez przeniesienia praw autorskich dla klienta z...
§ Błędny koszt uzyskania przychodu (odpowiedzi: 1) Witam. W 2012 roku pracowałem w pewnej firmie, około 18 sierpnia w ramach reorganizacji zostałem przesunięty do innej firmy powiązanej z...
§ Koszt uzyskania przychodu (odpowiedzi: 2) Witam, prosze o pomoc w rozliczeniu PITa w 2009 roku od stycznia do połowy maja otrzymywałam zasiłek dla bezrobotnych oraz później dodatek...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:14.