Jak to jest z darowiznami? - Forum Prawne

 

Jak to jest z darowiznami?

Witam szanowne grono fachowców w tej dziedzinie.Moje pytanko dotyczy darowizn.Dałem mojej koleżance która nie pracuje i oczekuje na rentę z powodu powaznej choroby w zeszłym roku 1500 zł.Czy ona musi to uwzględnić w PIT36 i ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
24-02-2007, 21:14  
Albercik 321
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie Jak to jest z darowiznami?

Witam szanowne grono fachowców w tej dziedzinie.Moje pytanko dotyczy darowizn.Dałem mojej koleżance która nie pracuje i oczekuje na rentę z powodu powaznej choroby w zeszłym roku 1500 zł.Czy ona musi to uwzględnić w PIT36 i zapłacić od tego podatek?
Albercik 321 jest off-line  
25-02-2007, 09:05  
Kristofer
Użytkownik
 
Posty: 58
Domyślnie

nie - jest to darowizna. Art. 9. 1. Opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:
3) 4.902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.
Kristofer jest off-line  
25-02-2007, 14:36  
Albercik 321
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie

Witam ponownie i dziękuję za zainteresowanie tematem.Doczytałem się,że wbrew temu co pisze kolega Kristofer,nie opodatkowaniu podlegają osby będące bliska rodziną i stopień pokrewieństwa regulują trzy grupy.A problem w tym,że osoba której podarowałem pieniążki jest dla mnie moją narzeczoną,ale formalnie i prawnie jest tylko moją koleżanką,znajomą i nie jest ze mną spokrewniona.Jak się to ma w tym przypadku?Czy taką darowizne należy zgłosić do US i w jakim czasie?Jeżeli musi zapłacić od tych pieniążków podatek to w jakim oprocentowaniu i w jakim PIT musi to uwzględnić?
Albercik 321 jest off-line  
25-02-2007, 14:59  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie

Narzeczona to nie rodzina (III grupa podatkowa). Odpowiedź na pytanie dał Kristofer.
Janusz.C.M. jest off-line  
25-02-2007, 18:43  
Kristofer
Użytkownik
 
Posty: 58
Domyślnie

[cytat="Albercik 321"]Doczytałem się,że wbrew temu co pisze kolega Kristofer,nie opodatkowaniu podlegają osby będące bliska rodziną i stopień pokrewieństwa regulują trzy grupy.[/cytat]

Proszę pamiętać, że darowiznę przekazał Pan w roku ubiegłym, a zwolnienie z podatku obowiązuje od tego roku
Kristofer jest off-line  
26-02-2007, 20:03  
Albercik 321
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie

No właśnie o to mi chodziło.Nierozumiałem,o co chodzi w tej III grupie.Czy ta grupa zilicza się też do rodziny czy to juz sa osoby obce.Kristofer dał mi wystarczającą odpowiedz,za co dziękuję.
Albercik 321 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kupujący twierdzi ze towar jest niezgodny z opisem. Telefon jest sprawny. Olx (odpowiedzi: 13) Witam, sprzedałem przez olx telefon nowy powystawowy za 2300, miał mikro ślady użytkowania o których nie napisałem, ponieważ użyłem słowa...
§ Czy rozprawa jest ważna, gdy oskarżyciel posiłkowy jest niezgodny z przepisami? (odpowiedzi: 9) Czy cała rozprawa jest nieważna, czy też tylko jej części, w których np. pytania zadawał oskarżyciel posiłkowy, albo składał jakieś wnioski dowodowe...
§ Czy jest jakaś szansa odzyskac wyłacznosc do mieszkania? czy jest szanas ze testament (odpowiedzi: 5) Krótko o sprawie - mama kupiła mieszkanie z pewnych przyczyn zapisała je na babcie-tzn od poczatku była ona włascicielka mieszkania. Babcia...
§ Jak to jest w tym przypadku z darowiznami? (odpowiedzi: 2) Mam taką kwestię do przemyślenia w dwóch wersjach. Jeden z małżonków ma działkę i na niej dom. Działka ma wartość 100 tys. zł a dom 500...
§ Co z darowiznami od 2009 roku? (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie! Sporo słychać w mediach o zmianach dotyczących darowizn, które mają być wprowadzone od nowego roku. Jakie to zmiany? Czy ktoś zna...
§ spadek z ustawy uszczuplony darowiznami na obce osoby. (odpowiedzi: 3) Mam pytanie w zwiazku ze sprawa spadkowa. Wszedzie w KC spotykam sie z zachowkiem od spadkobiercow ustawowych lub z testamentu, a dochodzenie ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:14.