Czy ten dochód podlega PDOF ? - Forum Prawne

 

Czy ten dochód podlega PDOF ?

Zarejestrowałem się przez internet w firmie === moderacja ==== Za wypełnienie kazdej ankiety mam otrzymywać tzw. punkty rynkowe, zaś po uzbieraniu określonego pułapu punktów, mogę zlecić firmie wymiane tych punktów na gotówkę. W tym celu ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
20-07-2011, 07:49  
hornwaldt
Użytkownik
 
Posty: 374
Domyślnie Czy ten dochód podlega PDOF ?

Zarejestrowałem się przez internet w firmie === moderacja ====
Za wypełnienie kazdej ankiety mam otrzymywać tzw. punkty rynkowe, zaś po uzbieraniu określonego pułapu punktów, mogę zlecić firmie wymiane tych punktów na gotówkę. W tym celu firma wystawia dla mnie imienny czek w USD i wysyła na podany przeze mnie adres korespondencyjny w Polsce. Żadnej umowy z ta firmą nie podpisuję, rejestruje się tylko w internecie, po rejestracji otrzymuję poufny login oraz hasło do logowania się w panelu uzytkowika, nie otrzymuje równiez od tej firmy zadnych deklaracji podatkowych (według prawa obowiązujacego w USA).
Czy po realizacji tego czeku w banku polskim muszę sie jakoś rozliczyć z fiskusem ? Chodzi o to czy bank nie sklada zadnej deklaracji do Urzedu Skarbowego z ilości skupionych czeków ? Nie słyszałem jednak jakoby ktokolwiek wspołpracujacy z tą firmą otrzymywał od banku jakiekolwiek deklaracje podatkowe powodujące konieczność rozliczenia się z fiskusem.

Czy opisana powyżej sytuacja powoduje powstanie obowiązku podatkowego wzgledem polskiego fiskusa, czy musze odprowadzić podatek, w jakim terminie i w jakiej wysokości, na podstawie jakiego dokumentu i w jaki sposób tego dokonać ?
hornwaldt jest off-line  
20-07-2011, 22:33  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.453
Domyślnie RE: Czy ten dochód podlega PDOF ?

Oczywiście, że bank nie składa żadnej deklaracji. Bank jest płatnikiem tylko w bardzo specyficznych sytuacjach - np. emeryturach zagranicznych.

Każdy dochód podlega opodatkowaniu, chyba że jest wprost wyłączony albo zwolniony na podstawie ustawy. To oczywiście nie ma miejsca w Twoim przypadku.

Dochód z tego źródła musisz co najmniej wpisać w rubryce "inne źródła" w rocznym PIT-37.
W tym przypadku faktycznie będzie trudno z dokumentem, ale musisz go mieć tylko na wypadek kontroli. Potwierdzenia transakcji z banku, a nawet kserokopie czeków powinny wystarczyć.
TaxTex jest off-line  
21-07-2011, 07:33  
hornwaldt
Użytkownik
 
Posty: 374
Domyślnie RE: Czy ten dochód podlega PDOF ?

Rozumiem, że w tym przypadku pozostaje slad w banku przy realizacji czeku - otyrzymalem go od jakiejś firmy, więc jest to na pewno dodatkowy dochód dla mnie.
Rozumiem, że płacę podatek dochodowy na zasadach ogólnych doliczając wartość czeku do przychodu i obliczajac podatek według skali (nie obowiazuje to żaden podatek zryczałtowany np. od nagród, loterii itp). Jesli zrealizuje czek w dolarach amerykańskich na rachunek bankowy w dolarach amerykańskich, czy mam przeliczyć jego wartość po kursie z dnia skupu czeku w banku ? Po kursie srednim NBP, kupna czy sprzedaży ?
hornwaldt jest off-line  
25-07-2011, 09:54  
hornwaldt
Użytkownik
 
Posty: 374
Domyślnie RE: Czy ten dochód podlega PDOF ?

A jak się do tego ma podstawa prawna określona w :

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 350 z późniejszymi zmianami, Art.21 ust. 1 pkt 68
hornwaldt jest off-line  
25-07-2011, 19:40  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.453
Domyślnie RE: Czy ten dochód podlega PDOF ?

Nijak się ma.
Ten przepis dotyczy wygranych w konkursach. I to nie byle jakich konkursach - tylko organizowanych i emitowanych w środkach masowego przekazu.
TaxTex jest off-line  
25-07-2011, 20:08  
hornwaldt
Użytkownik
 
Posty: 374
Domyślnie RE: Czy ten dochód podlega PDOF ?

No a jak to sie ma do wydawania nagród z programy SMART i Payback ? Gromadze punkty, zamawiam nagrode z katalogu i tyle. O zadnym podatku nikt nie mówi. A tam rowniez wymieniam punkty na nagrody rzeczowe.
I żadne to srodki masowego przekazu.
hornwaldt jest off-line  
26-07-2011, 07:47  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.453
Domyślnie RE: Czy ten dochód podlega PDOF ?

SMART etc. to sprzedaż premiowa, która jest wprost wymieniona we wspomnianym przez Ciebie przepisie jako również podlegająca zwolnieniu.

Natomiast Ty chcesz świadczyć pewną usługę, za którą będziesz otrzymywać wynagrodzenie. To, że są do rozliczeń używane jakieś specyficzne jednostki rozrachunkowe (punkty) nie ma tu nic do rzeczy - to nie są nagrody, tylko wynagrodzenie.
TaxTex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niezapłacona zaliczka na PDOF (odpowiedzi: 6) Witajcie. Proszę o podpowiedź w kwestii rozwiązania poniższego problemu. W listopadzie 2014 roku zakończyłam działalność gospodarczą - było to...
§ Zaliczka PDOF (odpowiedzi: 1) Witam Pracuję w Holandii, nie mam tam meldunku, otrzymałam na Polskie konto walutowe zasiłek dla bezrobotnych w Holandii w kwocie 3300 euro w...
§ Wynajem mieszkania prywatnego i działalność - PDOF (odpowiedzi: 8) Witam, Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo 19%. Prowadzę KPiR. Jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT EU. Moja...
§ Dochód roczny który nie podlega opodatkowaniu (odpowiedzi: 5) Witam, Mam pytanie, ponieważ nie moge tego nigdzie znaleźć. Zarobiłem ze sprzedaży internetowej na allegro ok 2 tyś zł w przeciągu całego roku...
§ Czy podatek od spadku wyklucza PDOF za sprzedaż mieszkania? (odpowiedzi: 3) Witam, w maju 2009 roku uprawomocnił się wyrok w postępowaniu spadkowym po mojej mamie. Sprawa dotyczyła dziedziczenia mieszkania. Wraz z bratem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:13.