Razem czy osobno?? - Forum Prawne

 

Razem czy osobno??

I jeszcze jedno pytanko otóż na początku ubiegłego roku ustanowiliśmy rozdzielnośc majątkową a w październiku ją rozwiązaliśmy moje pytanie czy za ubiegły rok możemy rozliczyc się razem ??...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
27-02-2007, 15:01  
antena78
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie Razem czy osobno??

I jeszcze jedno pytanko otóż na początku ubiegłego roku ustanowiliśmy rozdzielnośc majątkową a w październiku ją rozwiązaliśmy moje pytanie czy za ubiegły rok możemy rozliczyc się razem ??
antena78 jest off-line  
27-02-2007, 17:25  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.584
Domyślnie

[cytat:11om9kkb]W piśmie Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej odmówiono podatnikom prawa do wspólnego rozliczenia za rok 2003, ponieważ od dnia 22 maja 2002 r. pozostawali w rozdzielności majątkowej. Z tak opisanej przez autora sytuacji wynika, że rozdzielność istniała także w czasie, w którym małżonkowie chcieli dokonać rozliczenia za rok 2003, a więc w roku 2004. Stąd negatywne stanowisko organu podatkowego.

Pismo wydane przez Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej dotyczy uznania prawa do wspólnego rozliczenia za rok 2003 małżonków, których związek trwał przez cały rok podatkowy, zaś rozdzielność majątkowa została zniesiona we wrześniu 2003 r. Urząd skarbowy wskazał, że warunek czasowy wynikający z art. 6 ust. 2 ustawy o PIT odnosi się do pozostawania w związku małżeńskim, zaś konkluzja dalszej części stanowiska urzędu oznacza, że zniesienie rozdzielności majątkowej między małżonkami usunęło przeszkodę do wspólnego rozliczenia.

Z kolei Urząd Skarbowy w Kole stwierdził, że "małżonkowie, którzy chcą wspólnie rozliczyć swoje dochody, nie muszą być objęci małżeńską wspólnotą majątkową przez cały rok podatkowy, ale w dacie składania ww. wniosku muszą posiadać wspólność majątkową"[/cytat:11om9kkb]
Janusz.C.M. jest off-line  
27-02-2007, 17:33  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.584
Domyślnie

[cytat:39sl07lz]Prawo co dnia z dnia 2006-04-04
Małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie, jeżeli byli małżeństwem przez cały rok podatkowy i jeżeli przez cały rok istniała między nimi wspólność majątkowa. Takiego zdania jest Izba Skarbowa w Katowicach. Zdaniem skarżącej podatniczki przepisy nie mówią wprost, że wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami musi istnieć cały rok podatkowy. Jej zdaniem wystarczy więc, jeżeli wspólność występuje w dowolnym momencie roku podatkowego. Zdaniem IS natomiast, wspólne opodatkowanie jest możliwe tylko wtedy, gdy uzyskiwane przez oboje małżonków dochody są ich wspólną własnością przez cały rok. Istnienie rozdzielczości majątkowej w jakimkolwiek okresie roku wyklucza więc wspólne rozliczenie.

Izba Skarbowa w Katowicach, PBB3-4117/3-0009/2006 [/cytat:39sl07lz]

Jak widać różne są opinie Urzędów i Izb Skarbowych.
Najbezpieczniej byłoby zwrócić się z pisemnym zapytaniem do Naczelnika swojego US.
Janusz.C.M. jest off-line  
27-02-2007, 17:36  
antena78
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie

Z tego wnioskuje , iż jeżeli w ostatnim dniu roku podatkowego mieliśmy wspólnośc majątkową to możemy rozliczyc się razem super dziękuję bardzo
antena78 jest off-line  
27-02-2007, 17:37  
antena78
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie

Pośpieszyłam się więc chyba jednak napisze pismo
antena78 jest off-line  
28-02-2007, 09:24  
antena78
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie

Dzwoniłam dziś do US no i niestety musimy się rozliczyc osobno trudno .
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam .
antena78 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pit razem z żoną lub osobno (odpowiedzi: 9) Witam, Udało mi się zrobić PITa za pomocą programu komputerowego i jego funkcji kreatora. Dokumentów do rozliczeń miałem całkiem sporo: Ja z 2...
§ Razem czy osobno (odpowiedzi: 3) Witam Trzy miesiące temu złożyłem pozew o eksmisję -powód niepodpisana umowa najmu Przypadkiem dowiedziałem się że mogę ten pozew rozszerzyc o...
§ Razem czy osobno ??? (odpowiedzi: 2) Witam zastanawia mnie czy rozliczenie wspólne małżonków zawsze różni się od rozliczenia osobnego kwotą ? Mąż : pit 8c poz 40 - 173,40 pit 11 z...
§ razem czy osobno (odpowiedzi: 4) witam mam problem mój mąż ma dziecko z poprzedniego małżeństwa i chce odliczyć na nie ulgę prorodzinna,ja tego dziecka nie przysposabiałam,nie...
§ Razem czy osobno? (odpowiedzi: 1) Witam. Mieszkam razem z mężem i razem rozliczamy się z podatku dochodowego. Ze względów zdrowotnych wprowadziła się do nas teściowa (ma emeryturę) -...
§ Rozliczać razem czy osobno? (odpowiedzi: 2) Witam ponownie mam pytanko czy konieczne jest żeby małżonkowie rozliczali się razem? Czy nie jest to wymagane? Ja nie pracując nie mam z czego się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:06.