Jaka stawka Vat za remont dachu wspólnoty mieszkaniowej - Forum Prawne

 

Jaka stawka Vat za remont dachu wspólnoty mieszkaniowej

mamy zamiar wykonać remont dachu nad naszym budynkiem mieszkalnym w budynku są 4 mieszkania 3 prywatne a jedno gminy wykonawca przedstawił nam kalkulację stosując 23% Vat czy możemy zapłacić 8% Vat skoro budynek jest mieszkalny ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
11-09-2011, 10:46  
gips01
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie Jaka stawka Vat za remont dachu wspólnoty mieszkaniowej

mamy zamiar wykonać remont dachu nad naszym budynkiem mieszkalnym w budynku są 4 mieszkania 3 prywatne a jedno gminy wykonawca przedstawił nam kalkulację stosując 23% Vat czy możemy zapłacić 8% Vat skoro budynek jest mieszkalny w 100% W cenie usługi remontu zawarty jest koszt materiałów które kupuje wykonawca . proszę o szybką odpowiedz ponieważ w tym tygodniu musimy podpisać umowę a przy stawce 23% troszkę nam pieniążków zabraknie a przy 8% będzie ok
gips01 jest off-line  
11-09-2011, 13:53  
hurron
Stały bywalec
 
Posty: 400
Domyślnie RE: Jaka stawka Vat za remont dachu wspólnoty mieszkaniowej

Ustawa o VAT

Art. 41. 1. Stawka podatku wynosi 23%(4) , z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
2. Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%(5) , z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.
2a. Dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.
3. W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.
4. W eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%.
5. W eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, dokonywanym przez rolników ryczałtowych stawka podatku wynosi 0%, pod warunkiem prowadzenia przez podatnika ewidencji określonej w art. 109 ust. 3.
6. Stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.
7. Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.
8. Przepis ust. 7 stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.
9. Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym niż określony w ust. 6 i 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.
10. Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostaw na terytorium kraju towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy, dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej.
11. Przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b, jeżeli podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Z dokumentu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Przepisy ust. 7 i 9 stosuje się odpowiednio.
12. Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
12a. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.
12b. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:
1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;
2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.
12c. W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.
hurron jest off-line  
11-09-2011, 14:02  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie RE: Jaka stawka Vat za remont dachu wspólnoty mieszkaniowej

O ile powierzchnia użytkowa tego budynku mieszkalnego jest wyższa niż 300m2, to do 300m2 ma zastosowanie stawka VAT 8%, a powyżej 300m2 stawka 23%.
Janusz.C.M. jest off-line  
11-09-2011, 20:00  
gips01
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie RE: Jaka stawka Vat za remont dachu wspólnoty mieszkaniowej

Dziękuję śliczcznie już wszystko jasne zamykam temat
gips01 jest off-line  
11-09-2011, 20:03  
hurron
Stały bywalec
 
Posty: 400
Domyślnie RE: Jaka stawka Vat za remont dachu wspólnoty mieszkaniowej

Cytat:
Napisał/a Janusz M. Zobacz post
O ile powierzchnia użytkowa tego budynku mieszkalnego jest wyższa niż 300m2, to do 300m2 ma zastosowanie stawka VAT 8%, a powyżej 300m2 stawka 23%.
ust. 12c
hurron jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ remont dachu wspólnoty (odpowiedzi: 4) sprawa dotyczy procedur jakie się u nas odbywają iniewiem czy one są prawidłowe a mianowicie odbywały się remonty korytarza były zbierane podpisy...
§ Remont dachu na wspólnej nieruchomości (odpowiedzi: 4) Witam. Mam problem i nie bardzo wiem co robić. Mianowicie chodzi o to, że mieszkamy w domku, który jest podzielony na pół, większą połowę zajmuję ja...
§ Remont dachu we współwłasności (odpowiedzi: 3) Witam, mieszkam w domu jednorodzinnym z 2oma wydzielonymi lokalami, do mojej części przysługuje 1/3 udziału w dachu budynku. W zeszłym roku spadł mi...
§ Uchwała Wspólnoty mieszkaniowej w sprawie sprzedaży części wspólnej jednemu ze wspólw (odpowiedzi: 13) We wspólnocie, w której jestem jednym z właścicieli została podjęta Uchwała o sprzedaży pewnej części "części wspólnej nieruchomości" jednemu ze...
§ Remont dachu we współwłasności (odpowiedzi: 2) Witam, od dłuższego czasu próbuję namówić sąsiada który jest współwłaścicielem budynku na remont dachu gdyż przecieka w moim mieszkaniu. Od 2 lat...
§ Remont wspólnego dachu (odpowiedzi: 1) Witam. Mam dom, który jest fizycznie podzielony tak, że ja mieszkam na piętrze, a brat na parterze. Dach mojego domu jest w 90% zniszczony (grozi...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:27.