Vat - usługi internetowe wewnątrzwspólnotowe - Forum Prawne

 

Vat - usługi internetowe wewnątrzwspólnotowe

Witam! Prowadzę działalność gospodarczą i jestem płatnikiem VAT. Moja firma zajmuje się administrowaniem stronami internetowymi, robię to dla przedsiębiorcy z terytorium UE nie mającego siedziby na terenie Polski. Mam z nim podpisany kontrakt na usługi, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
11-11-2011, 20:39  
Liter-Dwa
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Vat - usługi internetowe wewnątrzwspólnotowe

Witam!

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem płatnikiem VAT.

Moja firma zajmuje się administrowaniem stronami internetowymi, robię to dla przedsiębiorcy z terytorium UE nie mającego siedziby na terenie Polski.

Mam z nim podpisany kontrakt na usługi, z płatnościami co miesiąc, o wyznaczonej kwocie w EURO.

Wiem - z interpretacji podatkowej - że mam prawo i obowiązek korzystać w przypadku wykonywanej przeze mnie działalności z artykułu 23b ustawy o VAT. Mówi on, że obowiązek odprowadzenia VAT spoczywa - w przypadku wspomnianym powyżej - na kupującym moje usługi. Jednocześnie, informuję o tym na fakturze, poniżej, w adnotacjach. Jednocześnie, na fakturze nie mówię - w związku z powyższym - o stawce VAT, jako że nie jest ona w tym przypadku - mówiąc kolokwialnie - moją sprawą.

Mam zatem parę pytań:
1) Jestem umówiony na płatności miesięczne. Tzn. robię w listopadzie moje usługi i wystawiam za to fakturę. Oni mają 20 dni płatności od momentu wystawienia faktury. Moje pytanie brzmi:
Czy mogę za usługi w listopadzie wystawić fakturę kiedy te usługi nie zostały jeszcze ukończone, tzn. powiedzmy 15-go listopada faktura za usługi wykonywane w listopadzie?

2) Faktura - jak wspomniałem - jest wystawiana w Euro. Jaki biorę kurs, prócz tego, że średni NBP. Z dnia wystawienia faktury? Z dnia poprzedzającego? Z dnia otrzymania zapłaty w postaci przelewu?

3) Jak ewidencjonować w ewidencji sprzedaży VAT? Jakiś wzór tutaj byłby mile widziany.
Liter-Dwa jest off-line  
11-11-2011, 23:47  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.582
Domyślnie RE: Vat - usługi internetowe wewnątrzwspólnotowe

1. Tak
2. Z dnia poprzedzającego, a konkretniej - z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Dniem tym jest w tym przypadku ostatni dzień okresu rozliczeniowego (miesiąca).
3. Nie do końca rozumiem pytanie - sprecyzuj.
TaxTex jest off-line  
12-11-2011, 14:36  
Liter-Dwa
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Vat - usługi internetowe wewnątrzwspólnotowe

Cytat:
Napisał/a TaxTex Zobacz post

2. Z dnia poprzedzającego, a konkretniej - z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Dniem tym jest w tym przypadku ostatni dzień okresu rozliczeniowego (miesiąca).
Czyli biorę kurs NBP z dnia poprzedzającego wpływ na konto, czy z ostatniego dnia miesiąca? Dajmy na to, przelew otrzymałem 29-go listopada.Cytat:
Napisał/a TaxTex Zobacz post
3. Nie do końca rozumiem pytanie - sprecyzuj.
Jak wpisać to w ewidencję sprzedaży VAT? Nie umiem tego wytłumaczyć niestety, ale nie wiem, w jaką kolumnę etc. Czy mógłbym prosić o przykładowe rozpisanie?
Liter-Dwa jest off-line  
12-11-2011, 15:53  
Liter-Dwa
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie KPiR - pytania początkującego

Witam,

mam parę pytań naiwnych nt prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów:

1) Jestem płatnikiem VAT. Czy w rubryce "Wartość sprzedanych towarów i usług" wpisuję wartość brutto (z Vat) czy netto (bez VAT)?

2) Moim kontrahentem jest firma zagraniczna i wykonuję dla niej usługi sieciowe (zarządzanie stronami internetowymi). Oni nie mają siedziby w Polsce. W związku z tym opieram się na 23b ustawy o VAT i pozostawiam kwestię zapłacenia VAT im. Czy to coś zmienia w kwestii pytania pierwszego?

3) Zakupy rozumiem wpisuję w postaci kwoty Netto, a potem wpisuję to jeszcze w ewidencji zakupów VAT?
Liter-Dwa jest off-line  
12-11-2011, 18:34  
Atos10
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie RE: KPiR - pytania początkującego

1.Wpisuje się wartość netto
2.Jeżeli sprzedaż wewnątrzwspólnotowa to stawka VAT 0%
3.Zakup wpisuje się netto

Będąc vatowcem należy prowadzić dodatkowo ewidencje VAT.
Atos10 jest off-line  
13-11-2011, 08:58  
Liter-Dwa
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: KPiR - pytania początkującego

Z tego, co wiem, nie jest to ani stawka 0%, ani zwolnione. Powodem jest, iż obowiązek zapłacenia spoczywa na kupującym usługę.

Zastanawiam się jednak, jak ująć to w ewidencji sprzedaży VAT.
Liter-Dwa jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru,a obowiązek płacenia VAT (odpowiedzi: 25) Witam Drodzy forumowicze Mam do Was pytanie dotyczące obowiązku płacenia VAT Czy podczas wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (odzież...
§ Płacenie Vatu, a Nabycie wewnątrzwspólnotowe. (odpowiedzi: 2) Witam, Interesume mnie, Czy zakupując samochody ciężarowe z Francjii w cenie netto/brutto (na fakturze mając napisane sprzedaż zwolniona z VAT-...
§ nabycie wewnątrzwspólnotowe od nievatowca (odpowiedzi: 6) Mam pytanie dotyczące kwestii w tytule. Czy to wogóle jest możliwe? Czy mogę kupić towar, od firmy z kraju unijnego (konkretnie Wielka Brytania)...
§ Zwolnienie z Vatu, Nabycie wewnątrzwspólnotowe.? (odpowiedzi: 1) Proszę o pomoć w informacji bo od dlużeszego czasu probóje sie dowiedzieć i niestety nic z tego, byłem dzis u radcy podatkowego ale nic mi nie...
§ VAT - wewnątrzwspólnotowe nabycie usług (odpowiedzi: 2) Witajcie. Mam następujący problem. Stan faktyczny: Jestem przedsiębiorcą. Byłem zwolniony podmiotowo z podatku VAT ze względu na niski obrót....
§ Zwolnienie z Vatu, Nabycie wewnątrzwspólnotowe. (odpowiedzi: 5) Interesume mnie. Czy zakupując samochody poleasingowe w Holandi w cenie netto ja jako firma Polska sprzedaje te samochody następnie do innego kraju...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:54.