wyjście z VAT-u - Forum Prawne

 

wyjście z VAT-u

Mąż prowadzi dzialalność gospodarczą - naukę jazdy kat. A i B. Ponieważ działaność jest zrejestrowana także na inne działaności i istnieje od 1998 r. mąż był od początku podatnikiem VAT. Obecnie tylko i wyłącznie prowadzi ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
23-12-2011, 10:56  
danutal
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie wyjście z VAT-u

Mąż prowadzi dzialalność gospodarczą - naukę jazdy kat. A i B. Ponieważ działaność jest zrejestrowana także na inne działaności i istnieje od 1998 r. mąż był od początku podatnikiem VAT.
Obecnie tylko i wyłącznie prowadzi naukę jazdy.
Pytanie moje: czy jeśli kat. B prawa jazdy jest zwolniona z VAT, a kat. A objęta jest VAT, płacimy więc cały czas VAT, ale dzialalność z kat. A nie osiąga limitu 150.000,- zł, czy w tej sytuacji można wystąpić o wyrejestrowanie z VAT-u?
danutal jest off-line  
23-12-2011, 11:09  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.453
Domyślnie RE: wyjście z VAT-u

Tyle, że limit od przyszłego roku to 50.000 zł (a w każdym razie nic mi nie wiadomo, że miałby zostać podwyższony).

Natomiast tak, do wartości sprzedaży wlicza się tylko tą, która nie jest zwolniona z VAT, zatem jeśli nie przekracza ona 50.000 zł, to możecie ponownie skorzystać ze zwolnienia.
TaxTex jest off-line  
23-12-2011, 12:34  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.962
Domyślnie RE: wyjście z VAT-u

Art. 113 ust.1 ustawy o VAT mówi o 150.000 zł. Zmiana opublikowana w Dz.U. z 2011 r nr 134 poz. 780 limit taki utrzymuje. Skąd wiadomo, ze w 2012 będzie 50.000 zł?
takton jest off-line  
23-12-2011, 14:41  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.453
Domyślnie RE: wyjście z VAT-u

W art. 113 jest mowa o 50.000 zł. Tylko z przepisów przejściowych wynika te 150.000 zł.

W tej ustawie, którą podałeś nie znalazłem nic nt. limitu - pls, wskaż konkretny przepis.
TaxTex jest off-line  
26-12-2011, 21:35  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.453
Domyślnie RE: wyjście z VAT-u

Ok, jednak się myliłem. Co prawda zmiana była początkowo w przepisach przejściowych, ale te 150.000 zostały ostatecznie zapisane w ustawie o VAT, zatem dopóki się treść tego przepisu nie zmieni - obowiązuje limit 150.000 zł. Rzecz jasna, zgodnie z decyzją Rady UE mamy prawo stosować podwyższony limit (30.000 euro w przeliczeniu na złote po kursie 5 zł/eur) tylko do końca 2012 r.
TaxTex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jak wyjść ze spółki z o.o. (odpowiedzi: 2) Mam 70 lat, emerytury około 600 zł a obecnie mój mąż otrzymał z ZUS-u opinię, że nie jest w stanie samodzielnie egzystować i wymaga stałej opieki...
§ Bez wyjścia (odpowiedzi: 1) Witam mam półroczną córkę z nieformalnego związku z matką dziecka rozstaliśmy się ponad pół roku temu (moja wina) próbowaliśmy przez ten okres to...
§ Jak wyjść ze sp.z o.o. (odpowiedzi: 4) Witam, założyłam sp. z o.o. Jestem członkiem zarządu z udziałami 49%. Spółka była przez długi czas w organizacji. Niestety nie wiem co się z nią...
§ po wyjściu (odpowiedzi: 4) 30 stycznia 2013 opuściłem zakład karny w zarębie.Chciałbym się dowiedzieć gdzie moge się udać po jaką kolwiek zapomoge i ile i co można...
§ bez wyjścia.. (odpowiedzi: 3) Witam.Nie będę opisywać mojej sytuacji życiowej,zapytam tylko czy jest szansa na umorzenie zadłużenia przez bank,lub kancelarię prawną,zwaną też...
§ Wyjście z AŚ (odpowiedzi: 4) Witam,syn został zatrzymany/art 286/ na 3 mies,przedłużony termin na kolejne 3/już mija/=od razu przyznał sie do zarzutów,nie stawiał oporu.Obecnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:16.