Sprzedaż prawie nowych przedmiotów ze stratą przez osobę fizyczną - Forum Prawne

 

Sprzedaż prawie nowych przedmiotów ze stratą przez osobę fizyczną

Osoba fizyczna kupuje często (dla siebie - nie jako biznes) gry używane lub nowe, po czym je sprzedaje (ze stratą), gdy w nie już pogra. Sprzedaż jest w niedługim czasie po kupnie (mniej niż 6 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
02-01-2012, 17:06  
MarianPyta
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Sprzedaż prawie nowych przedmiotów ze stratą przez osobę fizyczną

Osoba fizyczna kupuje często (dla siebie - nie jako biznes) gry używane lub nowe, po czym je sprzedaje (ze stratą), gdy w nie już pogra. Sprzedaż jest w niedługim czasie po kupnie (mniej niż 6 miesięcy - zazwyczaj kilka tygodni).

Czy taka osoba powinna zgłaszać te sprzedaże do US? Co grozi jej jeśli tego nie zrobi? Od czego naliczana jest ewentualna kara? Czy od wartości przedmiotu czy od zysku (którego nie ma - bo sprzedaż następuje po niższej cenie). Jeśli od zysku, to czy cokolwiek jej grozi?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Marian
MarianPyta jest off-line  
02-01-2012, 17:36  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sprzedaż prawie nowych przedmiotów ze stratą przez osobę fizyczną

Nie ma dochodu to nie ma podatku, ale musisz US udowodnić, że kupiłeś drożej, więc musisz przez prawie 6 lat trzymać paragony i faktury zakupu na gry, oświadczenie nie wystarczy.
 
02-01-2012, 17:42  
MarianPyta
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Sprzedaż prawie nowych przedmiotów ze stratą przez osobę fizyczną

Rozumiem, że nawet jak się nie zgłosi sprzedaży, to w przypadku stratnej, nie ma konsekwencji finansowych, tak?

A gdy dana osoba kupuje i sprzedaje przez serwis internetowy do wymiany/sprzedaży gier (taki odpowiednik allegro ale tylko do gier), w którym część danych dotyczących transakcji (w tym cena, po której się sprzedało i kupiło) są publiczne i tę samą grę kupuje się i sprzedaje tam, to czy potrzeba mieć jakieś potwierdzenie poza informacją o cenie transakcji zawartą w tym serwisie?

Zaznaczam, że jest to kupowanie i sprzedawanie między osobami fizycznymi, więc o paragonach nie może być mowy.

I jeszcze: co w przypadku, gdy mamy sprzedaż gry zakupionej np. w sklepie, ale nie znajdziemy tego paragonu i nie zgłosi się jej?
MarianPyta jest off-line  
02-01-2012, 18:04  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sprzedaż prawie nowych przedmiotów ze stratą przez osobę fizyczną

US w drodze kontroli ustala, że sprzedałeś 100 gier po 100 zł. Więc stwierdza, że Twój nieujawniony nieopodatkowany dochód to 10.000 zł.

Ty posiadasz paragony i inne dokumenty potwierdzające zakup na 9.000 zł to od 1.000 zł płacisz podatek, odsetki i inne kary za nieujawnienie dochodów.

Posiadasz paragony i dokumenty na 12.000 zł to nic nie płacisz i nie ma sprawy.

Wydruk ze strony to dla US za mało, powinieneś podpisywać umowy sprzedaży. Ewentualnie wydruk + przelew z konta to już jest jakaś poszlaka.
 
02-01-2012, 18:34  
MarianPyta
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Sprzedaż prawie nowych przedmiotów ze stratą przez osobę fizyczną

Czyli dane z serwisu transakcyjnego gier są dla nich wystarczające, żeby obliczyć to co ma człowiek zapłacić (karę od dochodu/ceny sprzedaży), ale nie są wystarczające, żeby obliczyć ile ma nie zapłacić (cena kupna tej samej gry), tak?

I jeszcze pytanie odnośnie fragmentu "i inne kary za nieujawnienie dochodów". Czy te kary są jakieś określone czy zależne od "dochodu"? Gdzie mogę znaleźć ich wysokość?

Dziękuję za odpowiedzi!
MarianPyta jest off-line  
02-01-2012, 18:46  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Sprzedaż prawie nowych przedmiotów ze stratą przez osobę fizyczną

Myślisz, że US będzie obserwował ten serwis? Kontrole zazwyczaj są spowodowane życzliwymi listami od jakiegoś niezadowolonego klienta, z powodu kontroli w jakiejś firmie, która będzie miała tam konto i od której kupisz, z powodu kontroli samego serwisu aukcyjnego itp. Chyba nie sądzisz, że jakiś urzędnik przegląda wszystkie możliwe serwisy i tak sobie na wyrywki wzywa osoby?

Kary są określone w kodeksie karno-skarbowym, bywają dotkliwe. Zwłaszcza, jak ktoś w toku kontroli stwierdzi, że Twoja działalność miała znamiona działalności gospodarczej.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprzedaż przez osobę fizyczną (odpowiedzi: 10) Witam mam takie pytanie. Dostałem torbę w prezencie która mi się nie spodobała więc wystawiłem ją na allegro jako nową bo taka też była. Sprzedałem...
§ SPRZEDAŻ ODZIEŻY UŻYWANEJ NA ALLEGRO PRZEZ OSOBĘ FIZYCZNĄ, problem z kontrahentem ! (odpowiedzi: 19) Witam serdecznie, szukałam na forum konkretnego tematu ale niestety nie znalazłam postu, który odpowiadałby mojej sytuacji, bardzo proszę o...
§ Zawarcie umowy o dzieło z osobą fizyczną przez osobę prowadzącą działalność gosp. (odpowiedzi: 3) Dzień Dobry, Mam pytanie, czy prowadząc Jednoosobową działalność gospodarczą (podatnik VAT czynny) mogę zawrzeć umowę o dzieło lub zlecenie z...
§ Sprzedaż usług internetowych przez osobę fizyczną (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie Chciałbym dowiedzieć się jak wygląda sprzedaż usług internetowych przez osobę fizyczną (pisząc usług internetowych miałem na...
§ Sprzedaż na allegro przez osobę fizyczną a rękojmia (odpowiedzi: 4) Witam Sprzedałam buty przez allegro ( jako osoba fizyczna , licytacja ) Buty były nowe bez paragonu ( kupiłam za granicą dla męża ale okazały...
§ Zatrudnienie przez osobę fizyczną... (odpowiedzi: 3) Witam, nie znalazłem podobnego tematu na tym forum, więc jeśli takowy istnieje proszę o linka. Jak w naszym kraju wygląda zatrudnienie przez osobę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:14.