Darowizna pomiędzy rodzeństwem. - Forum Prawne

 

Darowizna pomiędzy rodzeństwem.

Witam, brat będący w związku małżeńskim od ponad 2-lat, chce przekazać mi (bratu rodzonemu - 1-wszy stopień pokrewieństwa) darowiznę na kwotę ponad 11tys. Czy darowizna taka jest zwolniona od podatku? Dziękuję za odpwiedź N...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
23-01-2012, 11:47  
nomado
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Darowizna pomiędzy rodzeństwem.

Witam,
brat będący w związku małżeńskim od ponad 2-lat, chce przekazać mi (bratu rodzonemu - 1-wszy stopień pokrewieństwa) darowiznę na kwotę ponad 11tys.
Czy darowizna taka jest zwolniona od podatku?

Dziękuję za odpwiedź

N
nomado jest off-line  
24-01-2012, 01:10  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.453
Domyślnie RE: Darowizna pomiędzy rodzeństwem.

Tak, pod warunkiem, że darowizna będzie dokonywana z majątku osobistego brata.
TaxTex jest off-line  
24-01-2012, 13:24  
kpm
Użytkownik
 
Posty: 201
Domyślnie RE: Darowizna pomiędzy rodzeństwem.

darowiznę trzeba dokonać przelewem z konta brata na twoje, lub przekazem pocztowym brat przesyła na twój adres; do tego w ciągu 6 miesięcy trzeba darowiznę zglosić w urzędzie skarbowym na formularzu sd-z 2; do tego proponuję sporządzić umowę darowizny na piśmie (przed przelaniem pieniędzy) - jeśli tego nie dopełnisz to na wypadek kontroli us zapłacisz podatek od darowizny - 20%
Jeśli natomiast dostałbyś pieniądze od brata (kwota wolna bez obowiązku deklaracji sd-z2 to 9637 zł) i bratowej (kwota wolna to 7276 zł) i zmieścisz się w kwotach wolnych przypisanych do nich to podatku też by nie było, nawet bez deklaracji sd-z2;
Ewentualnie, jeśli dostałbyś pieniądze tylko od brata i nie zglosisz darowizny, która przekroczy kwotę wolną, tj. 9637 zł, to jeśli dostałeś jedną darowiznę w kwocie 9637 zł na co chcesz, a drugą nie większą też niż 9637 zł którą przeznaczysz w ciągu 12 miesięcy na Twoje cele budowlane dokładniej określone w art.4 ust. 1 pkt 5 upsd to też nie musisz składać deklaracji
kpm jest off-line  
25-01-2012, 22:25  
lk11
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: Darowizna pomiędzy rodzeństwem.

Darowizna może być z majątku wspólnego. Ważne aby współmałżonek w umowie darowizny wyraził na nią zgodę.
lk11 jest off-line  
26-01-2012, 21:44  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.453
Domyślnie RE: Darowizna pomiędzy rodzeństwem.

Cytat:
Napisał/a lk11 Zobacz post
Darowizna może być z majątku wspólnego. Ważne aby współmałżonek w umowie darowizny wyraził na nią zgodę.
Dla celów podatkowych lepiej byłoby, gdyby była jednak z majątku osobistego.
Ale przy tych kwotach, to faktycznie zmieściłaby się w kwocie wolnej.
TaxTex jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Stłuczka pomiędzy rodzeństwem na podjeździe domowym (odpowiedzi: 3) Witam Brat cofał na podjeździe i wjechał w samochód siostry. Ubezpieczyciel mówi że pomiędzy najbliższą rodziną nie wypłacają odszkodowań. Są...
§ Czy mieszkanie podlega podziałowi pomiędzy rodzeństwem? (odpowiedzi: 1) Witam, moja kuzynka mieszkała razem z mamą w mieszkaniu komunalnym, w jakiś czas po śmierci mamy, wykupiła mieszkanie na własność. Czy podlega ono...
§ Umowa ustna pomiędzy rodzeństwem (odpowiedzi: 1) Witam, Mam problem z niedotrzymaniem umowy ustnej przez siostrę. Chodzi o mieszkanie po dziadkach. Umówiliśmy się ustnie (siostra, brat i ja), że...
§ Podział majątku pomiędzy rodzeństwem (odpowiedzi: 6) Witam! Mam pytanie odnośnie prawa spadkowego. Sytuacja wygląda nastepująco, zgineli rodzice pozostawiając na świecie trójkę swojego potomstwa w tym...
§ Walka o spadek pomiędzy rodzeństwem (odpowiedzi: 8) Witam. W 2007 roku zmarła Stanisława. Została trójka dzieci: Kazimiera, Maria i Ryszard. Podano sprawę do sądu o rozdzielenie majątku, sąd...
§ Podział majątku pomiędzy rodzeństwem przyrodnim. (odpowiedzi: 11) Witam. Mój dziadek miał trzech synów z pierwszego małżeństwa, oraz jednego z drugiego małżeństwa. Jak wygląda dziedziczenie ustawowe pomiędzy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:57.