Podział ulgi prorodzinnej - Forum Prawne

 

Podział ulgi prorodzinnej

Witam serdecznie. Chciałam bardzo poradzić się w jednej sprawie. Otóż w listopadzie wraz z dwiema córkami wyprowadziłam się od męża, z którym w 2011 byłam w separacji, a teraz już po rozwodzie. Właśnie dzisiaj mój ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
26-01-2012, 20:07  
martinez555
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Podział ulgi prorodzinnej

Witam serdecznie. Chciałam bardzo poradzić się w jednej sprawie. Otóż w listopadzie wraz z dwiema córkami wyprowadziłam się od męża, z którym w 2011 byłam w separacji, a teraz już po rozwodzie.
Właśnie dzisiaj mój ex przysłał mi list(polecony), w którym napisał tylko jedno zdanie, otóż , że rozliczył się za jedną z córek. Z tego co czytałam rodzice, którzy mają władzę rodzicielską obydwoje mogę się rozliczyć, ale tylko jeżeli władzę sprawowali, czyli się czynnie zajmowali dziećmi. Jedna z córek w ogóle z ojcem się nie odzywała, natomiast druga przestała od października. A wcześniej?Płacił alimenty no i zagadał z trzy zadania z drugą córką(z tej się rozliczył). Do żadnej szkoły na zebrania nie chodził, do żadnych lekarzy(a było ich sporo). Wiem, ze powinniśmy to razem uzgodnić jak się rozliczymy, ale on mi przysłał swoje oświadczenie jako polecony, żeby miał dowód, że ja to podpisałam i że on mnie poinformował. Ale nic ze mną nie uzgadniał..

Ja mam zamiar rozliczyć się z obu córek. To ja się nimi opiekowałam. I teraz moje pytanie, Urząd Skarbowy na pewno zareaguje i prawdopodobnie to mnie wezwie(bo ja się rozliczę na obie)i jak im udowodnić, że to ja się dziećmi zajmowałam?Mam jego odwołanie do sądu, że nie utrzymywał kontaktów z jedną z córek, a z drugą że nie utrzymywał od pewnego czasu. Mogę to okazać? Jak zareaguje Urząd?

bardzo proszę o pomoc
Marta
martinez555 jest off-line  
26-01-2012, 21:28  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.708
Domyślnie RE: Podział ulgi prorodzinnej

Zgadza się. Zgodnie z najnowszym poglądem (zobaczymy, czy się utrzyma - wcale nie jest to takie pewne) orzecznictwa tylko rodzic faktycznie wychowujący dziecko może korzystać z ulgi prorodzinnej.

Teraz pojawią się jednak sytuacje, takie jak Twoja - konia z rzędem temu, kto teraz ustali, czy ojciec wychowywał jednak córki/córkę, czy nie. A jeśli wychowywał, to do którego miesiąca.

Jedynym właściwie dowodem, poza treścią tych odwołań (bardzo dobry dowód!), który wchodzi w grę jest oświadczenie samych córek, że tylko Ty wykonywałaś faktycznie wobec nich władzę rodzicielską.

A urząd i tak może zakwestionować Twoje rozliczenie, bo jak napisałem wyżej, pogląd, że ulga przysługuje tylko rodzicowi, który wychowywał dziecko, a nie tylko przysługiwały mu prawa rodzicielskie jest świeży i nie ma gwarancji, że urząd go podzieli.

Dla porządku przypomnę, że jeśli oboje rodzice wychowują dziecko i nie ma między nimi zgody co do podziału ulgi - dzieli się ją po połowie za każde dziecko. Jeśliby więc Twój mąż odliczył faktycznie ulgę tylko za JEDNĄ z dwóch córek, to przysługiwałoby mu (o ile w ogóle) tylko prawo do połowy ulgi na tą córkę przypadającej.

I jeszcze jedno. Nie napisałaś, czy córki są pełnoletnie. W takim przypadku dochodzi bowiem dodatkowy warunek: łożenie na utrzymanie dzieci.
TaxTex jest off-line  
27-01-2012, 08:20  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.617
Domyślnie RE: Podział ulgi prorodzinnej

Cytat:
Ja mam zamiar rozliczyć się z obu córek.
Najważniejsze pytanie. Czy zaliczki na podatek pobrane w roku 2011 od Pani zarobków wystarczą na skorzystanie z tej ulgi.
Przypominam, że na 1 dziecko przysługuje zwrot 1112 zł.
Zaliczki w tej wysokości będą potrącone z wynagrodzenia miesięcznego brutto w wysokości 1800 zł.
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Możliwość odliczenia ulgi prorodzinnej (odpowiedzi: 1) Czy moja matka może rozliczyć ulgę na mnie jeżeli: -skończyłem studia w połowie roku -nie uzyskałem żadnych dochodów, jedynie jestem zarejestrowany...
§ ile dostane ulgi prorodzinnej? (odpowiedzi: 6) w zeszlym roku pracowalam przez 5 miesiecy na 7/8 etatu. Ile dostane zwrotu na dziecko?
§ Pit 0 błędne odliczenie ulgi prorodzinnej (odpowiedzi: 1) Witam, otrzymałem ostatnio od urzędu skarbowego pismo w sprawie źle odliczonej ulgi prorodzinnej na dziecko. Organ podatkowy prosi o złożenie...
§ podział ulgi prorodzinnej na oboje rodziców (odpowiedzi: 3) moje pytanie jest tylko czysto techniczne. Wiem że mogę podzielić ulgę na dziecko, na siebie i męża w dowolnych proporcjach. Chcemy to rozdzielić...
§ Pytanie dot. ulgi prorodzinnej (PIT-37) (odpowiedzi: 1) Dziecko podatnika (pełnoletnie, studiujące, nie mające ukończonych 25 lat), 1 czerwca 2011 roku podjęło pracę zarobkową i do końca 2011 roku uzyskało...
§ PiLne!!!!!Dotyczy ulgi prorodzinnej!! (odpowiedzi: 4) Prosze o odpowiedz ,czy jesli rozlicze w tym roku moje dzieci (2corki),sam zarabiam ok 1400netto,to czy na tym nie strace ,bo slyszalem ,ze jesli...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:28.