Odliczenie darowizny przy umowie o dzieło. - Forum Prawne

 

Odliczenie darowizny przy umowie o dzieło.

Witam. To dopiero drugi rok, jak składam zeznanie podatkowe, dlatego nie jestem do końca we wszystkim zorientowany. W zeszłym roku zacząłem pracę na umowę o dzieło. Posiadam 50% koszt uzyskania przychodu. W zeszłym roku zarobiłem ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
19-02-2012, 21:14  
harau
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Odliczenie darowizny przy umowie o dzieło.

Witam.
To dopiero drugi rok, jak składam zeznanie podatkowe, dlatego nie jestem do końca we wszystkim zorientowany. W zeszłym roku zacząłem pracę na umowę o dzieło. Posiadam 50% koszt uzyskania przychodu. W zeszłym roku zarobiłem ok 10000zł. W tym samym roku ok 1000zł przekazałem jako darowiznę. Bardzo proszę o informację, czy mogę to jakoś odliczyć? A jeśli tak, to co muszę w tym celu zrobić? Czy oprócz tego są jeszcze jakieś koszty, które można odliczyć? Jestem zameldowany w innym miejscu niż wykonuję swoją pracę. Czytałem na forach informację o możliwości odliczenia kosztów dojazdu. Czy to nie jest już uwzględnione w tych 50% uzyskania przychodu?

Pozdrawiam,
Piotrek.
harau jest off-line  
19-02-2012, 22:07  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.154
Domyślnie RE: Odliczenie darowizny przy umowie o dzieło.

A darowizna czego dotyczy? W przypadku umów o dzieło koszty uzyskania są ryczałtowe, w Pana przypadku 50% - dojazd nie ma znaczenia.
parasoll.ka jest off-line  
19-02-2012, 22:27  
harau
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Odliczenie darowizny przy umowie o dzieło.

Wsparłem akcję "Adopcja na odległość", która umożliwia edukację dzieci i młodzieży z biednych krajów. Dostałem ostatnio zaświadczenie o wysokości darowizny przekazanej w zeszłym roku i właśnie ten fakt sprowokował mnie do zadania pytania na ten temat na forum
harau jest off-line  
20-02-2012, 13:34  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.154
Domyślnie RE: Odliczenie darowizny przy umowie o dzieło.

Od podstawy obliczenia podatku w zeznaniu rocznym można zgodnie z art. 26 ust 1 pkt 9 odliczyć :
Cytat:
darowizn przekazanych na cele:


a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e,

b) kultu religijnego,

c) krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. nr 106, poz. 681, z późn. zm.), w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy


- w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu;

5. Łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w ust. 1 pkt 9 nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu, z tym że odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz:

1) osób fizycznych;

2) osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

6. Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Przy określaniu wartości tych darowizn stosuje się odpowiednio art. 19.


6b. Podatnicy korzystający z odliczenia darowizn, o którym mowa w ust. 1 pkt 9 oraz wynikającego z odrębnych ustaw, są obowiązani wykazać w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1, kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.

6c. W przypadku zwrotu dokonanej darowizny, obdarowany jest obowiązany przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi darowiźnie, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.

6d. Przepis ust. 7 stosuje się odpowiednio do darowizn odliczanych na podstawie odrębnych ustaw.
parasoll.ka jest off-line  
20-02-2012, 18:20  
harau
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Odliczenie darowizny przy umowie o dzieło.

Dziękuję za odpowiedź.
Znalazłem w internecie artykuł na temat możliwości odliczenia dokładnie tej formy darowizny, który mnie dotyczy. Bardzo proszę o informację, jakie są dalsze kroki, jakie druki trzeba wypełnić. Czy jeśli za pomocą programu e-deklaracje złożyłem już PIT-37, to czy mogę jeszcze zmodyfikować złożoną deklarację i dosłać/donieść ewentualne załączniki?
harau jest off-line  
28-11-2013, 13:00  
carissimo81
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: Odliczenie darowizny przy umowie o dzieło.

Witam. A czy można odliczyć darowiznę przekazaną rodzinie zastępczej? W zapisach na stronie pit.pl znalazłem zapis mówiący o możliwości przekazania na cele charytatywne m.in. wspieranie pieczy zastępczej i rodzicielstwa zastępczego. Czy chodzi tu o to, że po prostu można przekazać darowiznę konkretnej rodzinie zastępczej? Pozdrawiam.
carissimo81 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ PIT przy umowie o dzieło i gotówce (odpowiedzi: 8) 1. Pracowałem w pewnej firmie przez 6 miesięcy. 2. Wynagrodzenie otrzymywałem do ręki (w gotówce) 3. Obowiązywała mnie umowa o dzieło. ...
§ Maz przy umowie darowizny sklamal ze jest kawalerem (odpowiedzi: 9) Witam, 2 lata temu mąż otrzymał od teściowej mieszkanie. Przy sporządzaniu darowizny u notariusza skłamał, ze jest stanu wolnego. Kilka dni temu...
§ Ubezpieczenie przy umowie o dzieło (odpowiedzi: 1) W tym roku skończyłam szkołę i zdawałam maturę. Na okres wakacji wyjeżdżam do pracy nad morze i będę podpisywała umowę o dzieło. I tu jest moje...
§ Błędy przy umowie darowizny części pojazdu (odpowiedzi: 2) Witam, przeszukałam forum i nie znalazłam podobnej sprawy jak moja, dlatego pozwoliłam sobie napisać i poprosić o pomoc... Byłam współwłaścicielem...
§ wypadek przy pracy przy umowie o dzieło (odpowiedzi: 2) Witam, proszę o pomoc w następującej sprawie: ok. miesiąc temu pracowałam na umowę o dzieło jako tłumacz na budowie przy czym wykonywana przeze mnie...
§ OSZUSTWO PRZY UMOWIE O DZIEłO (odpowiedzi: 6) witam Wszystkich bardzo serdecznie. poszukuję wstępnej pomocy/porady co zrobić w moim przypadku, a otóż: kupiłem wraz z żoną mieszkanie i...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:49.