Różnice kursowe - prośba o wytłumaczenie - Forum Prawne

 

Różnice kursowe - prośba o wytłumaczenie

Witam, czy mógłby mi ktoś naświetlić w jaki sposób rozliczyć różnice kursowe w poniższej sytuacji (prowadzę KPiR): Mam klienta z Kanady, dla którego wykonuję pewną usługę. Wystawiam mu fakturę w dolarach kanadyjskich, dla przykładu 1000CAD. ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
09-03-2012, 11:36  
black_succubus
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Różnice kursowe - prośba o wytłumaczenie

Witam,

czy mógłby mi ktoś naświetlić w jaki sposób rozliczyć różnice kursowe w poniższej sytuacji (prowadzę KPiR):

Mam klienta z Kanady, dla którego wykonuję pewną usługę. Wystawiam mu fakturę w dolarach kanadyjskich, dla przykładu 1000CAD. I w tym momencie ta FV wpada mi do KPiR po przeliczeniu wg kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego wystawienie FV. Jasne.

Jeśli nie miałabym konta walutowego i bank od razu przewalutowywałby wpływ CAD na PLN to też dla mnie jasne - różnicę miedzy kursem sprzed wystawienia FV wrzucam w przychody lub koszty.

Jednak mam konto firmowe w PLN oraz walutowe w CAD. I teraz zaczynają się dla mnie schody. Wiem, że trzeba wykazać w KPiR różnice walutowe ale nie wiem po jakim kursie i z którego dnia.

Klient wpłaca na moje konto walutowe umówioną kwotę w CAD. Z tego tytułu ani ja, ani klient nie ponosimy żadnych kosztów. Nie ma przewalutowania ani nic. Wystawiłam FV na 1000CAD i tyle mam na koncie walutowym. Pieniądze wpływają z konta CAD na konto CAD więc nie ma żadnego kupowania/sprzedawania waluty bankowi.

Ja nie chcę po prostu przelewać z konta walutowego na rachunek PLN bo nie podoba mi się kurs bankowy. Chciałabym kupić PLN w kantorze internetowym. Czyli z konta walutowego CAD idzie do kantoru i dopiero z kantoru wraca jakaś kwota rachunek PLN.

W którym momencie mam ująć tą różnicę bo znajduję sprzeczne informacje:

a) obliczam różnicę w momencie wpłynięcia kwoty na rachunek CAD po kursie bankowym (ale jakim? kupna? sprzedaży?)
b) obliczam różnicę w momencie wpłynięcia kwoty na rachunek CAD po średnim kursie NBP
c) obliczam różnicę w momencie sprzedaży waluty i wpływu kwoty w PLN na moje konto
d) może jeszcze inaczej?


I jeszcze jedno pytanie. Mając na koncie te 1000CAD. Chcąc przelać je do kantoru bank pobierze mi prowizję 10CAD. Więc tak na prawdę mogę sprzedać jedynie 990CAD. Jak to porównać do FV wystawionej i przeliczonej na 1000CAD? Jedyne co mi wpadło do głowy to:
990CAD*kurs po jakim sprzedam + 10CAD*kurs bankowy (kupna? bank ode mnie kupi te 10CAD?) z dnia pobrania prowizji = kwota do porównania z kwotą z FV?W chwili obecnej mam nieco mętlik w głowie i na chwilę obecną zrobiłabym przykładowo tak (dane zmyślone):
10 stycznia wystawiona FV na 1000 CAD, kurs NBP z 9 stycznia = 3 zł. Do KPiR wrzucam przychód 1000CAD*3=3000PLN

20 stycznia przelew na konto walutowe w CAD, kurs NBP z 20 stycznia = 3,50zł. Do KPiR wrzucam przychód 1000CAD*3,50-3000PLN=+500PLN (różnica kursowa)

koniec sprawy. Kwestia wymiany waluty w kantorze jest nieistotna. Ale czuję, że jednak tu jest haczyk..


Czy ktoś miałby ochotę mi to wytłumaczyć w tak łopatologiczny sposób jak ten przykład powyżej?
Z góry dziękuję za pomoc.

P.
black_succubus jest off-line  
09-03-2012, 15:30  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.337
Domyślnie RE: Różnice kursowe - prośba o wytłumaczenie

1. Wystawienie faktury dla kontrahenta zagranicznego - kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury - to jest twój przychód do wpisania do kpir.
2. Zapłata od kontrahenta - jesli na rachunek złotówkowy to kurs faktycznie zastosowany przez bank i od tego wyliczamy różnice kursowe.
3. Jeśli wpływ na rachunek walutowy - to nalezy go wycenić wg kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego wpływ na rachunek walutowy - i od tego obliczyć różnice kursowe.
Na rachunku bankowym walutowym masz walutę wycenioną wg kursu NBP. Mówi o tym art 24c ust 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Musisz na zwykłej kartce papieru pisać sobie po jakiej cenie masz wyceniona walutę na rachunku walutowym (potrzebne to bedzie do wyceny rozchodu)

4. I teraz ruch waluty z konta:
- jeśli pobierane sa prowizje to prowizja jest kosztem wycenionym wg średniego NBP z dnia poprzedzającego poniesienie kosztu (art 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) - prowizję na podstawie wyciągu bankowego wpisujesz jako koszt do kpir i ustalasz róznicę kursową pomiędzy kursem wpływu pieniędzy na konto, a kursem kosztu.
- jesli rozchód dot. sprzedaży waluty (do kantoru) to tez porównujesz po jakim kursie "wprowadziłaś" walutę na rachunek walutowy, a po jakim kupił od ciebie kantor/bank i też wyliczasz różnice kursowe
W tych dwóch wyżej opisanych przypadkach rozchodu waluty z konta walutowego powstają róznice kursowe od "własnych środków na rachunku walutowym".
Inaczej wygląda sprawa gdybyś tą waluta chciała zapłacić fakturę zagraniczną, ale ponieważ nie opisałaś takiego przypadku to nie będę tego opisywać.
parasoll.ka jest off-line  
09-03-2012, 16:10  
black_succubus
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Różnice kursowe - prośba o wytłumaczenie

Dziękuję serdecznie.

Czytałam ustawę ale jednak pozostało we mnie trochę wątpliwości. Wiem również, że istnieje jeszcze inna opcja w przypadku gdybym chciała zapłacić zagraniczną walutę, jednak chwilowo, na szczęście mnie to nie dotyczy

Czy mogłabym jeszcze prosić o weryfikację czy dobrze zrozumiałam (łatwiej mi to rozbić na etapy)? pominę już wpisywanie dat, co kiedy przeliczam - to rozumiem, dzień przed operacją. Czyli tak:

1. Wystawiłam FV na te 1000$, kurs był 3 zł. Czyli w tym momencie leci do księgi 3000pln

2. Po jakims czasie wpływa należność na konto walutowe. Kurs 3,50. Czyli doliczam do księgi 500zł różnicy kursowej

3. Ok. Wisi mi kasa na tym koncie jakiś czas (rozumiem, że cały czas, niezależnie ile czasu minie ma ona wartość z dnia wpływu 3,500? i to jesy mój punkt wyjścia?).

4. Postanawiam ją sprzedać. Przelewam pieniądze do kantoru i w tym momencie bank pobiera mi prowizję 10$. Kurs 3,25.
Czyli tak, do księgi wpisuję koszt 10*3,25= 32,5 pln
ALE tak na prawde te 10$ jest warte 10*3,50=35 pln (kurs z dnia poprzedzającego wpływ) czyli jestem do przodu o 35-32,5=2,5 pln i to wrzucam w moj przychod?

5. Ok. W końcu jestem w kantorze i sprzedaję walutę (990$) po kursie 3pln. Czyli na konto w pln wpływa mi 990*3=2970pln
tyle, że w dniu wpływu było to warte 990*3,5=3465pln. Czyli jestem stratna 2970-3645=-495pln i to wrzucam w koszty?

Czyli podsumowując ruchy w kpir wyglądają tak:
+3000
+500
-32,5
+2,5
-495

?


Przepraszam, że tyle pisaniny ale chciałabym być pewna, że dobrze rozumiem.
Z góry dziękuję.

P.
black_succubus jest off-line  
09-03-2012, 17:00  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.337
Domyślnie RE: Różnice kursowe - prośba o wytłumaczenie

1.3000 przychód
2. 500 r.kursowe dodatnie
3. - 32,50 koszt
4. - 2,50 r.kursowe ujemne
5. - 495 r.kursowe ujemne
parasoll.ka jest off-line  
10-03-2012, 05:48  
black_succubus
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Różnice kursowe - prośba o wytłumaczenie

Dziękuje. Jeszcze muszę ogarnąć te -2,50 i będzie wszystko ok
black_succubus jest off-line  
06-09-2012, 09:00  
Kasik25
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Różnice kursowe - prośba o wytłumaczenie

Nie wiem czy tu ktoś zagląda, mam taka samą sytuację i przeglądam odpowiedź i nie rozumiem dlaczego różnica z pkt.4 jest -2,5 a nie na +, czy mógłby ktoś mi to wyjaśnić?
Kasik25 jest off-line  
08-09-2012, 10:57  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.337
Domyślnie RE: Różnice kursowe - prośba o wytłumaczenie

Cytat:
4. Postanawiam ją sprzedać. Przelewam pieniądze do kantoru i w tym momencie bank pobiera mi prowizję 10$. Kurs 3,25.
Czyli tak, do księgi wpisuję koszt 10*3,25= 32,5 pln
ALE tak na prawde te 10$ jest warte 10*3,50=35 pln (kurs z dnia poprzedzającego wpływ) i to wrzucam w moj przychod?
Bo prowizja jest po kursie nbp 3,25 (koszt), a faktyczna wartość tych 10 dolarów to 35 zł (tyle kosztuje mnie faktycznie ta prowizja) czyli za mało mam w kosztach o 2,5, czyli róznice kursowe sa ujemne (są kosztem).
Cytat:
czyli jestem do przodu o 35-32,5=2,5 pln
jest do tyłu - bo faktycznie te 10 dolarów ją kosztowało 35 zł.
parasoll.ka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zasiłek chorobowy w ciąży prośba o wytłumaczenie (odpowiedzi: 3) Witam, poczytałam sporo postów jednak nie znalazłam odpowiedzi na moją wątpliwość. Zawsze kiedy chodzi o niezgodność gotówki na koncie rodzą się...
§ Zachowek-prośba o wytłumaczenie (odpowiedzi: 1) Wiem, że jest na forum pewnie nie jedno takie pytanie, ale mam prośbę o wytłumaczenie: Prababcia spisała testament w którym całość majątku...
§ Decyzja z naruszeniem prawa-prośba o wytłumaczenie (odpowiedzi: 1) Witam, Piszę, ponieważ mam nadzieję, że w tym dziale może uda mi się znaleźć kogoś kto będzie potrafił mi pomóc z moim problemem. Sprawa dotyczy U...
§ Prośba o wytłumaczenie definicji (odpowiedzi: 12) Mam nadzieje, że nie zostanę skrytykowana, ale tu na pewno odnajdą się osoby które potrafią to wyjaśnić: 1. naturalistyczne koncepcje prawa 2....
§ Prośba o pomoc, wytłumaczenie... (odpowiedzi: 1) Proszę o pomoc... A więc sytuacja wygląda następująco... W czerwcu dowiedziałam się, że jestem w ciąży, byłam na okresie próbnym (4 miesiąc), gdy...
§ zmiana ustawy, prośba o wytłumaczenie :) (odpowiedzi: 3) Witam, Znów proszę nie w swoim imieniu: Chodzi o ustawę o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2001r. Nr 71, poz. 734). Była ona wielokrotnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:08.