Czy to jest darowizna ? - Forum Prawne

 

Czy to jest darowizna ?

Witam forum Chciałbym uzyskać poradę od szanownych znawców prawa podatkowego czy przedstawiona przeze mnie poniżej sytuacja jest w rozumieniu polskiego prawa darowizną. Stan faktyczny : Osoba obca, której nigdy nawet nie widziałem na oczy, ani ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
14-03-2012, 16:24  
Cruine
Użytkownik
 
Cruine na Forum Prawnym
 
Posty: 49
Domyślnie Czy to jest darowizna ?

Witam forum
Chciałbym uzyskać poradę od szanownych znawców prawa podatkowego czy przedstawiona przeze mnie poniżej sytuacja jest w rozumieniu polskiego prawa darowizną.

Stan faktyczny :
Osoba obca, której nigdy nawet nie widziałem na oczy, ani nie jestem z nią spokrewniony przesyła ze swojego konta bankowego na moje konto bankowe pewną sumę pieniędzy.
Jako adresata przelewu wpisuje moje dane. W tytule przelewu wpisuje swój adres email. Następnie ja odpisuje na ten adres email. Tytuł wiadomości jest pusty. Treść to jedna linijka tekstu (ciąg znaków np.
Dv9S-0#bFv^hg;.!.v%glVlgotD^kbNCf7^bgkVldot6h04).

Proszę o odpowiedz.


P.S na ewentualne pytania jaki to ma cel odpowiem po wyjaśnieniu sprawy pod kątem prawnym . Pozdrawiam
Cruine jest off-line  
14-03-2012, 16:53  
Dzejes
Użytkownik
 
Posty: 118
Domyślnie RE: Czy to jest darowizna ?

To pytanie z zakresu prawa cywilnego. A moim zdaniem podał pan za mało danych do rozstrzygnięcia. Jeśli nie istnieje więź prawna między wpłacającym, a otrzymującym sytuacja taka moim zdaniem może skutkować odpowiedzialnością za bezpodstawne wzbogacenie.
Dzejes jest off-line  
14-03-2012, 23:23  
Cruine
Użytkownik
 
Cruine na Forum Prawnym
 
Posty: 49
Domyślnie RE: Czy to jest darowizna ?

Dziękuje za odpowiedz nakierowującą mnie na właściwe tory. Widocznie nie doceniałem prawa cywilnego, uważając prawo podatkowe za znacznie bardziej represyjne i przez to niesłusznie ważniejsze. Przepraszam, że nie wyjaśniłem całej sytuacji ale najpierw chciałem uzyskać odpowiedz.
A więc, jaki jest cel?
Celowo, nie podałem wszystkich danych gdyż zjawisko do którego się odniosłem jest wysoce anonimowe przez co praktycznie nie sposób będzie bez wzywania stron uzyskać więcej informacji. Oznacza to, że będzie ono wyglądało dokładnie w ten sposób jak przedstawiłem, dla organów podatkowych i banków.

To jest wymyślone, lecz prawdopodobne i za pewne już występujące zjawisko.
Osoba "A" prowadzi wirtualny kantor wirtualną walutą tzw. bitcoin za pomocą anonimowego (np. tor) lub nie serwisu. Bitcoin jak rozumiem, nie są w myśl polskiego prawa walutą więc są traktowane jako takie punkty promocyjne. Obecny kurs to ok 5 $ za 1 BTC .
W zamian za zapłatę na konto, A przesyła w pliku email ciąg danych którym jest x BTC o pewnej wirtualnej "wartości".
Jest więc to świadczenie wzajemne i trudno to nazwać bezpodstawnym ani nielegalnym.

Oczywiście przyjąłem pewne utrudnienie z tym email, bo sam transfer BTC można przesłać za pomocą klienta bitcoin na wcześniej umówiony anonimowy portfel i nikt się nie dowie kto - komu. (sic!)
Upraszczając więc, za stan faktyczny proszę przyjąć sytuacje która już ma miejsce w rzeczywistości . A więc pieniądze z konta "B" lądują na koncie "A". Transakcja bitcoin jest niewidzialna dla organów państwowych i nikt nic z tym nie zrobi.
Oficjalnie - osoba B działa w ramach świadomości braku zobowiązania (411 KC) które jak wiadomo nie podlega zwrotowi (wykluczmy wyjątki),a pytana dlaczego przelała pieniądze na konto A odpowiada, że taką miała ochotę.

Ze względu na to, że omawiana sytuacja dotyczy prawa cywilnego i podatkowego mam 2 pytania

1) Czy świadczenie może ulec przepadkowi - uznanie za niegodziwe na podstawie 412 K.C ?
2) Czy jeżeli kwota przekroczy 4902 zł to trzeba zapłacić podatek od spadków i darowizn tym samym uznając świadczenie za darowiznę.

Pozdrawiam
Cruine jest off-line  
17-03-2012, 19:15  
Cruine
Użytkownik
 
Cruine na Forum Prawnym
 
Posty: 49
Domyślnie RE: Czy to jest darowizna ?

Najmocniej przepraszam, że pisze jeszcze raz, co być może obrazi moderacje i użytkowników tego forum. No bo jak to !? Przecież podbijanie tematu jest zakazane! Z drugiej strony w innym wypadku nikt już nigdy nie odpowie na ten temat . A to co mnie najbardziej wkurza jako internautę to takie tematy do których odsyła google a na które nikt nie raczył odpowiedzieć. Teraz wiem skąd bierze się to zjawisko ...
Cruine jest off-line  
19-03-2012, 03:07  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.621
Domyślnie RE: Czy to jest darowizna ?

Może dlatego nikt nie odpowiada, że w istocie zmierzasz do ominięcia prawa, a jedną z zasad forum jest niewspieranie tego typu działań.

Odpowiadając na Twoje pytanie: oczywistym jest, że opisany stan faktyczny dotyczy świadczenia usług. Nie jest to darowizna, zatem obowiązek w podatku od spadków i darowizn nigdy nie powstanie.

I mała sugestia: to, że transakcja jest niewidoczna teraz dla fiskusa, nie oznacza jeszcze, że równie niewidoczne będą skutki zarobkowania w ten sposób (wydatki nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów).
TaxTex jest off-line  
19-03-2012, 14:27  
Cruine
Użytkownik
 
Cruine na Forum Prawnym
 
Posty: 49
Domyślnie RE: Czy to jest darowizna ?

Pewnie powiesz, że JTT Computer też zmierzała do ominięcia prawa. I rzeczywiście wielu tak myślało doprowadzając do upadłości tą spółkę. Ja rozważam stricte teoretycznie pewne zjawisko. I tak, zgadza się, że zastanawiam się jak szczelny jest system podatkowy. Czy nie od tego jest forum prawne? Trudno jednak takie rozważania uznać za niezgodne z prawem. I do niczego nie zmierzam. Dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam.
Cruine jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ czy to jest darowizna? (odpowiedzi: 4) witam proszę o pomoc w ustaleniu kwestii czy poniższe może być zakwalifikowane, jako darowizna? 1. Moja mama przy decyzji o przyznaniu rekompensaty...
§ czy to jest darowizna (odpowiedzi: 1) Rodzice mieli wspolne konto, po czym postanowili zmienic bank, na taki w ktorym mialem konto i zamiast zakladac swoje mama dopisala sie do mojego...
§ Czy to jest darowizna? (odpowiedzi: 13) Witam. Czy jeśli ktoś przeleje mi pieniądze na konto (przypadkowa osoba), a w tytule wpłaty wpisze "Darowizna" i kwota ta będzie minimalna (kilka...
§ czy to jest darowizna (odpowiedzi: 4) witam. od kilku miesięcy użyczam lokalu mieszkalnego w ramach umowy użyczenia lokalu. razem z opłatami za rachunki i czynsz na konto osoba...
§ Czy to jest darowizna ? (odpowiedzi: 5) Jakiś czas temu matka przelała na moje konto pewną kwotę pieniędzy. Na to moje konto jest upoważniona. Ja tych pieniędzy nie ruszam.Uczyniła to z...
§ Czy to jest darowizna? (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich, Moj Tato kupił mi mieszkanie. Na akcie notarialnym figuruje tylko ja, mieszkanie jest moje. Kredyt wzieliśmy razem ja i moj Tato....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:45.