Cytat:
Napisał/a Naparnik Jestem osobą pracującą i mogącą się samodzielnie utrzymać. Będę jednak otrzymywał regularną wpłatę na moje konto od jednego z rodziców. Rozumie, że takie świadczenie jest traktowane jako darowizna. |
Rozumiem
Jeśli nie wynika ono z obowiązku alimentacyjnego (a na to wskazuje stan faktyczny) i ma charakter nieodpłatny (brak świadczenia wzajemnego z Twojej strony) i bezzwrotny, to jest to darowizna.
Cytat:
Napisał/a Naparnik Czy muszę z rodzicem spisywać umowę (nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi)? |
Jednoznaczna odpowiedź: nie ma takiego obowiązku. Natomiast b. ułatwi to sprawę.
Cytat:
Napisał/a Naparnik [*]Czy od każdej wpłaty (co miesiąc) muszę wysyłać SD-Z2, czy mogę np. dwa lub trzy razy w roku, tak aby dotrzymać sześciomiesięczny termin zgłoszenia? |
Do każdej wpłaty musisz złożyć odrębne SD-Z2. Wynika to z faktu, że darowizna, która nie ma formy aktu notarialnego, staje się ważna dopiero z momentem jej wykonania (w tym przypadku - wypłaty darowanej kwoty). Zatem i obowiązek podatkowy powstaje każdorazowo dopiero z chwilą kolejnego przelewu.
Natomiast nie widzę problemu, żebyś co 5 miesięcy składał w urzędzie 5 sztuk SD-Z2 na raz.
Cytat:
Napisał/a Naparnik Czy jest ważne jaki tytuł będzie miał przelew, którym zostaną wysłane pieniądze? |
Nie. Jeśli będziesz miał umowę darowizny na piśmie, to tytuł przelewu nie będzie miał żadnego znaczenia - m.in. dlatego lepiej jest ją sporządzić - w celu uniknięcia wszelkich wątpliwości.