faktura VAT dla klienta z Rosji - Forum Prawne

 

faktura VAT dla klienta z Rosji

Witam, Stworzylem (programowanie) strone www dla klienta z Rosji. Otrzymalem wynagrodzenie na konto bankowe. Prowadze dzialalnosc gospodarcza. Jak mam ta kwote rozliczyc? Klient to osoba prywatna, i faktura nie jest mu potrzebna. 1) Czy moge ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:


Zamknięty temat
 
01-06-2012, 16:49  
hellopaso
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie faktura VAT dla klienta z Rosji

Witam,

Stworzylem (programowanie) strone www dla klienta z Rosji.
Otrzymalem wynagrodzenie na konto bankowe.

Prowadze dzialalnosc gospodarcza.

Jak mam ta kwote rozliczyc?

Klient to osoba prywatna, i faktura nie jest mu potrzebna.


1) Czy moge wystawic fakture podajac tylko jego imie i nazwisko?

2) Czy podatek dochodowy i podatek VAt sa bez zmian?
Gdzie czytalem ze VAT wynosi w takim wypadku 0%??
hellopaso jest off-line  
03-06-2012, 00:04  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 16.421
Domyślnie RE: faktura VAT dla klienta z Rosji

1. tak
2. vat wg stawki krajowej zgodnie z art. 28c ustawy o vat. (świadczenie usług na rzecz podmiotów nie będących podatnikami)
parasoll.ka jest on-line  
03-06-2012, 08:21  
hellopaso
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: faktura VAT dla klienta z Rosji

dzieki,

a co jesli Klient posiada firme?

wtedy 0 %?
hellopaso jest off-line  
03-06-2012, 14:30  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 16.421
Domyślnie RE: faktura VAT dla klienta z Rosji

Jeśli klient jest podatnikiem (osoba prowadząca DG) to taka usługa nie podlega opodatkowaniu w Polsce - stawka "npo". Wystawiasz fakturę bez vat (stawka npo), wpisujesz do deklaracji vat jako usługa świadczona poza terytorium kraju (poz.21).
parasoll.ka jest on-line  
03-06-2012, 16:17  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Zgodnie z artykułem 48 dyrektywy UE w sprawie VAT, powinieneś odprowadzić podatek w Rosji według tamtejszych przepisów. Nie wiem, jak to wygląda tam, ale np. dla obcokrajowca, który wykonałby podobną usługę dla klienta w Polsce, oznaczałoby to konieczność rejestracji dla potrzeb podatku VAT bez możliwości uzyskania zwolnienia podatkowego.

TEKST skonsolidowany: 32006L0112 — PL — 01.01.2011

Najlepiej będzie, jeśli zadzwonisz na infolinię podatkową (801 055 055) i tam uzyskasz szczegółowe informacje. Muszę przyznać, że pracują tam bardzo kompetentne osoby i zawsze otrzymuję informacje poparte odpowiednimi paragrafami.

Zapomniałem dodać dość istotną rzecz - jeżeli Twój klient nabył tę stronę internetową na terenie Polski, wtedy obowiązują standardowe procedury, jak w przypadku Polskich klientów. Jeśli nie, wtedy w Rosji lub w innym kraju, w którym usługa została sprzedana.
 
03-06-2012, 21:31  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 16.421
Domyślnie RE: faktura VAT dla klienta z Rosji

Proszę nie pisać postów jeden pod drugim, proszę używać funkcji edytuj.

Skoro udziela Pan odpowiedzi na zadane pytanie to proszę o odpowiedzi na kilka pytań dodatkowych w tym temacie:

Cytat:
Zgodnie z artykułem 48 dyrektywy UE w sprawie VAT, powinieneś odprowadzić podatek w Rosji według tamtejszych przepisów.
1. Czy Pan przeczytał artykuł 48? Od kiedy w Rosji obowiazują przepisy UE?

2.Czy w Rosji jest podatek VAT?

Cytat:
Zapomniałem dodać dość istotną rzecz - jeżeli Twój klient nabył tę stronę internetową na terenie Polski, wtedy obowiązują standardowe procedury, jak w przypadku Polskich klientów. Jeśli nie, wtedy w Rosji lub w innym kraju, w którym usługa została sprzedana.
3. Proszę podać przepis ustawy o VAT który byłby potwierdzeniem takiej teryterionalności świadczenia usług.

Podsumowując i jeszcze raz odpowiadajac na zadane pytania przez "hellopaso":
Miejsce świadczenia usług określaja paragrafy art. 28 ustawy o VAT.
Jeśli usługa wyswiadczona dla osoby fizycznej - art 28c - stawka krajowa, sprzedaż krajowa.
Jeśli usługa wyświadczona na rzecz przedsiebiorcy - stawka npo (nie podlega opodatkowaniu w Polsce) - art 28b
parasoll.ka jest on-line  
03-06-2012, 22:40  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: faktura VAT dla klienta z Rosji

1. W Rosji nie obowiązują przepisy UE, ale w Polsce już tak. A podejrzewam, że usługodawca w tym wypadku prowadzi działalność na terenie UE.

2. Z tego co wiem, w Rosji jest podatek VAT, ale rozliczenia na terenie Rosji to okazja na kolejny temat. Ja o tym nie mam pojęcia.

3. Zgodnie z Ustawą o VAT, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej z zastrzeżeniem artykułu 28l, który mówi, że w przypadku świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu poza terytorium Unii Europejskiej (...) miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie podmioty te posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Więc jeśli zwykłe miejsce pobytu klienta byłoby na terenie UE, artykuł 28l by nie obowiązywał, a tym samym podatek zostałby naliczony w Polsce. Klient wróciłby do Rosji i tym samym zmieniłby swoje miejsce pobytu.

Wiem, że w opisanym przykładzie na pewno nie było problemów ze wskazaniem, gdzie było miejsce pobytu klienta, ale wyobraźmy sobie inną sytuację - Rosjanin przychodzi do Polskiego klubu i na wstępie płaci wejściówkę. Tym samym zostaje zawarta umowa, która powinna być opodatkowana w Polsce, a nie w Rosji.

Być może się mylę - nie jestem prawnikiem, ale takie artykuły można znaleźć w Ustawie o VAT, a na stronach UE jest opublikowany (w języku angielskim) ciekawy artykuł o tym, gdzie należy zapłacić podatek od towarów i usług.

Where to tax? - European commission
 
03-06-2012, 22:59  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 16.421
Domyślnie RE: faktura VAT dla klienta z Rosji

Proszę Pana forum nie jest miejscem zbednej polemiki i zbędnych dyskusji. Użytkownik zadaje pytanie, a Pan jeśli zna na nie odpowiedź i ma ochotę pomóc udziela odpowiedzi na zadane pytanie..
Pana odpowiedzi w tym pytaniu nic nie wnoszą, są błędne (np. cytuje Pan art. 28l ustawy który w tym przypadku nie ma zastosowania - proszę go najpierw poczytać, a potem cytować). Zauważyłam również, że ma Pan problemy z określeniem miejsca świadczenia usług. Jeśli interesuje Pana problematyka podatku VAT prosze poczytać przepisy prawne - podstawowym obowiazujacym w Polsce jest ustawa o podatku od towarów i usług, radzę równiez poczytać dobry komentarz do ustawy - tam Pan znajdzie dokładne wytlumaczenie pojęć podatkowych dot. podatku VAT.

Cytat:
ale wyobraźmy sobie inną sytuację - Rosjanin przychodzi do Polskiego klubu i na wstępie płaci wejściówkę. Tym samym zostaje zawarta umowa, która powinna być opodatkowana w Polsce, a nie w Rosji.
Wyobrazić sobie możemy wiele rzeczy, ale nie to było tematem pytania....
Odpowiadajac na Pana "wyobrażenia" ma tu zastosowanie art. 28g - proszę przeczytać.

Z uwagi na to iż odpowiedź na zadane pytania została udzielona, a Pana polemika na temat podatku VAT nic nie wnosi, a wręcz ma dzialanie "destrukcyjne" zamykam temat.
parasoll.ka jest on-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Faktura VAT dla każdego klienta (odpowiedzi: 7) Witam, prosze o ocene czy nastepujacy schemat sprzedazy jest prawidlowy. Sprzedaz internetowa telefonow komorkowych, czyli sprzedaz wylaczona...
§ Faktura dla firmy, a gwarancjia dla klienta (odpowiedzi: 10) Witam, jeśli piszę w złym dziale proszę o przeniesienie do poprawnego. Mam pewien problem z gwarancjami, które niby ja jako firma jedno osobowa...
§ Faktura za materiały budowlane klienta na firmę wykonującą usługi budowlane (odpowiedzi: 1) Witam, Planuję mały remont i znalazłem firmę, która może mi go przeprowadzić w bardzo korzystnej cenie. Stawiają jednak 3 warunki. 1. Zakup...
§ Pośrednik klienta przyprowadził klienta do mojego mieszkania (odpowiedzi: 3) Cześć wszystkim, Mam pytanie. Dość pilne bo wszystko działo się bez mojej wiedzy. Moi rodzice chcą sprzedać mieszkanie. Sami wystawili ogłoszenie...
§ Faktura VAT zamiast paragonu bez żądania klienta (odpowiedzi: 20) Witam. Prowadzę DG, jestem VATowcem, mam kasę fiskalną. Sytuacja jest taka, iż rozważam rozwinięcie działalności o nową gałąź. Rzecz jednak w tym...
§ Wyjazd do Rosji (odpowiedzi: 4) Witam Mam takie pytanie, gram w pewną grę MMO niedługo ma się odbyć turniej w którym wezmą udział gracz całego świata. Mecze finałowe mają się odbyć...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:50.