Zbiórka pieniędzy na prywatne konto - Forum Prawne

 

Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Witam,zwracam się z prośbą o pomoc,moja 15 miesięczna córka jest chora na nowotwór,w zwiąku z kosztami i trudną sytuacją finansową założyliśmy córce stronę internetową z opisem choroby na którym jest podany nasz numer konta na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
03-06-2012, 13:25  
iza28
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Witam,zwracam się z prośbą o pomoc,moja 15 miesięczna córka jest chora na nowotwór,w zwiąku z kosztami i trudną sytuacją finansową założyliśmy córce stronę internetową z opisem choroby na którym jest podany nasz numer konta na który można wpłacać datki.Wysłaliśmy tą stronę do swoich znajomych do nikogo obcego.Czy w zwiazku z tym złamaliśmy prawo?Kwoty z wpłat są znikome.Nie chcemy zakładać subkonta w fundacjach.Proszę o odpowiedź.
pozdrawiam Iza
iza28 jest off-line  
04-06-2012, 01:13  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.442
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Była pewna wątpliwość w tym zakresie, bo zgodnie z przedwojennym jeszcze prawem, na zbiórkę publiczną trzeba mieć zgodę.

Najnowsze orzecznictwo zajęło jednak stanowisko, że zbiórka w Internecie nie jest zbiórką publiczną, a więc zgody mieć nie trzeba.
Zastrzegam jednak, że konkretny urzędnik może mieć inne zdanie na ten temat.

Co do podatku, to o ile darowizna od jednej osoby nie przekracza 4902 zł, to również nie będzie problemów. Radziłbym prowadzić jakąś ewidencję otrzymywanych darowizn. Dobrze też będzie zachować wyciągi z konta.
TaxTex jest off-line  
13-08-2012, 16:18  
kasia_wawa
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Witam,
Mam pytanie o przypadek kiedy chcę założyć konto prywatne, wyślę do znajomych maila z prośbą o wpłatę pieniędzy na leczenie przyjaciela a po zbiórce wpłacę zebrane pieniądze na konto przyjaciela.
Jeżeli przeleję zebrane pieniądze i przelana kwota nie przekroczy 4902 pln nie muszę opłacać podatku a jeżeli przekroczy to muszę oplacić podatek? Jakie zapisy regulują powyższe?
Czy muszę zgłaszać gdzieś taką zbiórkę prywatną?
Czy z punktu widzenia prawa lepszym dla mnie rozwiązaniem będzie podanie konta przyjaciela do zbiórki pieniędzy bez pośrednictwa mojego konta?
pozdrawiam,
Kasia
kasia_wawa jest off-line  
13-08-2012, 19:09  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.442
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Zdecydowanie lepsze byłoby wskazanie wprost konta przyjaciela - unikasz wtedy tych wszystkich wątpliwości, które podniosłaś.

Jak pisałem wyżej - skoro to nie jest zbiórka w gotówce, to nie podlega pod ustawę o zbiórkach publicznych (aczkolwiek nie można wykluczyć, że jakiś niedouczony urzędnik się do tego przyczepi).

Podobnie z tym przelewem - jeśli jesteś tylko "pośrednikiem", to nie powinno być kłopotów, ale z naciskiem na "nie powinno".
No i podatek - jeśli już - obciąża obdarowanego, a nie darczyńcę.
TaxTex jest off-line  
14-08-2012, 12:19  
kasia_wawa
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Bardzo dziękuję za informacje.
Proszę jeszcze o wskazanie przepisów prawnych, które regulują temat podatku i wysokość podatku.
Jeszcze tylko chciałabym doprecyzować - osoba obdarowana musi oplacić podatek tylko wtedy kiedy OD JEDNEJ osoby otrzyma darowiznę w kwocie wyższej niż 4902 pln czy jeżeli łącznie od wszystkich darczyńców otrzyma w kwotę wyższą niż 4902 pln?
kasia_wawa jest off-line  
14-08-2012, 21:14  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.442
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Ustawa o podatku od spadków i darowizn.
Od JEDNEJ osoby.
TaxTex jest off-line  
16-08-2012, 09:16  
kasia_wawa
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

bardzo dziękuję za odpowiedź.
kasia_wawa jest off-line  
14-09-2013, 16:58  
konicz93
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Witam, chciałbym się dołączyć z pytaniem, otóż słyszałem historię histmag.org, radia maryja i innych, którzy mieli kłopoty z tym związane, lecz od tego roku podobno jest to już uregulowane, że nie trzeba zgłaszać jeśli przez internet, to prawda? Tu to wyczytałem i chciałbym się dowiedzieć czy dobrze interpretuję to Elektroniczne zbiórki pieniędzy jednak wolne od regulacji - zdecydował rząd - Biznes, Finanse i Prawo

mam zamiar na swojej stronie internetowej dodać swoje konto bankowe, by kto chętny to wsparł zakup roweru szosowego dla znajomego, którego na to nie stać, lecz od dziecka marzy o wyprawach na nim (cel nie jest kto wie jak szczytny ale darowizna też dobrowolna), było by specjalne miejsce z podziękowaniami, gdzie byliby wymienieni darczyńcy (oczywiście za ich zgodą), dodatkowo ci którzy przekroczyliby jakiś próg, dostaliby miano sponsora i darmową reklamę na stronie.
Mógłbym coś takiego legalnie i bez obaw że jest jakieś ale?
konicz93 jest off-line  
22-11-2013, 16:48  
magdaskawa
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Witam, proszę o odpowiedź na pytanie: mój znajomy założył prywatne konto i chce aby na takie konto wpływały pieniądze, których szuka u "zaprzyjaźnionych firm"(roznosi pisemka z prośbą o gadżety lub wpłaty na konto) i które będą wykorzystywane dla obcych dzieci-przedszkolaków na jakieś zabawy,wycieczki czy choćby zorganizowanie Mikołajek; czy jest taka możliwość w ogóle? czy znajomy ponosi jakieś koszty typu podatek w Urzędzie Skarbowym? czy takie działanie jest niezgodne z prawem i jakie są konsekwencje? dziękuję za odp.
magdaskawa jest off-line  
12-10-2015, 09:33  
gadaczka
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Zbiórka pieniędzy na prywatne konto

Witam! Mam właśnie istotny dylemat. Wpadłam na pomoc przygotowania zbiórki pieniędzy dla ludzi bezdomnych. Nie chcę się wdawać w dyskusje nad sensem i dokładnym celem zbiórki. Chodzi mi jednak o kwestię prawną. Chciałabym założyć stronę na facebooku, która zachęcałaby do wpłat na ten cel. Nie jestem jednak pełnoletnia oraz czy nie byłoby łamaniem prawa podanie tam swojego konta i napisanie, że jeśli ktoś chce to proszę o wpłaty na taki i taki cel? Jakie są granice takiej działalności (nie zgłoszonej)... Jak to potem wygląda? Czy to jest czysta wiara osoby wpłacającej mi czy ktoś może mnie np podać do sądu?
gadaczka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przelew pieniędzy z dochodu sklepu na konto prywatne (odpowiedzi: 4) Witam, Jestem pracownikiem sklepu. Dziś rano szef zaskoczył mnie propozycją, abym wpłacał pieniądze z utargu na własne konto (cztery razy w...
§ pieniądze z unii a konto/przelewy prywatne (odpowiedzi: 1) dzien dobry, otrzymalam dofinansowanie z unii na zalozenie dzialalnosci gospodarczej (efs). pieniadze urzad pracy przesle na moje prywatne konto...
§ Konto firmowe a przelew na konto prywatne (odpowiedzi: 3) Witam, mam takie pytanie dostaje/zarabiam około 1500 zł co miesiąc i mam to wpłacane na konto legalnie jest potem pit, składki itd. Ale chce to...
§ przelew pieniędzy na prywatne konto (odpowiedzi: 3) Dzień dobry, Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, świadczę usługi firmie zagranicznej niemającej przedstawicielstwa w Polsce. Firma jest...
§ DG a konto prywatne? (odpowiedzi: 8) D.G a konto prywatne Witam! Proszę o pomoc! założyłam działalność gospodarcza i mam konto prywatne(nie chciałam zakładać firmowego ponieważ nie ma...
§ Przelałem pieniądze z dotacji na zakup sprzętu na prywatne konto... (odpowiedzi: 3) Witam. Otóż mam problemik-dostałem dotację z Pup-u na zakup sprzętu-wiadomo-kupić i wziąć fakturę. Większość sprzętu już mam, natomiast poznałem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:00.