Firma zagraniczna a handel i nieruchomości w Polsce. - Forum Prawne

 

Firma zagraniczna a handel i nieruchomości w Polsce.

Witam! Mam dwa pytania- w góry dziękuję za odpowiedź i poważne potraktowanie. I. Firma zagraniczna (Cypryjska) kupuje nieruchomości w Polsce i teraz pytania: - czy kupno nieruchomości jest traktowane jak WNT czy nie- jeśli nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
05-06-2012, 10:03  
gored123
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Firma zagraniczna a handel i nieruchomości w Polsce.

Witam! Mam dwa pytania- w góry dziękuję za odpowiedź i poważne potraktowanie.

I. Firma zagraniczna (Cypryjska) kupuje nieruchomości w Polsce i teraz pytania:
- czy kupno nieruchomości jest traktowane jak WNT czy nie- jeśli nie jak ten VAT odliczyć jeśli na Cyprze jest 17% VAT-u?

- firma ma zamiar wyjmować te nieruchomości- czy musi płacić VAT i dochodowy w Polsce z racji tego, że uzyskała dochód na terytorium RP?

II. Firma Cypryjska importuje z US towar przy pomocy przedstawiciela fiskalnego w Holandii. Faktura na firmę, dostawa do magazynu w PL i wysyłka w do Polski do klientów indywidualnych którzy złożyli zamówienie za pomocą sklepu internetowego- pytanie:

- z tego co doczytałem to firma MUSI rejestrować odział w Polsce i musi być objęta 23% podatkiem- zgadza się?

- czy rejestrację da się obejść np. zakładając w Polsce firmę która będzie na rzeczy Cypryjskiej świadczyć usługi logistyczne i za te usługi (rozsyłanie towaru) będzie wystawiać zagranicznej firmie faktury.

- jeśli nie da się obejść systemem powyższym to w jaki sposób rozliczać VAT? Np. firma sprzedała towaru za 100tyś i został naliczony 23% podatek zapłacony w PL jak się to wszystko ma do Cypryjskiego VAT-u?
gored123 jest off-line  
05-06-2012, 11:08  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.420
Domyślnie RE: Firma zagraniczna a handel i nieruchomości w Polsce.

I. Kupno nieruchomości nie jest traktowane jako WNT bo nieruchomość jest w Polsce i w Polsce pozostaje . Jeżeli zakup tej nieruchomości związany jest z DG (będzie służył sprzedaży opodatkowanej) to nalezy zarejestrować się do VAT w Polsce (uzyskać NIP polski) i tu rozliczyć (deklaracja VAT Polska) zakup tej nieruchomości (zwrot VAT).

Cytat:
firma ma zamiar wyjmować te nieruchomości- czy musi płacić VAT i dochodowy w Polsce z racji tego, że uzyskała dochód na terytorium RP?
Vat na pewno tak, a co do dochodówki to prosze sprawdzić czy jest umowa z Cyprem o unikaniu podwójnego opodatkowania.

II. Można na dwa sposoby:
1. Zarejestrować się jako podatnik VAT czynny w Polsce (NIP polski). Przemieszczenie towarów z Holandii do Polski to bedzie wtedy WNT (nietransakcyjne przemieszczenie towarów) - rozliczyć w Polsce i w Polsce rozliczyć sprzedaż towarów ze stawka krajową polską, deklaracje VAT polskie.
2. Nie rejestrować się do VAT w Polsce, rozliczenie VAT przerzucic na nabywcę - tylko w przypadku gdy na terenie Polski nie bedzie siedziby działalności gospodarczej, lub stałego miejsca działalności gospodarczej (towar tylko bedzie wysyłany i fakturowany), ale wtedy nabywcy towarów w Polsce otrzymają faktury bez VAT i sami bedą musieli ten VAT naliczyć (wg stawki krajowej) i odprowadzić do US.
Tylko jeśli bedzie jeszcze prowadzona działalność wynajmu to niestety rejestracja do VAT już będzie.
parasoll.ka jest off-line  
05-06-2012, 21:15  
gored123
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Firma zagraniczna a handel i nieruchomości w Polsce.

Dzięki!

To może inczej- w jaki sposób wykorzystać spółke zagraniczną, żeby zoptymalizować calośc przedstęwzięcia ze strony VAT-u?

Chodzi mi o handel nie tylko hurtowy ale rownież drobnicę, ale wysyłaną z terenu Polski do polskich odbiorców.

Pozdrawiam!
gored123 jest off-line  
05-06-2012, 21:50  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.420
Domyślnie RE: Firma zagraniczna a handel i nieruchomości w Polsce.

Na to pytanie nie znajdziesz odpowiedzi na forum, do tego potrzebna jest szczegółowa analiza firmy. Proponuję udać się do firmy doradztwa podatkowego.
parasoll.ka jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zagraniczna firma zarejestrowana w Polsce. (odpowiedzi: 3) Witam. Potrzebuje pilnej rady. Zajmuje sie handlem warzywami z węgrami. Moje pytanie brzmi. Mój kontrachent chce założyć działalność w Polsce. A...
§ Handel Research Chemicals a zagraniczna firma. (odpowiedzi: 1) Witam. Nie mam pojęcia do jakiej kategorii moje pytanie należy, proszę o przeniesienie do innego tematu jeśli ta jest nieodpowiednia. W skrócie...
§ Zagraniczna firma w Polsce. (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie, Zastanawiam sie na jakich zasadach firma zarejestrowana za granica - Niemcy moze prowadzic dzialalnosc na terenie RP? Wiekszosc...
§ Firma zagraniczna bez przedstawicielstwa-oddziału w Polsce. (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie. Czy właściciciel np. restauracji lub hotelu może współpracować z zagraniczną firmą, która nie ma przedstawicielstwa ani oddziału...
§ firma w Anglii a handel w Polsce (odpowiedzi: 1) witam serdecznie poszukuję informacji na temat prowadzenia w polsce handlu przes firmy zalożone i mające swoją siedzibę na terenie innego państwa...
§ Zagraniczna firma dzialajaca w Polsce (odpowiedzi: 2) Witam, Zastanawiam sie nad zrejestrowaniem firmy (spolki z ograniczona odpowiedzialnoscia) w Liechtenstein'ie lub Szwajcarii (ze wzgledu na profil...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:25.