Podatki od nabytej nieruchomości - Forum Prawne

 

Podatki od nabytej nieruchomości

Kochani proszę Was o pomoc. Moja mama dostała mieszkanie w spadku, mama to mieszkanie przepisała mnie w poniedziałek .To mieszkanie chciałabym sprzdać. Mam w zwiazku z tym kilka pytań: 1. Zaplacę podatek w wys.19% od ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
20-06-2012, 12:30  
basiagdynia
Stały bywalec
 
Posty: 545
Domyślnie Podatki od nabytej nieruchomości

Kochani proszę Was o pomoc.

Moja mama dostała mieszkanie w spadku, mama to mieszkanie przepisała mnie w poniedziałek .To mieszkanie chciałabym sprzdać. Mam w zwiazku z tym kilka pytań:
1. Zaplacę podatek w wys.19% od kwoty jaką uzyskam ze sprzedaży tak?

2. Ile czasu musiałabym to mieszkanie mieć , zeby potem uniknąc płacenia tego19% podatku, da się to w ogole zrobic? Kiedyś ktoś mi mowił, że jak przetrzymam nieruchomośc bodjaze 5 lat, to potem po sprzedazy place jakiś mniejszy tak?Ale są to informacje niczym nie poparte więc pytam Was

Pozdrawiam i czekam na pomoc Bardzo prosze jesli mozeci epodajcie mi podstawy prawne to swoich wypowiedzi.
basiagdynia jest off-line  
20-06-2012, 22:30  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.479
Domyślnie RE: Podatki od nabytej nieruchomości

Cytat:
Napisał/a basiagdynia Zobacz post
1. Zaplacę podatek w wys.19% od kwoty jaką uzyskam ze sprzedaży tak?
Generalnie tak. Minus ewentualne koszty transakcyjne jeśli je poniesiesz.
Podstawa prawna: art. 19, art. 22 ust. 6d updof i art. 30e updof.

Cytat:
Napisał/a basiagdynia Zobacz post
2. Ile czasu musiałabym to mieszkanie mieć , zeby potem uniknąc płacenia tego19% podatku, da się to w ogole zrobic? Kiedyś ktoś mi mowił, że jak przetrzymam nieruchomośc bodjaze 5 lat, to potem po sprzedazy place jakiś mniejszy tak?Ale są to informacje niczym nie poparte więc pytam Was
Sprzedaż mieszkania (o ile nie następuje w ramach działalności gospodarczej) po upływie 5 lat od końca roku, w którym zostało nabyte nie podlega opodatkowaniu.
Podstawa prawna: art. 10 ust. 1 pkt 8 updof a contrario.

Uniknąć podatku można także przeznaczając przychód na własny cel mieszkaniowy.

Podstawa prawna: art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z ust. 25 updof.
TaxTex jest off-line  
21-06-2012, 13:02  
basiagdynia
Stały bywalec
 
Posty: 545
Domyślnie RE: Podatki od nabytej nieruchomości

Bardzo Ci dziękuję
basiagdynia jest off-line  
21-06-2012, 13:56  
basiagdynia
Stały bywalec
 
Posty: 545
Domyślnie RE: Podatki od nabytej nieruchomości

A jeszcze mam inne pytanie. Mam siostrę, a mama to mieszkanie dostała w spadku i przepisala na mnie tylko, siostra sie zlości i mówi ze tego tak nie zostawi, czy może coś "ugrać" na tym zeby mi je zabrac, lub żądać polowy ?
basiagdynia jest off-line  
23-06-2012, 17:00  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.479
Domyślnie RE: Podatki od nabytej nieruchomości

Owszem. Mieszkanie będzie doliczone do schedy spadkowej po matce. Zatem po jej śmierci skutek będzie taki, że podział majątku po matce nie będzie już 50:50 - bo Ty niejako otrzymałaś część swojego udziału już teraz.
TaxTex jest off-line  
23-06-2012, 17:27  
basiagdynia
Stały bywalec
 
Posty: 545
Domyślnie RE: Podatki od nabytej nieruchomości

Czyli np gdybym to mieszkanie sprzedała i po odliczeniu podatku oddała połowę pieniążków siostrze to wtedy spadek po mamie(mama ma jeszcze dom) dzielimy na pól tak ?
Nie wiem, czy dobrze rozumuję. Ale gdyby teraz mama dała mi np 100 zł, a po jej smierci został dom za 200 zł do podziału między mnie i siostre, to ja ju z swoich 100 zl nie dostanę tak ?
basiagdynia jest off-line  
23-06-2012, 18:29  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.479
Domyślnie RE: Podatki od nabytej nieruchomości

Niezupełnie.
Te 100 zł sumowałoby się z tymi 200 zł, co dałoby łącznie 300, czyli po 150. A że Ty już dostałaś 100 zł, to dostałabyś jeszcze tylko 50.
TaxTex jest off-line  
24-06-2012, 14:35  
basiagdynia
Stały bywalec
 
Posty: 545
Domyślnie RE: Podatki od nabytej nieruchomości

Rozumiem, wic generalnie ja na tym nic nie starcę , bo po prostu zostanie to niejako "odliczone" w razie podziału spadku. Dziękuję za pomoc
basiagdynia jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku (odpowiedzi: 13) Witam, 17.12.2006r. zmarł mój dziadek zostawiając mi mieszkanie na podstawie testamenu. Dzieci dziadka chciały podważyć go ale im się nie udało. W...
§ Sprzedaż nieruchomości nabytej od komornika (odpowiedzi: 3) Chciałabym się dowiedzieć czy mogę sprzedać nieruchomość nabytą od komornika w drodze licytacji, po jakim czasie mogę ją sprzedać? Czy mogę zawrzeć...
§ Sprzedaż nieruchomości w 2013 nabytej w 2011 (odpowiedzi: 1) Mam pytanie, odnośnie podatku od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat, konkretnie po niecalych 2 latach. Pytam, bo krążąc po internecie...
§ Podatek od sprzedaży częsci nieruchomości nabytej w 2008 (odpowiedzi: 10) Witam; Moj problem dotyczy sprzedaży działki.Podczas spisywania aktu notarialnego ,poinformowano mnie o tym,iż nalezy zapłacić podatek w wysokości...
§ Podatek od nabytej nieruchomości ! Pomocy ... (odpowiedzi: 2) Witam ! Mój problem brzmi tak : Wpisując wartość rynkową nabytej drogą dziedziczenia nieruchomości w zeznaniu podatkowym o nabytych rzeczach lub...
§ zwrot VAT od nieruchomości nabytej w egzekucji (odpowiedzi: 2) Jak można uzyskać zwrot pieniędzy uiszczonych tytułem podatku VAT od ceny nieruchomości nabytej w postępowaniu egzekucyjnym? Zapłaciłem bowiem za...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:59.