PCC za auto poniżej 1000zł + przerejestrowanie po 30 dniach + ciągłość OC - Forum Prawne

 

PCC za auto poniżej 1000zł + przerejestrowanie po 30 dniach + ciągłość OC

Witam, temat poruszany nie raz. Mimo to jest dla mnie nie jasny, informacje znalezione niekompletne. Przepraszam jeżeli umieściłem temat w złym podforum. Moja sytuacja: kupiłem niedawno samochód, cena poniżej 1000 zł, zarejestrowany na poprzedniego właściciela ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
04-07-2012, 13:18  
Pytanie12
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie PCC za auto poniżej 1000zł + przerejestrowanie po 30 dniach + ciągłość OC

Witam, temat poruszany nie raz. Mimo to jest dla mnie nie jasny, informacje znalezione niekompletne. Przepraszam jeżeli umieściłem temat w złym podforum.
Moja sytuacja: kupiłem niedawno samochód, cena poniżej 1000 zł, zarejestrowany na poprzedniego właściciela nie na sprzedającego (tak samo OC), auto kupione z myślą o remoncie (stare) więc będzie nieużytkowane dopóki go nie zrobię (auto bez przeglądu).

Na razie wiem, że jest się zwolnionym z podatku w US (2%) przy zakupie auta którego cena rynkowa nie przekracza 1000 zł. Jeżeli więc cena auta na umowie kupna-sprzedaży wynosi mniej to czy muszę zgłosić się do US w ciągu 14 dni po to aby oni potwierdzili wartość auta i wystawili jakieś potwierdzenie, tzn. każdy jest zobowiązany do zgłoszenia się do urzędu?
Na jakiej podstawie oceniana jest wartość rynkowa auta?

Druga sprawa, auto jest zarejestrowane na poprzedniego właściciela, nie tego od którego kupiłem. Czy teraz ja powinienem przerejestrować auto w ciągu 30 dni od zakupu? Są konsekwencje karne za nie przerejestrowanie? Będzie problem z rejestracją auta po tym terminie?

Trzecia sprawa. OC na właściciela na którego jest zarejestrowane auto wygasło dziś. Ja wycofałem OC wcześniej, aby w czasie remontu nie płacić za coś czego nie wykorzystam. Gdzieś na forum trafiłem na wypowiedź o karze za nieciągłość OC. Kogo to obowiązuje?

Proszę o wyrozumiałość i odpowiedzi. Jestem niedoświadczony i nie podejrzewałem że może być tyle problemów przy zakupie auta.
Pytanie12 jest off-line  
04-07-2012, 14:22  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.962
Domyślnie RE: PCC za auto poniżej 1000zł + przerejestrowanie po 30 dniach + ciągłość OC

Pierwsza sprawa.
Cena rynkowa nie musi pokrywać się z ceną zawartą na umowie. Urzędy skarbowe jeszcze do niedawna w celu określania wartości rynkowych auta posługiwały się wydawnictwem rzeczoznawców samochodowych INFOTAX. Najlepiej iść do swojego US i dowiedzieć się czy uznają cenę na umowie jako cenę rynkową. Podany przez Ciebie termin jest prawidłowy-14 dni.
Jeśli US uzna że cena jest zaniżona nie musisz się z tym zgadzać. Co wtedy robić opisywaliśmy już wielokrotnie na forum-przeszukaj je.
Druga sprawa.
Przewiduję kłopoty z rejestracją, bo w Wydziale Komunikacji nie będziesz mógł wykazać że sprzedający miał prawo własności do pojazdu.
Trzecia sprawa.
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, niezależnie od tego czy autem jeździsz, czy też wyłącznie je oglądasz. Jeśli od zakończenia poprzedniej umowy OC nie minął rok jest ona wznawiana automatycznie u dotychczasowego ubezpieczyciela. Zgłoś się tam i opłać składkę. Nie wybieraj innego, bo wówczas będziesz musiał opłacać ją dwukrotnie-raz u dotychczasowego (z mocy prawa niewypowiedziana umowa przedłuża się na następny rok) i drugi raz u nowowybranego (na mocy zawartej z nim umowy).
takton jest off-line  
04-07-2012, 14:38  
Pytanie12
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: PCC za auto poniżej 1000zł + przerejestrowanie po 30 dniach + ciągłość OC

Pierwsza sprawa: Dla spokoju lepiej pójść i zapytać.

Druga sprawa: A ciągłość umów kupna sprzedaży (?), mam umowę pomiędzy tym gościem a wcześniejszym właścicielem (nie wystarczy). Ale chodziło mi o to czy ja teraz muszę przerejestrować w ciągu 30 dni... itd.

Trzecia: Poczekaj, auto miało OC do dzisiaj, ja wcześniej wycofałem OC u ubezpieczyciela żeby polisy automatycznie nie przedłużył. Czy nie mogę nie mieć teraz polisy OC skoro auto nie wyjedzie w najbliższym czasie na ulicę?
Pytanie12 jest off-line  
04-07-2012, 14:43  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.962
Domyślnie RE: PCC za auto poniżej 1000zł + przerejestrowanie po 30 dniach + ciągłość OC

Cytat:
Napisał/a Pytanie12 Zobacz post
Druga sprawa: A ciągłość umów kupna sprzedaży (?),
Nie wiem. Napisałem, że przewiduję, co miało oznaczać-nie jestem pewien. Zapytaj w Starostwie w Wydziale Komunikacji.

Cytat:
ja wcześniej wycofałem OC u ubezpieczyciela
Rozumiem, ze poinformowałeś dotychczasowego ubezpieczyciela, że kupiłeś auto i rezygnujesz z jego usług? Skoro tak to masz dowolny wybór co do firmy ubezpieczeniowej, co nie zmienia faktu że musisz ubezpieczyć go w OC.
takton jest off-line  
04-07-2012, 15:02  
Pytanie12
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: PCC za auto poniżej 1000zł + przerejestrowanie po 30 dniach + ciągłość OC

Druga: Rozumiem.

Trzecia: Czyli nie ma możliwości nie posiadania OC. Bo wiąże się to z zapłaceniem kary.?! Nawet jeśli nie posiada przeglądu czyli nie jest dopuszczony do ruchu?
Pytanie12 jest off-line  
05-07-2012, 07:15  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.962
Domyślnie RE: PCC za auto poniżej 1000zł + przerejestrowanie po 30 dniach + ciągłość OC

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych art. 23 ust. 1a:
Posiadacz pojazdu, (...), zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, (...)obowiązany jest posiadać ochronę ubezpieczeniową przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany, z wyjątkiem zarejestrowanych pojazdów historycznych.
W odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych za granicą obowiązek ten
trwa przez cały okres pozostawania tych pojazdów na terytorium Rzeczypospolitej
Polskiej.

Cytat:
Moja sytuacja: kupiłem niedawno samochód, cena poniżej 1000 zł, zarejestrowany na poprzedniego właściciela
takton jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Sprzedaż auta przed 6 m-c, kupiony poniżej 1000zł, sprzedany drożej. Podatek?! (odpowiedzi: 1) Witam Mam takie pytanie. Jakiś czas temu odkupiłem od rodziny samochód, bez OC i przeglądu, kosztował mnie 700zł i tyle było wpisane na umowie. OC...
§ Kupiłem auto i po 4 dniach je zwróciłem - PCC-3 ? (odpowiedzi: 1) Witam. Zakupiłem auto i po 4 dniach zwróciłem je do właściciela, ponieważ zaczęły się dziać różne rzeczy z silnikiem. Jestem osobą fizyczną i zakup...
§ Nieopłacony podatek od kupna samochodu poniżej 1000zł, a co z czynnym żalem? (odpowiedzi: 2) Witam! Mój problem polega na tym, iż w Styczniu tego roku kupiłem Poloneza 1.6 97r za kwotę 900zł. Następnie spisałem dodatkową umowę sprzedaży na...
§ Auto kupione za 900zł a Us i przerejestrowanie. (odpowiedzi: 3) Witam. Kupiłem auto w grudniu 2011r. Kupiłem starego escorta 93r za 900zł i tyle mam na umowie, byłem pewien że nie muszę iść do US. Teraz chce...
§ Brak wypłaty odszkodowania za auto po 48 dniach (odpowiedzi: 2) Witam miałem spłuczke z autem z M.T.U dnia 21.11.2010 rzeczoznawca był 3 dni później .Gdy zadzwoniłem po miesiącu na infolinie bo nie bylo wpłaty na...
§ Kupno samochodu za kwotę poniżej 1000zł a PCC (odpowiedzi: 10) Witam. Zakupiłem samochód za wartość 800 zł, jest to auto z 1960 roku, auto uszkodzone do kompletnego remontu. Auto zakupione rok temu. Z racji że...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:21.