Firma zagraniczna bez przedstawicielstwa-oddziału w Polsce. - Forum Prawne

 

Firma zagraniczna bez przedstawicielstwa-oddziału w Polsce.

Witam serdecznie. Czy właściciciel np. restauracji lub hotelu może współpracować z zagraniczną firmą, która nie ma przedstawicielstwa ani oddziału w Polsce w zakresie zlecenia jej sprzedaży kuponów (zakupy grupowe) na ich stronie internetowej? Serwis typu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe


Odpowiedz
 
27-07-2012, 13:45  
macgre
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Firma zagraniczna bez przedstawicielstwa-oddziału w Polsce.

Witam serdecznie.

Czy właściciciel np. restauracji lub hotelu może współpracować z zagraniczną firmą, która nie ma przedstawicielstwa ani oddziału w Polsce w zakresie zlecenia jej sprzedaży kuponów (zakupy grupowe) na ich stronie internetowej?

Serwis typu Groupon ma przedstawicielstwo w Polsce, ale czy inna firma może sprzedawać kupony klientom w Polsce za pośrednictwem strony internetowej nie będąc zarejestrowaną w naszym kraju?

Szerszy opis sytuacji:

W Polsce jest już kilka firm które oferują kupony np. do restauracji, na wycieczki, na usługi różnego typu po bardzo korzystnych dla klienta cenach. Są to tzw. serwisy zakupów grupowych. Przykładem jest chociażby Groupon, który wspołpracuje z wieloma restauratorami, właścicielami hoteli czy różnego rodzaju usługodawcami.
Na globalny rynek zakupów grupowych wchodzi nowa firma (nazwijmy ją X) która jest zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych i na tą chwilę nie posiada przedstawicielstwa ani oddziału w Polsce. Dodam też że działalność w branży zakupów grupowych jest tylko częścią wielkiego projektu internetowego, którego firma X jest właścicielem.

Ta współpraca polegałaby na tym że właściciel,załóżmy restauracji przygotowuje ofertę grupową ( załóżmy 10 szt. kuponów) na pewne danie ze swojego menu i przekazuje tą ofertę firmie X która ma za zadanie na swojej stronie (w języku polskim) sprzedać te kupony zainteresowanym klientom.

Chciałbym dowiedzieć się aspektów prawnych takiej współpracy pomiędzy naszą rodzimą firmą , a firmą X która nie ma przedstawicielstwa w Polsce.

1. Czy taka współpraca jest w ogóle możliwa i czy będzie to zgodne z prawem?
2. Czy nasz restaurator może po prostu wystawić paragon na sprzedane w przez firmę X kupony i wszystko będzie załatwione?
3. Jak w takiej sytuacji przedstawia się sprawa podatku vat? Wiadomo że reataurator w Polsce doliczy VAT do ceny kuponu, ale czy to wszystko?

4. Czy nasz restaurator musi w rozliczeniach z naszym urzędem skarbowym wyszczególniać prowizję zapłaconą firmie X (firma X odbiera sobie ją po sprzedaży kuponu) jako koszt zlecenia "usługi sprzedania" kuponu (jakkolwiek by tego nie nazwać).

Proszę o pomoc w te j kwestii. Z góry dziękuję

Pozdrawiam
Grzegorz
macgre jest off-line  
01-08-2012, 07:52  
macgre
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Firma zagraniczna bez przedstawicielstwa-oddziału w Polsce.

Czy ktokolwiek jest w stanie udzielić choćby szczątkowej odpowiedzi na to pytanie?
macgre jest off-line  
01-08-2012, 11:33  
parasoll.ka
Praktyk
 
parasoll.ka na Forum Prawnym
 
Posty: 17.420
Domyślnie RE: Firma zagraniczna bez przedstawicielstwa-oddziału w Polsce.

1. Jest możliwa.
2, 3, 4 - z tego co zrozumiałam to będą przychodzić klienci z kuponami i za te kupony zostanie wykonana usługa (gastronomiczna), klient zapłaci (w lokalu) cenę która widnieje na kuponie (mniejszą niż powszechnie oferowana), czyli będzie to sprzedaż premiowa. Za wykonaną usługę należy wystawić paragon, a jak klient sobie zażyczy to i fakturę VAT. Opodatkowane to wszystko będzie stawką krajową.

5. Kwestia rozliczeń z firmą zagraniczną: firma zagraniczna powinna wystawić jakiś dokument na uzyskaną prowizję. Powinna to być nota, faktura lub rachunek. W Polsce powinno to być "rozpoznane" jako import usług. Nalezy wystawić fakturę wewnętrzną i opodatkować vatem naliczonym i należnym. Nie wiem z jakiego kraju jest to firma więc nalezy jeszcze sprawdzić czy nie trzeba będzie pobrać podatku u źródła.
parasoll.ka jest off-line  
25-03-2013, 13:18  
macgre
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Firma zagraniczna bez przedstawicielstwa-oddziału w Polsce.

Witam
Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Lepiej późno (podziękować) niż wcale Po prawie 8-mięsięcznym opóźnieniu serwis w końcu wystartuje.

Dodam że firma jest z USA.

Pozdrawiam
Grzegorz
macgre jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zagraniczna firma zarejestrowana w Polsce. (odpowiedzi: 3) Witam. Potrzebuje pilnej rady. Zajmuje sie handlem warzywami z węgrami. Moje pytanie brzmi. Mój kontrachent chce założyć działalność w Polsce. A...
§ Zagraniczna firma w Polsce. (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie, Zastanawiam sie na jakich zasadach firma zarejestrowana za granica - Niemcy moze prowadzic dzialalnosc na terenie RP? Wiekszosc...
§ Firma zagraniczna a handel i nieruchomości w Polsce. (odpowiedzi: 3) Witam! Mam dwa pytania- w góry dziękuję za odpowiedź i poważne potraktowanie. I. Firma zagraniczna (Cypryjska) kupuje nieruchomości w Polsce i...
§ Firma austriacka - oddział w Polsce (odpowiedzi: 2) Drodzy Państwo, Przedstawię w skrócie moją sytuację. 15.12.11 zaczęłam nieformalnie pracę w jednej z zagranicznych firm (otworzyli swój oddział w...
§ Spółka LTD i jej oddział w Polsce (odpowiedzi: 2) Otwieram spółkę LTD w Wielkiej Brytanii Czy otwarcie jej oddziału w Polsce wymaga szczegółowych wytycznych. Czy ten polski oddział bedzie odprowadzał...
§ Zagraniczna firma dzialajaca w Polsce (odpowiedzi: 2) Witam, Zastanawiam sie nad zrejestrowaniem firmy (spolki z ograniczona odpowiedzialnoscia) w Liechtenstein'ie lub Szwajcarii (ze wzgledu na profil...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:23.