do jakiego urzędu skarbowego? - Forum Prawne

 

do jakiego urzędu skarbowego?

Gdzie ma zapłacić podatek ktoś kto wymeldował się ze swojego miejsca gdzie mieszkał, wyprowadził, kupił działkę na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, tam zamieszkał ale nie może się tam zameldować? A chce zapłacić pcc od zakupu ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa publicznego > Prawo finansowe i podatkowe

Prawo finansowe i podatkowe - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
29-07-2012, 17:02  
Florek5
Użytkownik
 
Posty: 150
Domyślnie do jakiego urzędu skarbowego?

Gdzie ma zapłacić podatek ktoś kto wymeldował się ze swojego miejsca gdzie mieszkał, wyprowadził, kupił działkę na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, tam zamieszkał ale nie może się tam zameldować? A chce zapłacić pcc od zakupu tej działki. Wiem że to nie zakup działki tylko zapłata za altankę i nasadzenia ale powinien zapłacić podatek. Działka jest w innym mieście niż jego stary meldunek.
Florek5 jest off-line  
31-07-2012, 01:31  
TaxTex
Przyjaciel forum
 
Posty: 5.442
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

Do urzędu skarbowego właściwego dla jego miejsca zamieszkania (pobytu), czyli miejsca położenia działki. Rozporządzenie nic nie wspomina o meldunku.
TaxTex jest off-line  
31-07-2012, 07:19  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.958
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

Cytat:
Napisał/a Florek5 Zobacz post
Gdzie ma zapłacić podatek ktoś kto wymeldował się ze swojego miejsca gdzie mieszkał, wyprowadził, kupił działkę na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, tam zamieszkał ale nie może się tam zameldować?
Może się zameldować na działce, skoro tam mieszka!
Ag_Maz jest off-line  
31-07-2012, 08:41  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.964
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

Nie może, bo zgodnie z ewidencją gruntów i prawem budowlanym nie ma tam budynków mieszkalnych. Jedynie drewutnie, altanki i wiaty na grabie. Nikt nie zamelduje człowieka w drewutni....
To nie jedyna fikcja utrzymywana przez PT Działkowców.
takton jest off-line  
31-07-2012, 08:45  
Ag_Maz
Moderator globalny
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.958
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

Może, a nawet musi.
Voyteq kilkukrotnie już zamieszczał odpowiednie orzeczenie SN (niestety, nie mam w tej chwili czasu go szukać).
http://forumprawne.org/postepowanie-...ac-siebie.html
Ag_Maz jest off-line  
31-07-2012, 08:59  
Calamity Jane
Stały bywalec
 
Posty: 3.107
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

Cytat:
Napisał/a Ag_Maz Zobacz post
Może, a nawet musi.
Voyteq kilkukrotnie już zamieszczał odpowiednie orzeczenie SN (niestety, nie mam w tej chwili czasu go szukać).
Dzialka to jeszcze pol biedy. A jak ktos mieszka w kartonie pod mostem to bez problemu panie urzedniczki go potraktuja podczas proby zameldowania sie tam?
Calamity Jane jest off-line  
31-07-2012, 09:02  
takton
Przyjaciel forum
 
takton na Forum Prawnym
 
Posty: 1.964
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

We wniosku Voyteq każe podać adres łącznie z ulicą i numerem domu (sic!). Jaki adres podać w tym wniosku? Rodziinne Ogródki Działkowe ul. Różana, trzecia aleja od bramy wejściowej, żółty domek za świetlicą?
Obowiązek podania adresu wraz z numerem domu określa też powołane przez niego rozporządzenie. Skąd wziąć numer domu w takim przypadku? Kto ma go nadać? Na jakiej podstawie nadać numer domowi, którego nie ma na żadnych mapach?
Jak pogodzić fakt, że grunty będące we władaniu Polskiego Związku Działkowców leżą na terenach gdzie zgodnie z mpzp są tereny nie przeznaczone na budownictwo mieszkaniowe, a jednocześnie organ gminy potwierdza zameldowanie na ich terenie. Należy przyjąć, że albo świadomie melduje człowieka w namiocie, albo łamie prawo, bo nie zawiadamia o popełnieniu przestępstwa (samowola budowlana), a wręcz dokonując meldunku samowolę tę legalizuje.
takton jest off-line  
31-07-2012, 11:44  
voyteg
Moderator
 
voyteg na Forum Prawnym
 
Posty: 17.301
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

1. urząd skarbowy jest właściwy dla miejsca zamieszkania - adres zameldowania nie ma znaczenia
ordynacja podatkowa posługuję się pojęciem miejsce zamieszkania

2. zameldować się można na działce - organ meldunkowy nie ma prawa weryfikowac czy obiekt budowlany w którym ma nastąpić zameldowanie odpowiada warunkom technicznym dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały ludzi

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CC345CCAEC

Cytat:
W ocenie organu II instancji, wskazanie adresu aprobowane prze organ I instancji ul. [...] i numerem działki ogrodowej nr [...] godzi w definicję adresu. W ocenie Sądu pogląd ten nie jest trafny. Celem adresu jest możliwość ustalenia miejsca pobytu osoby której dotyczy obowiązek meldunkowy, w określonym zlokalizowanym miejscu. Podany adres spełnia te warunki. Art. 9b ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych wskazuje, że adres określa się przez podanie w gminach, które uzyskały status miasta - nazwy miasta (dzielnicy) ulicy, numerem domu i lokalu, nazwy województwa oraz kodu pocztowego.

Zgodnie z § 4 ust. 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 października 2004 r. w sprawie numeracji porządkowej nieruchomości (Dz. U. Nr 243, poz. 2432) pracownicze ogrody działkowe pod wspólnym zarządem oznacza się jednym numerem porządkowym. Numer taki został nadany. Razem z numerem domku pozwala to na lokalizację skarżących, a taki jest cel obowiązku meldunkowego.

Art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych wskazuje, że obiekty wykonane lub nabyte ze środków finansowych użytkownika działki stanowią jego własność. Jest to wyjątek od ogólnej zasady wynikającej z art. 47 i 48 Kodeksu cywilnego. W kontekście art. 9 ust. 2a ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych skarżący dysponuje prawem do lokalu.

Organ II instancji podkreślił, że nie jest rzeczą organu ewidencji ludności badanie czy obiekt budowlany w którym ma nastąpić zameldowanie odpowiada warunkom technicznym dla pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały ludzi, po czym w następnym zdaniu stwierdził, że altany ogrodowe wznoszone na terenie pracowniczych ogrodów nie są obiektami do stałego zamieszkiwania, tym samym klasyfikując obiekt z punktu widzenia bliżej nie sprecyzowanych warunków technicznych.

Istotę zameldowania określa sama ustawa z art. 9 ust. 2b - zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu.

Cel ewidencyjny i potwierdzenie pobytu w lokalu - to jedyne cele obowiązku meldunkowego.

Jak trafnie wskazał organ I instancji, ewidencja ludności służy rejestracji stanu faktycznego, a nie stanu prawnego. Pogląd organu II instancji wskazujący na brak warunków do zameldowania jest nieuprawniony.
voyteg jest off-line  
01-08-2012, 13:41  
Florek5
Użytkownik
 
Posty: 150
Domyślnie RE: do jakiego urzędu skarbowego?

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi.
Adres można spokojnie podać. Taki ogród działkowy ma swój adres, np. ...... (miasto), ul. Leśna 5, działka ma też swój numer, takie są wymagania rodzinnego ogrodu działkowego. Ostatnio nawet były jakieś polecenia z samej góry żeby nadawać nazwy alejkom w takim ogrodzie, sam widziałem: Różana, Sosnowa, Transformatorowa
Da się więc dokładnie określić adres. I co dalej, na bramie wjazdowej do ogrodu przybić skrzynkę na listy z numerem działki i nazwiskiem?
Tylko że zarząd ogrodu działkowego może podjąć uchwałę o odebraniu członkostwa takiemu działkowcowi, który nie wypełnia regulaminu. A w regulaminie jest napisane, że na działce nie można mieszkać cały rok. Odbiorą członkostwo i odbiorą działkę a gościu już jest tam zameldowany i nadal mieszka. I co dalej, eksmisja? Ech to nasze prawo.
Jeszcze raz Wam dziękuję, to były takie moje rozważania nie związane z tematem urzędu skarbowego.
Florek5 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Do jakiego sądu należy podać urzędnika? (odpowiedzi: 2) Sprawa wygląda następująco : W GOPSie przyznano nam świadczenia rodzinne,jakiś czas potem mój mąż podjął pracę. Po 3 dniach my zawiadomiliśmy o tym...
§ Do jakiego Urzędu Skarbowego należę? (odpowiedzi: 9) Witajcie, potrzebuję dość konkretnej informacji od osób zaprawionych już w bojach, bo ja dopiero raczkuję w tych sprawach. Postaram się...
§ Do jakiego urzędu zwrócić się o spadek po ojcu? (odpowiedzi: 1) jw : )
§ Zgłoszenie nabycia spadku - do jakiego Urzędu Skarobowego (odpowiedzi: 1) Witam Babcia Kowalska zmarła w 1990r. Teraz jest przeprowadzana sprawa spadkowa po niej. Spadek po babci to mieszkanie w mieście A. Jej spadkobiercy...
§ Błąd urzędu skarbowego (odpowiedzi: 1) Witam, niedawno dostałem przelew na konto bankowe w kwocie 3 tyś złotych z tytułu zwrotu podatku, myślałem że to są moje pieniądze ale patrze w pit i...
§ Do jakiego urzędu tę sprawę zgłosić? (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie! Pewnie jak wszyscy tu zakładający temat, też mam problem. Ostatnio pracowałam na umowę zlecenie w butiku. Pracowałam jako...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:42.